Meşe Ağacı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Dünyanın en güzel ve en dayanıklı ağaçlarından kabul edilen meşe ağacı ile ilgili olarak kısa ve genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Meşe Ağacı

MEŞE, (Lat. Quercus). İkiçenekliler sınıfının Kayıngiller familyasından çoğunluğu ağaç, bazıları da ağaççık ya da boylu çalı halinde bulunan bir orman ağacı.

Dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Odunu çok sık dokulu, ağır, sert ve damarlıdır. En gösterişli orman ağaçlarından biri olan meşe, ancak bol güneşte gelişerek boy atar ve köklerini derine salar. Kuzey yarıkürede yetişen türlerin yaprakları kışın dökülmesine karşın güney yarı kürede yetişenlerin yaprakları dökülmez. Kuzey yarıkürede çok yaygın yetişen meşe, çok eski zamanlardan beri bilinen bir ağaçtır. Genellikle uzun boylu bir ağaçtır, çoğunun boyu 50 metreyi bulur ve 500 yıl kadar ömürleri vardır.

Yeryüzündeki 200’den fazla meşe türü vardır. Ancak Avrupa ve Türkiye’de yetişen türleri 10-15 kadardır. Bunların en yaygın olanları ak meşe, kara meşe, tüylü meşe, yeşil meşe (pırnal), mantar meşesi ve kermes meşesidir.

Advertisement

Leave A Reply