Marilyn Monroe Kimdir? Hollywood’un Ünlü Sarışınının Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

Marilyn Monroe Kimdir? Marilyn Monroe hayatı, biyografisi, sinema kariyeri, filmleri, Marilyn Monroe hakkında bilgi.

Marilyn Monroe

Kaynak: wikipedia.org

Marilyn Monroe

Hollywood’un en eski ve en kalıcı seks sembollerinden biri olan Marilyn Monroe, sinema hayatından önce bir model olarak kariyerine başlayan yetenekli bir aktristi. Biyolojik babasının kimliğini bile bilmiyordu. Doğum ismi Norma Jeane Mortenson olan Marilyn Monroe, annesinin akli dengesi yerinde olmadığı ve kızını kendi başına yetiştiremeyeceği için çocukluğunun çoğunu koruyucu ailelerde geçirdi. Küçük kız, hayatının ilerleyen dönemlerinde çeşitli zihinsel problemlerden muzdarip olması nedeniyle istismar ve ilgisizlikle dolu sert bir çocukluk geçirdi. Genç bir kadın olarak The Blue Book Modeling Agency için modellik yapmaya başladı ve çarpıcı güzelliği ve zarafeti sayesinde kısa sürede çok başarılı bir model oldu. Sonunda filmlere geçti, başlangıçta küçük rollerde göründü. Kısa süre sonra Playboy dergisi için poz vererek seks sembolü imajı geliştirdi. Oyuncu olarak ‘Elmas Hırsızları’, ‘Yaz Bekarı’ ve ‘Prens ve Şov Kızı’ gibi birçok başarılı filmde rol aldı. Ancak kısa yaşamının son yıllarına akıl hastalıkları ve alkolizm damgasını vurdu. Henüz 36 yaşındayken aşırı dozda uyku hapı yüzünden hayatı zamansız bir şekilde sona erdi.

Çocukluk ve Erken Yaşam

Marilyn Monroe 1 Haziran 1926, Los Angeles, Kaliforniya’da Norma Jeane Mortenson olarak doğdu. Biyolojik babasının kimliğini bilmiyordu ve Hollywood aktörü Clarke Gable’ın babası olduğunu hayal ederek kendini eğlendirdi. Annesinin akli dengesi yerinde değildi ve bu nedenle genç Norma koruyucu aileye verildi. Bir gün bir film yıldızı olacağını söyleyen ve onu film izlemeye götüren annesinin arkadaşı Grace’in bakımına verildi. Norma daha sonra bir yetimhaneye ve bir dizi koruyucu eve gönderildi. Yetiştirme evlerinin bazılarında cinsel istismara ve kötü muameleye maruz kaldı. James Dougherty ile henüz 15 ya da 16 yaşındayken evlendi. Kocası İkinci Dünya Savaşı sırasında Deniz Ticareti’ne kaydolduğunda kayınvalidesiyle birlikte yaşıyordu.

Kariyeri

Kocası savaştayken The Blue Book Modeling Agency ile çalışmaya başladı. Siyah saçlarını sarıya boyadı ve birkaç dergi kapağında yer aldı. Çok başarılı bir model oldu ve kendisine altı aylık bir sözleşme teklif eden 20th Century Fox yöneticisi Ben Lyon tarafından fark edildi. Lyon’un önerisiyle Marilyn Monroe adını aldı. İlk itibarlı rolü 1947 yapımı ‘Tehlikeli Yıllar’ filminde garsonluktu. Sonraki birkaç yıl boyunca küçük rollerde görünmeye devam etti.

1950’de aynı adlı romandan uyarlanan Elmas Hırsızları filminde küçük ama önemli bir rol oynadı. Film, bir mücevher soygunu planlayan bir grup adamın hikayesi etrafında dönüyordu. Sonraki iki yıl boyunca küçük roller oynamaya devam etti. 1952’de iki çıplak fotoğrafı takvimlerde yer aldı. O, mücadele eden bir aktris olduğunu ve kirayı ödemek için paraya ihtiyacı olduğunu belirterek çıplak poz verme kararını savundu. Bu ona karşı bir sempati patlaması yarattı ve onu popüler yaptı.

1952’de film teklifleriyle dolup taştı ve yıl içinde birkaç filmde rol aldı: ‘Tehlikeli Oyun’, ‘İki Sevgi Arasında’, ‘Evli Değiliz!’ ve ‘Don’t Bother to Knock’.  1953’te ‘Niagara’ filmi ile popülerliği arttı. Gerilim-kara film, yılın en büyük gişe hitlerinden biriydi. Bu filmle yıldız statüsüne ulaştı.

