Marmara Ereğlisi Nerededir?

0

Marmara Ereğlisi nerededir? Marmara Ereğlisi hangi ilimize bağlıdır? Marmara Ereğlisi ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Marmara Ereğlisi

Marmara Ereğlisi; Tekirdağ İli’ne bağlı ilçe merkezidir.5 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Çorlu, batıdan Merkez, doğudan İstanbul’ un Silivri ilçeleri, güneyden Marmara Denizi ile çevrilidir. Yükselti kuzeyden güneye doğru alçalır. Kıyıda dar bir kıyı düzlüğü uzanır. Bazı yerlerde kıyıya dik yamaçlar iner. Kuzey-güney doğrultulu dereler denize iner. Yıllık ortalama sıcaklık 14°C, yağış tutarı 575 mm’dir. Meşe, kayın, gürgen ağaçları ve maki toplulukları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi; tarım, hayvancılık, balıkçılık ve son yıllarda gelişen turizme dayanır. Buğday, arpa, mısır, fasulye, ayçiçeği ve bol miktarda üzüm ile elma, armut, erik yetiştirilir. Geleneksel şarap yapımı yaygındır.

Deniz düzeyinden 10 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 39 km, İstanbul-Tekirdağ Karayolu’na 1 km uzaklıktadır. Daha önce Çorlu İlçesi’ne bağlı bir bucakken 19 Haziran 1987’de ilçe oldu.


Leave A Reply