Mayıs Böceği Nasıl Bir Hayvandır? Mayıs Böceğinin Özellikleri Nelerdir?

1
Advertisement

Mayıs böceği nasıl bir hayvandır? Mayıs böceğinin özellikleri, nerede yaşar, ne yer, mayıs böcekleri hakkında bilgi.

mayıs böceği

Kaynak: commons.wikimedia.org

Mayıs Böceği; (Lat. Melolontha). Eklembacaklı hayvanlardan Böcekler sınıfının Kırıkanatlılar takımının Mayısböceğigiller familyasından eklembacaklı bir böcektir.

Değişik türlerinin boyları 6 mm ile 10 cm arasında değişir. Çoğu parlak renklidir. Hem larvaları, hem de erginleri bitkilere büyük zarar verir. En çok görülen türün rengi kestanedir ve boyu yaklaşık 2 cm’dir. Büyük kanatları ve kısa duyargaları vardır. Yaz başında yumurtalarını toprağın altına, yaklaşık 12 cm derinliğe saklar ve daha sonra bunlardan beyaz renkli kurtçuklar çıkar. Bu kurtçuklar ilk 4 yıl bitki kökleriyle beslenirler. Sıcak aylarda toprağın üstüne çıkarak mısır ve çimenleri yerler; soğuk aylarda ise yeni dikilmiş ağaçların köklerini yiyerek zarar verirler. Sonbaharda erginleşinceye kadar toprağın altında yaklaşık 60 cm derinlikte yaşarlar. Kışı da toprağın altında, adeta cansız bir biçimde geçirdikten sonra baharda yeryüzüne çıkarlar ve geceleri ağaçların yapraklarıyla beslenirler.

Mayısböceğigiller, (Lat. Lelolonthidae). Böcekler sınıfının Kırıkanatlılar takımından bir böcekler familyasıdır. Otçul özellikleri nedeniyle daha çok bitki sağlığı açısından önem taşırlar. Asalakbilimde arakonakçı olarak adları geçen düzlem-duyargalı böcekler familyasıdır.

Mayıs Böceği

Yaşam Döngüsü

Erginler Nisan sonunda veya Mayıs ayında ortaya çıkar ve yaklaşık beş ila yedi hafta yaşarlar. Yaklaşık iki hafta sonra dişi, toprağın yaklaşık 10 ila 20 cm derinliğine gömdüğü yumurtlamaya başlar. 60 ila 80 arasında yumurta bırakana kadar bunu birkaç kez yapabilir. Sıradan horoz tavuğu yumurtalarını tarlalara bırakırken, Orman Horozu ağaçların yakınında kalır. Yetişkinler için tercih edilen yiyecek meşe yapraklarıdır, ancak aynı zamanda kozalaklı iğnelerle de beslenirler .

Advertisement

” Beyaz kurtçuklar ” veya “çarpıcı kurtçuklar” olarak bilinen larvalar dört ila altı hafta sonra yumurtadan çıkar. Patates kökleri gibi bitki kökleriyle beslenirler . Kurtçuklar toprakta üç ila dört yıl, daha soğuk iklimlerde beş yıl boyunca gelişir ve sonbaharın başlarında pupa haline gelmeden ve altı hafta içinde yetişkin bir mayıs böceğine dönüşmeden önce sürekli olarak yaklaşık 4-5 cm büyüklüğe ulaşır.

Horoz toprakta 20 ila 100 cm arasındaki derinliklerde kışlar. Sadece ilkbaharda yüzeye çıkarlar.

Mayıs Böceği

Larva olarak uzun gelişme süreleri nedeniyle, hamam böcekleri her üç veya dört yılda bir ortaya çıkar; yıllar bölgeden bölgeye değişir. Alışılmadık derecede yüksek sayılarda (10.000’ler) meydana geldikleri (veya daha doğrusu, eskiden meydana geldiği) üst üste bindirilmiş yaklaşık 30 yıllık daha büyük bir döngü vardır.

Genel Özellikleri

Mayıs böcekleri (Melolontha melolontha), Avrupa genelinde bulunan bir böcek türüdür. Bu böcek, çok sayıda çift ayaklı hayvan ve bitki üzerinde zararlı bir etkisi bulunmaktadır.

Mayıs böceği genellikle sıcak ve nemli iklimlerde bulunurlar ve geniş bir yerleşim alanına sahiptirler. Bitki üzerinde beslenirler ve büyüyebilmek için toprak altında pupa aşaması geçirirler.

Advertisement

Mayıs böceklerinin zararlı olduğu bitkiler arasında pamuk, mısır, patates, şeker pancarı ve buğday gibi tarım bitkileri bulunmaktadır. Bitkiler üzerindeki zararlarından dolayı, gürgenlerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bu amaçla, birçok farklı yöntem kullanılabilir, ancak en sık kullanılan yöntemler arasında böcek ilaçları, doğal düşmanlar ve bitki besleme programları bulunmaktadır.

Mayıs böceklerinin önemi, onların tarımsal ürünler üzerindeki zararlı etkilerinden dolayıdır. Tarım sektöründe hasarların önlenmesi için gürgenlere karşı etkili bir kontrol programı uygulamak önemlidir.


1 Yorum

Leave A Reply