Advertisement
Marilyn Monroe

Kaynak: pixabay.com

Marilyn Monroe, doğal olarak koyu saçları olmasına rağmen, saçlarını sarıya boyardı ve kendine sarı bir bomba görüntüsü yaratırdı. 1953’te büyük bir hit haline gelen ‘Erkekler Sarışınları Severler’ filminde aptal bir sarışını canlandırdı. Aynı isimli üç perdelik bir oyuna dayanan 1955 yapımı ‘Tehlikeli Oyun’ filminde ‘kız’ı canlandırdı. Bu filmde, Marilyn’in beyaz elbisesi geçen bir tren tarafından üflenirken metro ızgarasında ayakta dururken ikonik görüntüsü hafızalara kazındı. Film büyük bir gişe rekoru kırdı.

1956 yılında ‘Otobüs Durağı’ adlı filmi vizyona girdi. Film, çoğu komedi veya müzikal olan diğer filmlerinden farklı olarak dramatik bir parçaydı. Filmde ‘The Old Black Magic’ adlı bir şarkı söyledi.

1959’da hem kritik hem de ticari bir başarı olan ‘Bazıları Sıcak Sever’da ukulele oyuncusu ve şarkıcı Sugar “Kane” Kowalczyk’i canlandırdı. Film, Hollywood’da yapılmış en iyi filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Son filmi, 1961’de yeni boşanmış bir kadını oynadığı ‘Uygunsuzlar’ filmindeydi.

Ödüller ve Başarılar

1953’te Altın Küre Henrietta Ödülü: Dünya Filminin En Sevilen Kadını’nı kazandı. 1960 yılında ‘Bazıları Sıcak Sever’ filmiyle Komedi veya Müzikal Dalında Altın Küre En İyi Film Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Marilyn Monroe

Kaynak: wikipedia.org

Kişisel Yaşam ve Miras

Üç kez evlendi ve her evliliği boşanmayla sonuçlandı. İlk kocası, daha gençken evlendiği James Dougherty’ydi. Daha sonra beyzbol oyuncusu Joe DiMaggio ile kaçtı ve evlendi. Bu evlilik de boşanmayla sonuçlandı. Son evliliği, daha sonra boşandığı Arthur Miller ile oldu.

Hayatının son yıllarında çeşitli akıl hastalıklarından muzdaripti ve aynı zamanda bir alkol bağımlısıydı. 5 Ağustos 1962’de psikiyatristi Ralph Greenson tarafından evinde ölü bulundu. Ölüm nedeninin aşırı dozda uyuşturucudan ‘olası intihar’ olduğu belirtildi.

Advertisement

Kaynak 2

Marilyn Monroe, ABD’li kadın sinema oyuncusudur (Los Angeles 1926-Hollywood 1962). Asıl adı. Norma Jean Baker. Çocukluğunu yetimhanede ve kendisini evlatlık edinen ailelerin yanında geçirdi. Fotomodellik yaptı, Twentieth Century Fox şirketiyle bir anlaşma imzaladıktan sonra TheAsphalt Jungle (Elmas Hırsızları) 1950 ve All About Eve (Perde Açılıyor) 1950, filmlerinde küçük roller aldı. Film şirketi, 1952’den başlayarak onu sistemli biçimde yeni “seks tanrıçası” olarak tanıttı.

Niagara (1953) filminin uyandırdığı ilgi, tümüyle fiziksel çekiciliğine dayanmasına karşın, H. Hawks, Gentlemen Frefer Blondes (Erkekler Sarışınları Sever) 1953, filminde, onun cinsel çekicilik ve aşırı duyarlılık bileşiminden oluşan karakteristik yönünü vurgulamayı bildi. How to Marry a Millionaire (Milyoner Avcıları) 1963 filmi, onun aynı yıl ünlü beyzbol yıldızı Joe Di Maggio ile evlenmesi kadar coşkuyla karşılandı. River of no Return (Dönüşü Olmayan Nehir) 1954, The Seven Year Itch (Yaz Bekârı) 1955, Bus Stop (Otobüs Durağı) 1956. The Prince and the Showgırl (Uyuyan Prens) 1957, Some Like it Hot (Bazıları Sıcak Sever) 1959 ve Let’s Make Love (Gel Sevişelim) 1960 filmlerinde saflığının yanında cinselliğini de sergiledi.

Ciddi bir oyuncu olarak kendini kanıtlama çabasıyla 1955’te New York’a gitti, Actor’s Studio’ya katıldı. Burada üçüncü eşi Arthur Miller ile evlendi. Miller özel olarak Monroe için yazdığı The Misfits (Uygunsuzlar) 1961, filminin çekiminin tamamlanmasından sonra ayrıldılar. Mutsuz yaşamı ve uyku hapı alarak kendi canına kıyması, Hollywood’a ve yapım yönetimlerine ağır saldırılar yönetilmesine neden oldu. Özel ve sosyal yaşamıyla ilgili yayınlar, Miller’in Marliyn (1973) adlı yaşamöyküsü, aynı adı taşıyan bir derleme filmi, Goodbye Norma Jean (1976), Maıiiyn (1981) vb filmler, beyazperdenin bu efsane adını günümüzde de yaşatmaktadır.


Leave A Reply