Mekinist İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Mekinist ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Mekinist yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Mekinist neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Mekinist

Mekinist

Kullanımları

Trametinib tek başına veya bir tür cilt kanserini (melanom) tedavi etmek için başka bir ilaçla (dabrafenib) birlikte kullanılabilir. Aynı zamanda dabrafenib ile tiroid kanseri ve bir tür akciğer kanseri (küçük hücreli dışı akciğer kanseri-KHDAK) tedavisinde kullanılır. Trametinib, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak çalışır.

Mekinist nasıl kullanılır?

Trametinib almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez bir yemekten en az 1 saat önce veya 2 saat sonra doktorunuz tarafından belirtilen şekilde ağızdan alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Advertisement

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.

Yan etkiler

Baş dönmesi, ishal, bulantı / kusma, mide ağrısı, kuru / kaşıntılı cilt, akne ve ağız kuruluğu görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Kuru ağzı rahatlatmak için (şekersiz) sert şeker veya buz cipsleri emin, (şekersiz) sakız çiğneyin, su için veya tükürük yerine kullanın.

Ağız ve boğazda ağrı veya yaralar oluşabilir. Dişlerinizi dikkatlice / nazikçe fırçalayın, alkol içeren gargara kullanmaktan kaçının ve ağzınızı kabartma tozu veya tuzla karıştırılmış soğuk suyla sık sık yıkayın. Yumuşak, nemli yiyecekler yemek de en iyisi olabilir.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Advertisement

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: kalp yetmezliği belirtileri (nefes darlığı, ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı gibi), akciğer hastalığı belirtileri (öksürük, nefes darlığı, hızlı nefes alma), cilt enfeksiyonu belirtileri (kırmızı / soyma / sıcak cilt gibi), kas hasarı belirtileri (kas ağrısı / hassasiyet / halsizlik, olağandışı yorgunluk gibi), böbrek problemleri belirtileri (örn. idrar miktarı), kolay kanama / morarma, ateş / titreme.

Trametinib genellikle ciddi olmayan döküntülere neden olabilir.

Bununla birlikte, ciddi bir reaksiyonun işareti olabilen nadir bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir döküntü gelişirse derhal tıbbi yardım alın.

Göz ağrısı / şişme / kızarıklık, görme değişiklikleri (bulanık görme, görme kaybı, görme merkezinizdeki kör noktalar / gölgeler, ışığa duyarlılık gibi) , beyindeki kanama belirtileri (şiddetli baş ağrısı, vücudun bir tarafında güçsüzlük, görme sorunları, konuşma bozukluğu, nöbetler veya karışıklık gibi), ciddi mide / bağırsak problemleri belirtileri (şiddetli mide / karın ağrısı, siyah gibi) / kanlı dışkı, kan içeren veya kahve telvesi gibi görünen kusma, kan / mukus ile ishal), ani ağrı / şişme / kızarıklık (genellikle bacakta), göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Trametinib dabrafenib ile kombinasyon halinde kan şekerinizi yükseltebilir, bu da diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Zaten diyabetiniz varsa, kan şekerinizi yönlendirildiği gibi düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Dabrafenib ile kombinasyon halinde trametinib nadiren diğer kanserlere neden olabilir (yeni cilt kanseri dahil). Aşağıdakiler gibi semptomlarınız varsa hemen doktorunuza söyleyin: yeni siğil, cilt ağrısı, bir köstebek boyutunda / renginde değişiklik, kanayan veya iyileşmeyen cilt yumru, yeni topaklar / büyüme, gece terlemeleri, açıklanamayan / ani kilo kaybı.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Trametinib almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, özellikle yüksek tansiyon, kalp hastalığı (kalp yetmezliği), akciğer problemleri, kanama problemleri, göz problemleri, mide / bağırsak problemleri (divertikülit gibi) doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kolların / bacakların şişmesine ve iştah kaybına karşı daha duyarlı olabilir.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Trametinib kullanırken hamile kalmamalısınız. Trametinib doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilaca başlamadan önce doktorunuz hamilelik testi istemelidir. Bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra 4 ay boyunca güvenilir doğum kontrol formları hakkında bilgi alın. Çocuk doğurma çağındaki kadın partnerleri olan erkek hastalar, tedavi sırasında ve tedaviyi bıraktıktan sonra en az 4 ay boyunca prezervatif kullanmalıdır. Siz veya eşiniz hamile kalırsa, bu ilacın riskleri ve yararları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken ve tedaviden sonra 4 ay boyunca emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.


Leave A Reply