Martı Nasıl Bir Kuştur? Martıların Özellikleri, Yaşam Koşulları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Martı nasıl bir hayvandır? Martı kuşunun özellikleri, beslenmesi, yaşam koşulları, türleri hakkında bilgi.

martı

Kaynak: pixabay.com

Martı

Martı; (Lat. Larus). Martıgiller familyasından çeşitli su kuşlarının ortak adıdır. Ördek iriliğinde (25-65 cm), soluk külrengi ya da beyaz tüylü, uzun sivri kanatlı bir kuştur, eti yenmez. Türlerin çoğunda yalnız üreme mevsimlerinde başın ve boynun bir bölümü esmer ya da siyahımsı olur. Rahat ve sürekli uçabilir, suyun üstüne konar, az yüzer ancak suya dalmaz. Her türlü besini yer. Çeşitli hayvan leşleri ve balıklar başlıca besinidir. Genellikle bataklıklarda, durgun su ve deniz kenarlarında yuva yapar. Kış aylarında değişik yerlere göç eder. Haliçler, ırmaklar ve göller başlıca göç yerleridir. Dünyanın hemen her yerinde yaşar. Başlıca türleri: Gümüş martı, kara martı, güler martı, cüce martı.

Martıgiller, (Lat. Laridae).

Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Yağmurkuşları takımının Martılar alt takımına giren bir familyadır. Kırlangıç ve güvercinlere benzeyen hafif yapılı su kuşlarıdır. Kanatları sivri ve uzundur. Kuyrukları çoğunlukla çatallıdır. Birçok türü vardır.

Martılar, (lat. Lari). Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının Yağmurkuşları takımına giren bir alt takımdır. Bacakları zayıf, gagaları genellikle kanca uçludur. Tüyleri külrengi ve beyaz renklidir. Yavrular kalın hav tüyüyle kaplı olarak doğar ve sürekli basit olan yuvada kalır. Dünyanın her yanındaki tatlı ve tuzlu suların kıyılarında toplu olarak yaşarlar. Martıgiller, Denizkırlangıcıgiller, Yırtıcımartıgiller ve Dalıcımartıgiller familyalarını kapsar.

martı

Kaynak: pixabay.com

Martıların Özellikleri

Ördek iriliğinde yüzücü, güzel bir deniz kuşudur. Çoğu beyaz renktedir. Kısa boynu, yüzmeye elverişli perdeli ayakları, kalın, sık tüyleri vardır. Denizin üzerinde, hemen hemen hiç durmamacasına geniş daireler çevirerek uçar, ya da gemilerin arkasından gider. Karada yürüyüşü zor, telâşlıdır. Gemiciler, açık denizde martıya rastlayınca, karanın yakın olduğunu anlarlar.

Martılar, yuvalarını, cinsine göre ya kumsalda, ya da kayalıkların arasında yaparlar. Balıkla beslenmekle beraber, su üzerinde yüzen hayvan leşlerini, daha başka besinleri de yerler. Binlercesi sarp kayalık yerlerde bir arada yaşar. Martının acı bir bağrışı vardır.

Advertisement

Martılar yeryüzünün deniz olan hemen her yanında yaşarlar. Bu arada ırmakların, göllerin yakınında yaşayanları da vardır. Başlıca çeşitleri şunlardır: Siyah martı, gümüşü (büyük) martı, küçük martı, cüce martı, karabaşlı martı.


Leave A Reply