Martha Stewart Kimdir? Amerikalı Kadın TV Show Program Yapımcısı

0
Advertisement

Martha Stewart kimdir? Özellikle kendi ismini taşıyan show programı ile tanınan Amerikalı kadın girişimci ve TV yıldızının hayatı hakkında bilgiler.

  • Meslek: Girişimci
  • Doğum Tarihi: 3 Ağustos 1941, Jersey City, New Jersey
  • En çok bilinen: Martha Stewart Living televizyon programı

Martha Stewart nerede büyüdü?

Martha Kostyra, 3 Ağustos 1941’de Jersey City, New Jersey’de doğdu (1961’de Andy Stewart ile evlendiğinde Martha Stewart oldu). Martha’nın babası ilaç satıcısıydı ve annesi bir ev kadını ve bir öğretmendi. Martha altı çocuğun ikincisiydi. Martha’nın ebeveynleri hem Polonya kökenli hem de Polonya kültürünü yaşamayı önemseyen bir aile idi.

Martha Stewart Kimdir? Amerikalı Kadın TV Show Program Yapımcısı

Martha Stewart

Martha üç yaşındayken ailesi New Jersey’deki Nutley kasabasına taşındı. Martha, Nutley’de büyüdü. Ailesi oldukça katıydı ve çocuklarından ev işleri yapmaları ve yardım etmeleri gerekiyordu. Martha annesinden nasıl yemek pişirileceğini ve dikim işlerini öğrendi. Ayrıca bahçe işlerini babasına bahçede yardım ederek öğrendi. Yılda bir kez Martha dedesi ile birkaç hafta geçirirdi. Büyükannesi ona yiyecekleri nasıl koruyacağını ve reçel yapmayı öğretti.

Martha lisedeyken, çocuk partileri için bebek bakımı ve organize etme konusunda çalıştı ve ekstra para kazandı. Zeki bir öğrenciydi ve New York’taki Barnard College’a gitti. Modelleme işleri yoluyla okul ücretini ödemeye yardımcı oldu. 1962’de Barnard’ı Tarih ve Mimari Tarih bölümünden mezun etti.

Erken Dönem Kariyeri

Kolejden mezun olmadan önce Martha, Andy Stewart ile evlendi. Üniversiteden sonra Andy ile birlikte seyahat etti ve Martha modellik yapmaya devam etti. Martha’nın tek çocuğu vardı, 1965’te Alexis adında bir kızı doğdu. 1967’de Martha çalışmaya karar verdi. New York’ta bir borsacı olarak iş buldu. Altı yıl borsacı olarak çalıştı.

1971’de Martha ve Andy, Westport, Connecticut’ta Turkey Hill adını verdikleri bir çiftlik evi satın aldılar. İşini bıraktıktan sonra Martha zamanını eski çiftlik evini tamamen restore etmek için harcadı. Ayrıca yemek yapmayı da inceledi ve mükemmel bir gurme şefi oldu. Bir gün Martha kendi yemek işini açarak yemek pişirme becerilerini test etmeye karar verdi. Yemek pişirdi ve büyük akşam yemeği partilerine ev sahipliği yaptı ve kısa sürede başarılı oldu.

Advertisement
Martha Stewart Kimdir? Amerikalı Kadın TV Show Program Yapımcısı

Martha Stewart

Kitabı

Martha’nın ikram ettiği yemek partilerinden birinde yemek yapma becerilerinden etkilenen bir kitap yayıncısıyla tanıştı. Kısa süre sonra Entertaining adlı bir yemek kitabı geliştirdi ve yayınladı. Bu bir başarıydı. İlk kitabını Martha Stewart’ın Pies & Tarts, Düğün Planlayıcısı, Martha Stewart’ın Hızlı Menüleri ve Martha Stewart’ın Noel’i gibi daha fazla yemek ve parti kitabı ile takip etti. Ayrıca dergilerde ve Oprah Winfrey Show gibi TV şovlarında yer alarak ünlü oldu.

Dergiler ve TV

Kitapları ve televizyon gösterileri sayesinde Martha meşhur olmuştu. 1990’larda işini genişletmeye başladı. Popüler bir gazete sütunu olan Martha Stewart Living adlı bir dergi ve kendi televizyon şovunu başlattı. “Martha Stewart” ismi milyonlarca dolar kazandıran bir marka oldu. 1997’de Martha Stewart Living Omnimedia adlı bir şirket kurdu. Başkan ve CEO’ydu. 1999 yılında şirket hisselerini satarak halka açıldı. Bir noktada tahmini serveti yaklaşık 1 milyar dolardı. Ayrıca Home Depot, K-Mart, Macy’s ve Sears gibi mağazalarda kendi markaları vardı. Martha Stewart’dan ilham alan evleri tasarlamak için ev inşaatçılarıyla da çalıştı.

2002 yılında Martha borsada içeriden öğrendikleri ile manipule edilmiş borsa işlemleri yapmak suçundan 2004 yılında mahkum edildi ve beş ay hapis yattı. Bu, kariyerine ve kamu imajına büyük bir darbe oldu.

Daha Sonraki Kariyer

Bunca kötü olaya rağmen Martha çalışmayı bırakmadı. Hapisten çıktıktan sonra markası ve işi üzerinde çalışmaya devam etti. 2012’de PBS’de Martha Stewart’ın Aşçılık Okulu adlı yeni bir şov başlattı.

Martha Stewart Hakkında İlginç Gerçekler

  • Lisedeyken New York Yankees üyeleri Mickey Mantle ve Yogi Berra’nın çocuk bakıcılığını yapıyor.
  • Borsa skandalının başlamasından sadece dört ay önce New York Borsası’nın yönetim kurulu üyesi olmuştu.
  • Muzu sevmez, ama sosisli sandviçleri sever.
  • Rap müziği, özellikle Eminem’i seviyor.
  • Erken saatte güne başlar ve yürüyüşe çıkmak için çoğu gün sabah 5’te kalkmaktadır.


Leave A Reply