Michael Faraday (İngiliz Bilim İnsanı) Hayatı, Buluşları ve Bilime Olan Katkıları Nelerdir?

7
Advertisement

Michael Faraday Kimdir? İngiliz bilim insanı Michael Faraday’ın hayatı, buluşları, biyografisi, çalışmaları. Michael Faraday hakkında bilgi.

Michael Faraday

Bilim dünyasına damgasını vurmuş isimlerden olan Michael Faraday İngiliz kimyacısı ve fizikçisidir. 1791 yılında Surrey/Newington’da dünyaya gelmiştir. 1867 yılında ise Hampton Court’da hayata gözlerini yummuştur.

13 yaşında bir ciltçinin yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Boş zamanlarında ciltlenmek üzere getirilen kitap ve dergileri okuyarak bilgilendi. Bu arada İngiliz fizikçisi Sir Humphry Davy (1778-1829) ile tanıştı. Bu olay yaşamında bir dönüm noktası oldu. Humphry Davy’nin aracılığıyla Royal İnstitution (Krallık Enstitüsü) laboratuvarlarına asistan olarak atandı. Yaşamı boyunca fizik ve kimya alanında yaptığı buluşların hemen tümünü bu laboratuvarlarda gerçekleştirdi. 1813-1815 yılları arasında Davy ile birlikte Fransa ve İtalya’ya gitti. 1824’te Royal Society üyeliğine seçildi ve bir yıl sonra da kimya laboratuvarları başkanlığına getirildi. 1833’te kimya profesörü oldu 1842’de de Berlin Bilim Akademisi üyeliğine seçildi.

Başlangıçta bazı kimya sorunlarıyla ilgili çalışmalar yaptı, gazların akışkanlığını ve difüzyonunu inceledi. Gazların, yüksek basınç altında soğutularak sıvılaştırılabileceğini deneysel olarak kanıtladı. Maden kömürü katranından benzeni elde etti. Optik camlar döktü. Bir mıknatıs iğnesinin içinden elektrik akımı geçen bir iletkence saptırıldığının ortaya konulması üzerine elektrik ve mıknatıslık olayları üzerinde araştırmalar yapmaya başladı. 1821’de bir mıknatısın içinden akım geçen bir iletken çevresinde sürekli döndüğünü gösterdi. Bu buluş elektrik motorlarının temelini oluşturdu. Enerjinin korunumu ilkesinden hareketle elektriksel indüksiyon yöntemiyle mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürdü (1835). Atomistik kimyaya dayanan ve Faraday Yasaları adıyla da anılan elektroliz yasalarını ortaya koydu.

faraday kafesi

Faraday Kafesi

Elektrik yüklerinin korunumu ilkesini deneysel olarak kanıtladı. Etkiyle elektriklenme olayının ilk deneylerini yaptı. İçi boş bir iletken içinde bulunan maddelerin dış elektrik etkilerden korunabildiğini gösterdi (Faraday kafesi). 1838’de elektrolüminesans olayını buldu. 1845’ten sonra araştırmalarını maddenin mıknatıslık özellikleri üzerinde yoğunlaştırdı. Bu çalışmaları sırasında maddenin dia-magnetik özelliklerini ortaya koydu.

Advertisement

Işığı karşı saydam olan bazı maddelerin polarizlenme düzlemlerinin magnetik alan etkisi altında döndüğünü gösterdi. Faraday etkisi olarak bilinen bu olay ışığın elektromagnetik bir yapı olduğunu kanıtlayan ilk buluştur (1845). 1846’da elektrik enerjisinin dielektrik ortamlarda yerleştiğini gösterdi. Faraday’ın deneysel olarak elde ettiği tüm bu bulgular sonradan, İngiliz fizikçisi James Clerk Maxwell tarafından (1831-1879), matematiksel olarak incelendi ve böylece çağdaş elektromagnetik kuramın temeleri oluştu.

Kondansatör ya da kapsitör denilen elektriksel elemanların ölçü birimi Faraday’ın adından esinlenerek farad adıyla adlandırılır. Başlıca eserleri: Experimental Researches in Electricity (Elektrikte Deneysel Araştırmalar) 3 cilt, 1839-1855, Experimental Researches in Hemistry and Physics (Kimya ve Fizikte Deneysel Araştırmalar) 1850.

Michael Faraday


Kaynak – 2

Michael FARADAY (1791-1867); ünlü bir İngiliz Fizik ve Kimya bilginidir. Elektromagnetik endüksiyonu, elektroliz kanunlarını, ışıkla magnetizma arasındaki temel bağlantıları bulmuştur. Bu başarılı keşifleri sayesinde Faraday, modern elektromagnetik alanlar teorisini meydana getiren kavramların temellerini atmıştır. Bugün bütün elektrik motorları, dinamolar bu esaslara dayanarak yapılmaktadır. Böylece, Faraday, elektrik çağının başlamasına yol açan en ünlü bilginlerden biri olarak kabul edilmiştir.

Michael Faraday, Londra’nın güneyinde Newington kasabasında doğdu. 14 yaşındayken, çalışmak üzere, bir kitapçının yanına verildi. Burada, bilim üzerine birçok eserler okumak fırsatını buldu. Bir yandan da ünlü İngiliz fizikçisi Humphrey Davy’nin verdiği dersler ve konferanslarla ilgileniyordu. En büyük amacı bilim alanında çalışmaktı.

Faraday’ın çalışmalarını gören Davy, onu asistan olarak yanına aldı, deneylerinde kendisiyle beraber çalışmasını sağladı.

Advertisement

Michael Faraday

Faraday’ın çalışmaları sonunda vardığı en önemli sonuç, 1821’de elektromagnetik rotasyonu keşfetmesidir. Ondan sonraki yıllarda Faraday’ın ünü çok geniş bir çevreye yayıldı. 1823’de bu ünlü fizik ve kimya bilgini klorini sıvılaştırmayı başardı. Fakat bu başarısından dolayı, hocası Humphrey Davy onu kıskandı, Faraday’ın “Royal Society” adlı bilim kurumuna seçilmesine engel olmak istedi. Herkesin büyük taktirle karşıladığı çalışmaları sayesinde Michael Faraday 1824’de bu kuruma seçildi. Bundan sonraki yıllarda Faraday bilim alanındaki çalışmalarına devam ederek ona haklı bir ün sağlayan önemli keşiflerini geliştirdi. 1867’de kendisine Kraliçe Victoria tarafından verilmiş olan Hampton Court yakınlarındaki evinde öldü.

Faraday’ın en önemli eserleri şunlardır: Experimental Researches in Electricity (Elektrik Üzerine Deneysel Araştırmalar), Experimental Researches in Chemistry and Physics (Kimya ve Fizik Üzerine Deneysel Araştırmalar), On The Various Forces In Nature (Tabiattaki Çeşitli Kuvvetler Üzerine)


7 yorum

  1. doğru hoca ilk başta bu ders yani teknoloji tasarım için kolay demişti bizde öle düşünmüştük yok dosyası yok bilim adamı yok yaptığı çalışma matamatik 1. zor ders bana göre iki de teknoloji tasarım yaaaniii SECRET e katılıyorum

Leave A Reply