Marañón Irmağı Nerededir? Peru’da Yer Alan Irmak Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Peru’da bulunan Marañón Irmağı hakkında kısa bilgi. Marañón Irmağı coğrafi özellikleri, geçtiği bölgeler ve ırmağın genel özellikleri hakkında bilgiler.

Marañón Irmağı

Marañón Irmağı, Peru’nun batısında ırmak. Uzunluğu 1.610 km. Andlar’ın eteklerinde, Lauricaicha Gölü’nden doğar, kuzeybatı yönünde akar, daha sonra doğuya kıvrılır, And Dağları boyunca akışını sürdürür. Kuzeydoğuda Ucayali Irmağı’na katılarak Amazon Irmağını oluşturur. Ağzından içeriye doğru 805 km’lik bölümü küçük teknelerin ulaşımına elverişlidir.

Coğrafya

Marañón Nehri, Instituto Nacional de Estadística e Informática tarafından yapılan 2005 tarihli bir istatistik raporuna göre Peru’nun en uzun ikinci nehridir. Marañon Nehri, büyük nehrin “kaynağını Huánuco yakınlarındaki Lauricocha adı verilen bir gölün güney kıyısındadır” diyen Padre Samuel Fritz tarafından yayınlanan 1707 haritasından başlayarak Amazon Nehri’nin kaynağı olarak kabul edildi. Marañon Nehri’nin yukarı doğru giderken karşılaştığı en büyük nehir dalı olduğu gerçeğine dayanarak, haritada açıkça görülen bir şey var: 18. – 19. yüzyılların çoğu ve 20. yüzyıla kadar Marañon Nehri genellikle Amazon: Marañon Nehri, yıllık en yüksek deşarj oranlarına katkısı nedeniyle Amazon’un “ana kaynak” veya “hidrolojik kaynağı” unvanını almaya devam ediyor.

Açıklamalar

Marañon’un ilk bölümünde, sık sık zor akıntılar ile ormanlık alanlarda boğazlar olan bir pongo vardır. Pongo de Manseriche, Marañon’da nehir düz Amazon havzasına girmeden hemen önce bulunan son pongodur. 5 km uzunluğundadır ve Rio Santiago ile birleşme ile Borja köyü arasında yer almaktadır. Küçük vapur “Napo” da Pongo de Manseriche’den yükselmeye çalışan Kaptan Carbajal’a göre, 1868’de Andes’te yaklaşık 30 metre derinlikte daralan, 600 m (2000 ft) derinlikte geniş bir kira. m (100 ft), uçurumlar “tepede kapanıyor gibi görünüyor.” Bu kanyon boyunca Marañón zaman zaman 20 km / s (saatte 12 mil) hızla atlar. Pongo, birçok gemi ve boğulmayı mahvettiği için bilinir.

Marañón Irmağı

Marañón Irmağı

Pongo de Manseriche’nin akış aşağısında nehrin adaları vardır ve genellikle düşük bankalarından görünür bir şey yoktur, ancak selva baja (“düşük orman”) veya Perulu Amazonia olarak bilinen muazzam bir orman kaplı ova vardır. Chambira Havzası Urarina, Candoshi ve Cocama-Cocamilla halkları gibi yerli halklara ev sahipliği yapmaktadır.

Advertisement

Maraente Nehri’nin Puente Copuma (Puchka izdiham) ile Corral Quemado arasındaki 552 km’lik (343 mil) bir bölüm, ABD’nin Büyük Kanyonu’na birçok yönden benzer olan ve “Büyük Kanyon Amazon “. Nehrin bu bölümünün çoğu, her iki tarafta 3000 m derinliğe sahip bir kanyondadır – Colorado’nun Büyük Kanyonunun iki katı derinlikte. Balsas’tan Peru’nun en sıcak “infierno” bölgesi olarak bilinen Jaén gibi kısımları ile yılda sadece 250-350 mm / yağmur (yılda 10-14 “/ yıl) alan kuru çöl benzeri bir arazide. Marañon Büyük Kanyon bölümü, Perulu yazar Ciro Alegría’nın en önemli romanlarından La Serpiente de oro (1935) adlı Calemar köyünden geçiyor.


Leave A Reply