Meyve ve Sebzeleri Birbirinde Nasıl Ayırt Ederiz? Meyve ve Sebze Farkları

0
Advertisement

Meyveleri ve sebzeleri birbirinden nasıl ayırt edebiliriz? Meyveler ve sebzeler arasındaki farklar nelerdir? Hangileri sıklıkla karıştırılır?

Meyveler ve Sebzeler Arasındaki Fark Nedir?

Şeftali bir meyvedir ve havuç kesinlikle bir sebzedir. Ancak bu iki ürün kategorisini ilişkilendiren Venn şemasında, oldukça büyük bir örtüşme bölgesi var. Bahçıvan veya aşçı olmanıza bağlı olarak “meyve” ve “sebze” yi farklı tanımlayabilirsiniz.

Örtüşen bölgenin tam ortasında domates bulunur.

meyve sebze

Öyleyse ne meyve ve ne sebze?

Botanik olarak konuşursak, meyve, çiçekli bir bitkinin yumurtalıklarından gelişen tohum taşıyan bir yapıdır, oysa sebzeler kökler, yapraklar ve saplar gibi diğer tüm bitki parçalarıdır. Bu standartlara göre, elma, kabak ve evet, domates gibi tohumlu büyümelerin hepsi meyvelerdir; pancar, patates ve şalgam gibi kökler, ıspanak, lahana ve marul gibi yapraklar ve kereviz ve brokoli gibi sapların tümü sebzedir.

Advertisement

Bununla birlikte, görünüm mutfak açısından oldukça farklı. (Botanik olarak konuşursak) meyve olan, ancak tatlıdan ziyade tuzlu olan birçok yiyecek, aşçılar tarafından tipik olarak sebze olarak kabul edilir. Buna patlıcan, dolmalık biber ve domates gibi botanik meyveler de dahildir.

Meyveye karşı sebze tartışması bazen kanunun devreye girmesi gereken ateşli bir aşamaya ulaşabilir. 1893 Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesi davasında Nix. v. Hedden, mahkeme oybirliğiyle ithal edilen bir domatesin (daha az vergilendirilmiş) meyve olarak değil, sebze olarak vergilendirilmesi gerektiğine karar verdi. Mahkeme, bir domatesin botanik bir meyve olduğunu kabul etti.

sebze

Yanlışlıkla Sebze Olarak Anılan Meyveler

Muhtemelen hangi yiyeceklerin meyve ve hangilerinin sebze olarak kabul edildiğine dair oldukça iyi bir fikriniz vardır, en azından mutfak açısından. Bununla birlikte, teknik olarak meyve olan birkaç bitki vardır, ancak bunlar tadı nedeniyle genellikle sebze olarak sınıflandırılır.

Advertisement

Domates, bunun en bilinen ve tartışmalı örneğidir. Sebzelerle karıştırılan diğer yaygın meyve örnekleri şunlardır:

  • Kış kabağı
  • Avokado
  • Salatalıklar
  • Biberler
  • Patlıcan
  • Zeytin
  • Balkabağı
  • Kabak

Daha Tatlı Bir Tada Sahip Sebzeler

Sebzelerle karıştırılan birçok meyve olmasına rağmen, meyve olarak kabul edilen çok az sebze vardır.

Bununla birlikte, bazı sebze çeşitleri, diğer sebzelerin çoğundan doğal olarak daha tatlı bir tada sahiptir ve tatlılarda, turtalarda ve unlu mamullerde meyvelere benzer şekilde kullanılır.

Tatlı patates turtası, yurt dışında Şükran Günü’nün geleneksel bir parçası olan bir tatlıdır. Tatlı aromalarına rağmen, tatlı patatesler aslında bir meyve değil, bir tür kök sebzedir.

Advertisement

Benzer şekilde, doğal olarak daha tatlı bir tada sahip diğer sebzeler arasında pancar, havuç ve şalgam bulunur.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?