Michael Faraday Hayatı

7

Michael Faraday Kimdir? Michael Faraday’ın hayatı, buluşları, biyografisi, çalışmaları. Michael Faraday hakkında bilgi.

Michael FARADAY (1791-1867)

Advertisement

Faraday; ünlü bir İngiliz Fizik ve Kimya bilginidir. Elektromagnetik endüksiyonu, elektroliz kanunlarını, ışıkla magnetizma arasındaki temel bağlantıları bulmuştur. Bu başarılı keşifleri sayesinde Faraday, modern elektromagnetik alanlar teorisini meydana getiren kavramların temellerini atmıştır. Bugün bütün elektrik motorları, dinamolar bu esaslara dayanarak yapılmaktadır. Böylece, Faraday, elektrik çağının başlamasına yol açan en ünlü bilginlerden biri olarak kabul edilmiştir.

Michael Faraday, Londra’nın güneyinde Newington kasabasında doğdu. 14 yaşındayken, çalışmak üzere, bir kitapçının yanına verildi. Burada, bilim üzerine birçok eserler okumak fırsatını buldu. Bir yandan da ünlü İngiliz fizikçisi Humphrey Davy’nin verdiği dersler ve konferanslarla ilgileniyordu. En büyük amacı bilim alanında çalışmaktı.

Faraday’ın çalışmalarını gören Davy, onu asistan olarak yanına aldı, deneylerinde kendisiyle beraber çalışmasını sağladı.

Faraday’ın çalışmaları sonunda vardığı en önemli sonuç, 1821’de elektromagnetik rotasyonu keşfetmesidir. Ondan sonraki yıllarda Faraday’ın ünü çok geniş bir çevreye yayıldı. 1823’de bu ünlü fizik ve kimya bilgini klorini sıvılaştırmayı başardı. Fakat bu başarısından dolayı, hocası Humphrey Davy onu kıskandı, Faraday’ın “Royal Society” adlı bilim kurumuna seçilmesine engel olmak istedi. Herkesin büyük taktirle karşıladığı çalışmaları sayesinde Michael Faraday 1824’de bu kuruma seçildi. Bundan sonraki yıllarda Faraday bilim alanındaki çalışmalarına devam ederek ona haklı bir ün sağlayan önemli keşiflerini geliştirdi. 1867’de kendisine Kraliçe Victoria tarafından verilmiş olan Hampton Court yakınlarındaki evinde öldü.

Advertisement

Faraday’ın en önemli eserleri şunlardır: Experimental Researches in Electricity (Elektrik Üzerine Deneysel Araştırmalar), Experimental Researches in Chemistry and Physics (Kimya ve Fizik Üzerine Deneysel Araştırmalar), On The Various Forces In Nature (Tabiattaki Çeşitli Kuvvetler Üzerine)


7 yorum

  1. doğru hoca ilk başta bu ders yani teknoloji tasarım için kolay demişti bizde öle düşünmüştük yok dosyası yok bilim adamı yok yaptığı çalışma matamatik 1. zor ders bana göre iki de teknoloji tasarım yaaaniii SECRET e katılıyorum

Leave A Reply