Mata Hari Kimdir? I. Dünya Savaşının Meşhur Kadın Casusunun Hayatı

0
Advertisement

Mata Hari kimdir? Mata Hari hayatı, biyografisi, 1. Dünya Savaşı sırasında yaptıkları ve idam edilişi hakkında bilgi.

Mata Hari

Mata Hari

Mata Hari; (1876- 1917). Birinci Dünya Savaşı yıllarında Almanlar hesabına çalışmış Hollandalı bir kadın casustur. Asıl adı Margaretha Geertruida Zelle’dir. Dansöz olarak yetişti, Paris’te daha çok Endonezya dansları ile ün kazandı. 1907’de Alman casusluk teşkilâtında gizli ödev aldı, yıllarca bu devlet hesabına casusluk etti. !. Dünya Savaşı çıkınca, Alman hükümetinden aldığı talimat üzerine faaliyetini daha da genişletti. Sanat alanındaki ününden, ayrıca güzelliğinden faydalanarak, birçok ileri gelen Fransız devlet ve ordu adamlarıyla dostluk kurmuştur. Bunlardan öğrendiği sırları gizlice Almanlara ulaştırıyordu.

Mata Hari’nin casus olduğu ancak 1917’de ortaya çıktı. Yakalanıp muhakeme edildi, idama mahkûm oldu Kurşuna dizilerek öldürüldü.

Mata Hari, muhakemesi sırasında, casus olduğunu hiçbir zaman kabul etmedi. Mahkeme heyeti de onu itham edecek kesin deliller bulamadı. Eldeki en büyük delil önemli bir düşman subayından çok yüksek bir para almış olmasıydı. Dansöz, bunun kendisine hediye olduğunu söylüyor, casusluk etmediğini iddia ediyordu.

Mata Hari idama götürülürken yanında bulunan herkesi hayran bırakan bir soğukkanlılık gösterdi. Otomobilde giderken, yanındakilere: “Ah şu Fransızlar, beni öldürecekler de ellerine ne geçecek sanki, bununla savaşı kazanacaklarını mı sanıyorlar?” dediği söylenir. Kurşuna dizileceği sırada gözlerini bağlatmamıştır.

Advertisement

Leave A Reply