Mary Shelly Kimdir? Frankenstein’ın Yazarının Zorlu Hayat Hikayesi Eserleri

0
Advertisement

Mary Shelly kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Frankenstein’ın yazarının zorlu hayat hikayesi, yazdığı diğer eserler ve mirası.

İngiliz yazar Mary Shelley en çok korku romanı “Frankenstein veya Modern Prometheus” ile tanınır. Şair Percy Bysshe Shelley ile evliydi.

Mary Shelley

Mary Shelley Kimdi?

Yazar Mary Shelley 1818’de en ünlü romanı Frankenstein’ı yayınladı. Valperga (1823), The Last Man (1826), otobiyografik Lodore (1835) ve ölümünden sonra yayınlanan birkaç kitap daha yazdı.

Erken dönem

Shelley, 30 Ağustos 1797’de Londra, İngiltere’de Mary Wollstonecraft Godwin olarak doğdu. Babası filozof ve politik yazar William Godwin, annesi ünlü feminist Mary Wollstonecraft – The Vindication of the Rights of Woman’ın (1792) yazarıydı. Ne yazık ki Shelley, doğumundan kısa bir süre sonra ölen annesini gerçekten tanımadı. Babası William Godwin, Shelley ve üvey kız kardeşi Fanny Imlay ile ilgilenmek zorunda kaldı. Imlay, Wollstonecraft’ın bir askerle ilişkisinden olan kızıydı.

Aile dinamikleri, Godwin’in 1801’de Mary Jane Clairmont ile evlenmesiyle değişti. Clairmont ile Godwin’in daha sonra bir oğlu oldu. Shelley üvey annesiyle hiç anlaşamadı. Üvey annesi, üvey kız kardeşi Jane’in (daha sonra Claire) okula gönderilmesi gerektiğine karar verdi, ancak Shelley’i eğitmeye gerek görmedi.

Advertisement

Godwin ailesinin Shelley’in çocukluğunda Samuel Taylor Coleridge ve William Wordsworth gibi bir dizi seçkin konukları vardı. Resmi bir eğitimi olmasa da babasının kapsamlı kütüphanesinden çok yararlandı. Shelley, bazen annesinin mezarının yanında kitap okurken bulunabilirdi. Sık sık zorlu ev hayatından hayal gücüne kaçarak hayal kurardı. Boş zamanlarında Shelley, yazı yazmayı bir kaçış olarak gördü.

Evlilik

Mary Shelley

Mary Shelley ve Percy Shelley

Shelley, 1812 yazında, babası William Baxter ve ailesinin bir tanıdığı ile kalmak için İskoçya’ya gitti. Orada hiç bilmediği bir tür ev sükuneti yaşadı. Shelley ertesi yıl Baxter’ların evine döndü.

Mary, 1814’te şair Percy Bysshe Shelley ile bir ilişki kurdu. Percy Shelley babasının sadık bir öğrencisiydi, ancak kısa süre sonra dikkatini Mary’ye odakladı. O ve ergenlik çağındaki Mary aynı yıl İngiltere’den kaçtığında, Percy hala ilk karısıyla evliydi. Çifte Mary’nin üvey kız kardeşi Jane eşlik etti. Mary’nin eylemleri onu bir süredir onunla konuşmayan babasından uzaklaştırdı.

‘Frankenstein’ ve Diğer Eserleri

Mary ve Percy bir süre Avrupa’yı gezdiler. Maddi olarak mücadele ettiler ve 1815’te ilk çocuklarının kaybıyla karşı karşıya kaldılar. Mary, sadece birkaç gün yaşayan bir kız çocuğu doğurdu. Sonraki yaz, Shelley ailesi Jane Clairmont, Lord Byron ve John Polidori ile İsviçre’deydi. Grup, yağmurlu bir günde hayalet hikayelerinden oluşan bir kitap okuyarak eğlendi. Lord Byron, hepsinin kendi korku hikayelerini yazarken ellerinden geleni yapmalarını önerdi. O sırada Mary Shelley, en ünlü romanı olan Frankenstein veya Modern Prometheus üzerinde çalışmaya başladı.

O yılın ilerleyen saatlerinde Mary, intihar eden üvey kız kardeşi Fanny’yi kaybetti. Kısa bir süre sonra Percy’nin eşi intihar etti. Mary ve Percy Shelley nihayet Aralık 1816’da evlendiler. Yakında meşhur canavar masalı üzerinde çalışmaya devam ederken, Avrupa’ya kaçışlarını içeren bir seyahat günlüğü, Altı Haftalık Tur Tarihi’ni (1817) yayınladı. 1818’de Frankenstein veya Modern Prometheus, anonim bir yazardan yeni bir roman olarak çıkış yaptı. Kitap büyük bir başarıya ulaştı. Aynı yıl, Shelley ailesi İtalya’ya taşındı.

Frankenstein

Advertisement

Mary kocasına sadık görünse de, evliliği kolay değildi. Evlilikleri, iki çocuğunun daha ölümü de dahil olmak üzere, zina ve gönül yarasıyla doluydu. 1819’da doğan oğulları Percy Florence, yetişkinliğe kadar yaşayan tek çocuktu. Mary’nin hayatı, 1822’de kocası boğulduğunda başka bir trajediyle sarsıldı. Spezia Körfezi’nde bir arkadaşıyla yelken açmıştı.

Sonraki yıllar

24 yaşında dul kalan Shelley, kendisini ve oğlunu desteklemek için çok çalıştı. Valperga ve bilim kurgu masalı The Last Man (1826) dahil olmak üzere birkaç roman daha yazdı. Ayrıca kendisini kocasının şiirini tanıtmaya ve edebiyat tarihindeki yerini korumaya adadı. Shelley, birkaç yıl boyunca, oğlunun bohem yaşam tarzını onaylamayan rahmetli kocasının babasının bazı muhalefetiyle karşılaştı.

Ölümü

Shelley 1 Şubat 1851’de 53 yaşında Londra, İngiltere’de beyin kanserinden öldü. Bournemouth’daki Aziz Petrus Kilisesi’ne gömüldü, rahmetli kocasının kalbinin yakılmış kalıntılarıyla birlikte dinlenmeye bırakıldı.

Mirası

Romanlarından biri olan Mathilde’in nihayet 1950’lerde vefatından yaklaşık bir asır sonra yayınlandı. Ancak kalıcı mirası, Frankenstein’ın klasik hikayesi olmaya devam ediyor. Bir canavar ile yaratıcısı arasındaki bu mücadele, popüler kültürün kalıcı bir parçası olmuştur. 1994’te Kenneth Branagh, Shelley’in romanının film uyarlamasını yönetti ve başrol oynadı. Filmde ayrıca Robert De Niro, Tom Hulce ve Helena Bonham Carter rol aldı.


Leave A Reply