Masatoşi Gündüz İkeda Kimdir?

0
Advertisement

Masatoşi Gündüz İkeda kimdir ve ne yapmıştır? Masatoşi Gündüz İkeda hayatı, biyografisi, çalışmaları ve matematiğe katkıları hakkında bilgi.

Masatoşi Gündüz İkeda

Masatoşi Gündüz İkeda; (d. 1926, Tokyo – ö. 9 Şubat 2003, Ankara), cebirsel sayılara katkılarıyla tanınan Japon asıllı Türk matematik bilginidir.

1948’de Osaka Üniversitesi’nde lisans öğrenimi gördü. 1953’te doktor, 1955’te de doçent unvanlarını aldı. 1957-59 arasında Almanya’da Hamburg Üniversitesi’nde Helmuth Hasse’nin yanında araştırma yaptı. Hasse’nin önerisi üzerine 1960’ta Türkiye’ ye giderek Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde istatistik dersleri vermeye başladı. 1961’de aynı üniversitenin fen fakültesinde yabancı uzmanlığa atandı. 1964’te Türk uyruğuna geçerek 1965’te doçent, 1966’da profesör oldu. 1968’de Ege Üniversitesi’nin izniyle bir yıl süreyle çalışmak üzere Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gitti. İzninin bitiminde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ nin sürekli kadrosuna girdi. 1976’da Hacettepe Üniversitesi’ne geçti, 1978 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne döndü. Çeşitli tarihlerde Hamburg, ABD’deki California ve Ürdün’deki Yermuk üniversitelerinde konuk öğretim üyesi, 1976’da Princeton’daki Yüksek Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalıştı. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Temel Bilimler Araştırma Grubu’nda yer aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Pür Matematik Araştırma Ünitesi başkanlığı yaptı. Cebir ve sayılar kuramına katkılarından dolayı 1979’da TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazandı.

Japonya’da bulunduğu dönemde halkalar kuramı ve grupların matrisle gösterimi üstüne araştırmalar yapan İkeda, 1970’lerde cebirsel sayılar kuramına yönelerek rasyonel sayılar cisminin salt Galois grubunun otomorfizmleri ve tümelliği konularında önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Ünlü matematik dergisi Crelle’s JournaVda yayımlanan bir çalışmasında Galois grubunun çok özel bir yapıda olduğunu gösterdi.


Leave A Reply