Matematiğin Günlük Hayatımızdaki Kullanım Alanları Nelerdir? Örneklerle Konu Anlatımı

0
Advertisement

Matematik ne işe yarar, neden gereklidir? Günlük hayatta matematiği kullandığımız alanlar nelerdir, matematiğin kullanım alanları maddeler halinde.

Matematiğin Günlük Hayatımızdaki Kullanım Alanları Nelerdir? Örneklerle Konu Anlatımı

Matematiğin Günlük Hayatımızdaki Kullanım Alanları

Bir çok insan matematikten nefret ettiklerini söyler, ancak matematik günlük hayatımızın bir parçasıdır. Evi temizlediğimiz, akşam yemeği yaptığımız sırada veya çimleri biçerken matematiği kullanıyoruz. Nereye giderseniz gidin, ne yaparsanız yapın, her gün onu fark etmeden kullanıyorsunuz. İşte kullanım alanlarının belli başlıları;

Mutfakta

Mutfakta ne yaparsanız yapın, çay ya da kahve ya da yemek pişirmek için, kullanacağınız malzemelerin miktarını saymak için matematiği kullanırız. Yaptığımız kekin kaç bardak şeker veya yağ istediği matematiği gerektirir. Sadece mikrodalga veya normal fırını kullanmak bile, temel matematik becerileridir.

Bahçede

Yeni tohumlar ya da fideler dikmeniz ya da ekmeniz gerekiyorsa, tohumları saymanız, uygun miktarda delikler açmanız gerekir. Yani düşünmeden bile matematiği kullanırız. Ölçme becerilerine her zaman ihtiyaç vardır ve bahçede yeni bir şey yaparken hesaplamalar önemlidir.

Sanatta

Herhangi bir sanat eseri yaparken, matematik kullanılır. Heykeltraş, ressam, dansçıysanız ya da sadece eğlenmek için bir kolaj yapıyosanız, temel matematiği ölçebilmeniz, sayabilmeniz ve uygulayabilmeniz gerekir. Her sanat formu matematik becerilerine bağlıdır.

Advertisement

Bir günlük / çizelge tutmak

Bir tür günlük veya ajanda tutacaksanız, randevularınız için bir zaman çizelgesi yapacaksanız matematik gerektirir. Not defterinize tarihi, saati not etmek durumunda kalır, bunun için de matematik gereklidir.

Bankacılık

Bir çok kişi günlük hayatında bankacılık işlemleri yapmak zorunda kalır. Paranızı nasıl yöneteceğinizi bilmek için matematik şarttır. Günlük hayatta para her yerdedir. Parayla ile işlemler ise matematik gerektirir.

Alışveriş yapmak

Alışverişe çıktığınızda ihtiyacınız olan malzemelerin fiyatlarını okumak, markalar ve dükkanlar arasındaki fiyatları karşılaştırmak, ürünlerin birim fiyatını hesaplamak, ödeme yapmak ve para üstünü hesaplayabilmek için matematiği ister istemez kullanırız.

Saati anlamak – Zamanı söylemek

Saati kullanmayı bilmek matematik gerektirir. Günlük hayatta randevularımıza yetişmek, ne kadar süre kaldığını hesaplamak için matematik kullanırız. Bir günün kaç saat, bir saatin kaç dakika, bir dakikanın ise kaç saniye olduğunu bilemek ve hesaplamak için matematik gereklidir.

Diğer Birçok Alanda

Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak araba kullanırken (kaç kilometre hızla gideceğimizi görmek), analitik olarak düşünebilmek, televizyonda haberleri izlerken örneğin bir anket haberindeki yüzde oranlarını anlayabilmek, evimizi dekore ederken kaç metrekarelik alan için malzeme baktığımızı belirleyebilmek, bir parti planlarken kaç kişinin davetli olduğu, kişi başına ne kadar harcama ve malzeme gerektiğini belirlemek, veya daha birçok birçok şey için matematik kullanırız. Matematik olmadan yaşamak çok zor göründüğüne göre sevmek en iyisi gibi….

Advertisement


Leave A Reply