Marul Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Marul nasıl bir bitkidir, hakkında genel bilgiler. Marul sebzesinin özellikleri ve marul ile ilgili bilgi veren sayfamız.

Marul Hakkında Bilgi

Geniş, uzun, yeşil yaprakları taze olarak yenen bir bitkidir. Bileşikgiller familyasından olan marul yeşil salataya benzemekle beraber yaprakları daha uzun, daha etlidir. Yaz başlangıcında yetişir. Marul da, yeşil salata gibi, yıllık bitkilerdendir. Sapı, yaprakların ortasındadır. Kökü, kazık köklerdendir. Sapı üzerinde, hindiba çiçeği gibi, bileşik çiçekler açar. Ucu tüylü olan tohumları rüzgârla kolayca uçar.

Marul kumlu, sulak toprakları sever. Tohumdan yetiştirilen fideler bahara doğru kumlu, gübreli yataklara dikilir. Havalar yağışsız gidiyorsa sık sık sulanır. Marul, olgunlaşmaya başladığı sırada, dış yaprakları koparılırsa, bitkinin kuvveti dağılmayacağı için, göbekler daha sıklaşır.

Marul, kalori bakımından pek kuvvetli olmamakla beraber A, B, özellikle C vitaminleri bakımından çok zengindir. Bundan dolayı, gelişme çağındaki çocuklara, gençlere çok faydalıdır. «Büyük marul» denilen bir cinsinden çıkarılan özsuda öksürüklere iyi gelen bir madde vardır. Eskiden bu özsudan şurup yapılır, süt çocuklarının bronşitlerinde, öksürüklerinde ilâç olarak kullanılırdı. Bugün de bazı hazır ilâçların yapılmasında bu maddeden faydalanılıyor.

Advertisement

Leave A Reply