Marie Tharp Kimdir? Okyanus Tabanını Haritalandıran Bilim Kadını

0
Advertisement

Marie Tharp kimdir ve ne yapmıştır? Okyanus tabanının haritalandırmayı başaran oşinograf, jeolog olan Marie Tharp’ın hayatı, çalışmaları ve bilime katkıları hakkında bilgi.

Marie Tharp

Marie Tharp

Marie Tharp Amerikalı bir jeolog ve oşinograftı (okyanusları inceleyen bir bilim insanı). Okyanus tabanının önemli bir haritasının oluşturulmasına yardım etti. Harita, Tharp’ın okyanus tabanının kıtaların kaymasına ilişkin bilimsel teoriyi kanıtlamaya yardımcı olabileceğini fark etmesine yol açtı.

Hayatın erken dönemi ve eğitimi

Tharp, 30 Temmuz 1920’de Michigan, Ypsilanti’de doğdu. Babası bir toprak araştırmacısı olarak çalışıyordu, yani topladığı toprak verilerine dayanarak haritalar yapıyordu. Tharp, babasıyla sık sık sahaya çıkardı, bu nedenle harita yapımıyla erken yaşta tanıştı. Babasının işi, aileyi ülkenin dört bir yanına götürdü ve Tharp, liseden mezun olmadan önce yaklaşık 17 farklı okula gitti. Ohio Üniversitesi’nden İngilizce ve müzik alanında lisans derecesi aldı. 1944’te Michigan Üniversitesi’nden jeoloji alanında yüksek lisans derecesi aldı. Tharp daha sonra Oklahoma’ya taşındı ve petrol endüstrisinde bir iş buldu. 1948’de bu kez Tulsa Üniversitesi’nden matematik alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Marie Tharp

Kariyeri

1940’ların sonlarında Tharp, New York City’deki Columbia Üniversitesi’ndeki Lamont Jeolojik Gözlemevi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. (Artık Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi olarak biliniyor.) Orada jeolog arkadaşı Bruce Heezen ile tanıştı. Sonraki 30 yıl boyunca yakın bir şekilde birlikte çalıştılar. Tharp ve Heezen, okyanus tabanının haritasını çıkarmaya yönelik bir araştırma projesinin parçasıydı. Diğer bilim adamları okyanus tabanının haritalarını oluşturmuşlardı, ancak Tharp ve Heezen daha fazla ayrıntı görmek için gelişmiş teknolojiyi kullandılar. O zamanlar kadınların araştırma teknelerine binmesine izin verilmezdi, bu yüzden Heezen suya çıktı ve sonar (suyun altında ne olduğunu tespit eden bir cihaz) kullanarak verileri topladı. Veriler daha sonra Tharp’a verildi. Yalnızca kalemler ve cetveller kullanarak, verileri okyanus tabanında ne olduğunu anlamak için kullandı. Kuzey Atlantik Okyanusu’nun ilk haritaları 1957’de tamamlandı. Bilim adamları okyanus tabanının çoğunlukla düz, özelliksiz bir ova olmasını bekliyorlardı. Tharp’ın haritası okyanus tabanının vadiler, kanyonlar ve dağlardan oluştuğunu ortaya çıkardı. Tharp ve Heezen, tüm okyanus tabanının ilk haritasını yayınladıkları 1977 yılına kadar okyanus tabanının farklı bölgelerinin haritalarını yayınlamaya devam ettiler.

Advertisement

Tharp, 1950’lerin başında Atlantik Okyanusu haritası üzerinde çalışırken, veriler 10.000 mil (16.000 kilometre) uzunluğunda bir sırt (veya sıradağ) ve yarık vadisi gibi görünen bir şey ortaya çıkardı. Tharp, vadinin magmanın Dünya’nın içinden çıkacağı, sırtın kenarlarını birbirinden ayıracağı ve yeni kabuk oluşturacağı yer gibi göründüğünü düşündü. Bu, deniz tabanının yayıldığının ve kıtasal kayma teorisini desteklediğinin kanıtıydı. O zamanlar birçok bilim insanı, kıtaların okyanus tabanından geçebileceği fikrinin saçma olduğunu düşünüyordu. Tharp, Heezen’e yarık vadisini gösterdiğinde, Heezen, bunun sadece “kız muhabbeti” olduğunu söyledi. Aylar sonra Heezen onunla aynı fikirdeydi, ancak sırt boyunca deprem aktivitesini keşfettikten sonra. Bilimsel topluluk, Tharp ve Heezen’in bulduklarını kabul etmekte yavaş kaldı. Kabul edildikten sonra, keşif, yeni levha tektoniği teorisini geliştirmek için gerekliydi.

Marie Tharp

Daha sonraki yaşamı

Tharp, 1982’de emekli olana kadar Columbia Üniversitesi’nde çalıştı. 1997’de Kongre Kütüphanesi onu 20. yüzyılın en iyi dört haritacısından biri olarak seçti. Oşinografiye yaptığı katkılardan dolayı 2001 yılında ilk Lamont-Doherty Miras Ödülü’ne layık görüldü. Tharp 23 Ağustos 2006’da öldü.

2019’da Columbia Üniversitesi, Marie Tharp Lamont Araştırma Profesörlüğünü kurdu. Ölümünden bu yana geçen yıllarda Tharp hakkında bir dizi çocuk kitabı yayınlandı: Deniz Altındaki Bulmacayı Çözmek: Marie Tharp Okyanus Tabanını Haritalıyor (2016), Robert Burleigh, Ocean Speaks: How Marie Tharp Revealed the Ocean’s Biggest Secret (2020) ) Jess Keating ve Marie’s Ocean: Marie Tharp, Josie James’in bir çizgi romanı olan Denizler Altındaki Dağları Haritalandırıyor (2020).


Leave A Reply