Matilda Kitap Özeti Konusu Karakterleri, Roald Dahl ve Kitabı Hakkında

2
Advertisement

Roald Dahl’ın Matilda isimli çocuk kitabının konusu nedir? Matilda kitabının karakterleri ve özeti, kitap hakkında bilgi.

matilda

Matilda

Yazar ve Kitap Hakkında

Matilda, Roald Dahl’ın felsefesinin mükemmel bir örneğidir. Hikayede, Matilda’nın ebeveynleri ve müdiresi anlatılıyor; güç pozisyonlarını elinde tutan canavarlar gibi. Matilda kötü yetişkinler ile masum, zeki çocuklar kısaca iyi ve kötü arasındaki savaşı tasvir ediyor.

Dahl’ın hikayeleri çok komik, bu da çocukların onları sevmesini sağlıyor. Dahl, çocukların tanıyacağı bir şekilde gerçek hayatı hicvediyor. Örneğin, gerçek dünyada ebeveynler çocuklarının televizyon karşısında çok fazla zaman geçirmesinden şikayet ederler. Ancak, Matilda’nın babası onun TV izlemeye daha fazla zaman ayırmasını istiyor. Ek olarak, Dahl’ın hikayeleri abartılı. Örneğin, Bayan Honey o kadar fakir ki küçücük oturma odasında hiçbir gerçek mobilya yok.

Dahl’ın hikayeleri aynı zamanda çocukların en derin fantezilerini yansıtır. Olağan durumlarda imkansız şeyler olur. Örneğin, Bayan Trunchbull bir çocuğu saçından tutarak onu başının üstünde döndürür ve fırlatır. Sonra beş yaşındaki Matilda aniden onu yenmesini sağlayan büyülü güçler kazanır.

Dahl’ın kızı Ophelia “Babamın en önemli özelliği onun her şeyi bir macera gibi gösterme yeteneğidir “diye yazıyor.

Advertisement

matilda

Matilda Kitap Özeti

Matilda, kızlarının bir dahi olduğunu fark etmeyen ya da umursamayan anlamsız ve gülünç ebeveynleri olan parlak bir kızın tuhaf hikayesidir. Matilda okula gittikten sonra işler pek iyi gitmez çünkü okul müdiresi ebeveynlerinden daha acımasız ve saçmadır. Neyse ki, Matilda’nın öğretmeni Bayan Honey iyi kalpli bir insandır. Matilda Bayan Honey’nin korkunç hayat hikayesini duyduğunda, benzersiz yeteneklerini, yalnızca Matilda’ın yapabileceği şekilde Ona yardımcı olmak için kullanıyor.

Matilda’nın ebeveynleri, normal ebeveynlerin tam tersidir. Çocuklarını önemsemek yerine, onu sıkıcı ve uygunsuz bulurlar. Gerçekte, Matilda öyle bir çocuk değildir. Üç yaşına kadar kendi kendine okumayı öğrenir ve hesap makinesi gibi bir zihne sahiptir. Yolun aşağısındaki kütüphaneyi keşfettiğinde, ona yepyeni bir dünyanın kapıları açılır. Kütüphaneci ona klasik yetişkin edebiyatı kitapları vermeye başlar. Matilda, babası yönelik bir öfke patlaması yaşadığında onu cezalandırmak için babasına şakalar yapar.

Matilda beş buçuk yaşındayken, sonunda olağanüstü yetenekleriyle ilgilenen ve onlardan etkilenen bir yetişkinle tanışır. Bu kişi onun öğretmeni Bayan Honey’dir. İşini ve öğrencilerini seven genç ve kibar bir kadındır. Bayan Honey, Müdire Bayan Trunchbull’u, Matilda’nın sorunlu bir çocuk olmadığına ikna edemez.

Kısa süre sonra Bayan Trunchbull’un korkunç biri olduğu anlaşılır. Öğrencileri düzenli olarak pencerelerden ya da oyun parkından fırlatıyor, saçlarından ya da kulaklarından çekerek bağırarak cezalandırıyordur. Öğrenciler intikam almak için ellerinden geldiğince ona oyunlar oynarlar.

matilda

Advertisement

Matilda Yeteneklerini Keşfediyor

Bayan Trunchbull bir gün Matilda’nın sınıfını ziyaret ederken, Matilda’yı suyuna bir semender koymakla suçlar. Matilda masumdur ve çok sinirlenir. Su bardağına baktığında, zihninin ve gözlerinin gücüyle onu basitçe devirebileceğini fark eder. Bu keşif karşısında şok olur ve sevinir ve söyleyebileceği tek yetişkinin öğretmeni olduğuna karar verir. Bayan Honey, Matilda’nın yapabildiklerini görünce Onu çay içmeye kulübesine davet eder.

Küçük ve seyrek döşenmiş kulübeye vardığında Matilda, öğretmeninin çok fakir olduğunu fark eder. Bayan Honey, hayatının yürek burkan hikayesini paylaşır. Genç yaşta öksüz kalmıştır ve ona köle gibi davranan ve çalışmaya başladığında neredeyse tüm maaşını almaya devam eden zalim ve manipülatif bir teyze tarafından büyütülmüştür. Bayan Honey’nin teyzesi, korkunç Müdire Bayan Trunchbull’dan başkası değildir.

Matilda, Bayan Trunchbull’ın Bayan Honey’ye ait olanı geri vermeye zorlamak ve adaleti sağlamak için bir plan yapar. Nesneleri zihniyle kaldırmak ve havada hareket ettirmek için kendini eğitir. Bu beceriyi okulda bir parça tebeşir alıp Bayan Trunchbull’a bir not yazmak için kullanır. Tebeşir kendi kendine hareket ediyor gibi görünüyordur. Bayan Trunchbull’a yeğenine evini ve parasını geri vermesini söyler. Bayan Trunchbull, şoku atlattığında okulu bırakır ve bir daha asla görülmez.

Birkaç hafta sonra, Bayan Honey artık fakir değildir. Roman, Matilda’nın babasının ailesini alıp ülkeden kaçmasıyla ve Matilda’yı sevgili öğretmeni Bayan Honey ile yaşamak için geride bırakmasıyla sona erer.


2 yorum

Leave A Reply