Potomac Irmağı Nerededir? Potomac Irmağının Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Potomac Irmağı nerededir? Amerika Birleşik Devletlerinin ortabatı kısmında yer alan Potomac Irmağı hakkında coğrafi bilgiler.

Potomac Irmağı

Potomac Irmağı

Potomac Irmağı, ABD’nin ortadoğu kesiminde ırmak. Batı Virginia’daki Apalaş Dağlarından doğan Kuzey ve Güney kollarının Maryland eyaletindeki Cumberland kentinde birleşmesiyle oluşur. Güneydoğuya doğru akarak District of Columbia’yı geçtikten sonra Chesapeake Körfezine dökülür. Su toplama havzası yaklaşık 37.600 km2’dir. Toplam uzunluğu 610 km olan ırmağın 187 km’lik kesimi gelgit olayının etkisindedir.

Potomac, Kuzey Kolu’yla birlikte, Batı Virginia’daki kaynağından Harpers Ferry’ye kadar Maryland ile Batı Virginia arasındaki sınırı, buradan denize döküldüğü yere kadar da Maryland ile Virginia arasındaki sınırı çizer. Başlıca kollan Shenandoah, Monocacy ve Anascostia’ dır. Washington, D.C.’ye kadar ulaşıma elverişli olan ırmak, daha yukarılardaki Piedmont bölgesinde bir dizi ivinti ve çavlan oluşturur; bunların en önemlisi 11 m yüksekliğindeki Büyük Çavlandır. Güzel manzarasıyla tanınan Potomac tarihsel bakımdan da büyük önem taşır. Potomac’a koşut uzanan Chesapeake ve Ohio kanallarının Georgetown’dan Cumberland’e kadar olan bölümü 1850’de tamamlandı. 1920’lerin başında trafiğe kapanan kanal bir gezinti alanı olma özelliğini bugün de korumaktadır.

İsmin Kaynağı

“Potomac”, güney kıyısında bir Kızılderili köyünün Algonquian ismi olan Patawomeck’in Avrupa yazımıdır. Yerli Amerikalılar, nehrin farklı kısımları için farklı isimlere sahiplerdi. Adın yazılışı yıllar boyunca “Patawomeck” ten (Kaptan John Smith’in haritasındaki gibi) “Patomake”, “Patowmack” ve 18. yüzyılda ve şimdi “Potomac” da birçok farklı varyasyon aldı. Nehrin adı, Coğrafi Adlar Kurulu tarafından 1931’de resmen “Potomac” olarak kararlaştırıldı.

Tundra kuğular, Algonquian kabileleri kıyılarında yaşarken Potomac Nehri üzerindeki baskın kuğu türleriydi ve bugün en kalabalık çeşidi olmaya devam ediyor. Nehrin kendisi en az 3,5 milyon yaşında, Atlantik Okyanusu’nun düşme çizgisi boyunca kıyı sedimanlarını indirip açmasıyla muhtemelen on ila yirmi milyon yıl öncesine uzanıyor. Bu, Great Falls’daki son buzullaşma dönemlerinde şu anki haline gelen alanı da içeriyordu.

Potomac Nehri, Batı Virginia’nın yukarısındaki kömür madencilerinden, ülkenin başkentinin kentsel sakinlerine ve daha düşük Potomac boyunca Virginia’nın Kuzey Boğazı’nın su değirmenlerine kadar çeşitli kültürleri bir araya getirmektedir.

Advertisement

Leave A Reply