Michael Jackson’un Hayatı, Ölümü, Ölümü Üzerine İddialar ve Yaşananlar

38

25 Haziran 2009’da kaybettiğimiz efsanevi isim Michael Jackson’ın hayatı, ölümün yarattığı sansasyon ve iddialar nelerdir?

Müzik dünyasının Elvis Presley ile birlikte belki de en önemli ismiydi. Şarkıları kadar hayatı ve çılgınlıklarıyla dünya basında manşetlerden hiç inmedi. Sübyancılık davaları, başarısız evlilikler ve kariyerinin son döneminde içine düştüğü mali kriz nedeniyle kalp krizinden hayatını kaybettiğinde arkasında yaklaşık 500 milyon dolarlık büyük bir borç bıraktı. 12 yıl sonra ilk kez çıkacağı dünya turnesini bu borçlardan kurtulmak için planlamıştı. İngiltere’de vereceği 50 konserlik maraton için 750 bin bilet birkaç saatte satılmıştı. Michael Jackson, 50 yaşında olmasına rağmen formuna kavuşabilmek için arkadaşlarının da tavsiyesiyle birçok ilaç almaya başladı. 1993’te morfin bağımlısı olduğunu itiraf etmiş, ancak Demerol adlı ilaçtan kopamamıştı. Önceki gün de aynısı oldu.

Advertisement
Michael Jackson

Kaynak: commons.wikimedia.org

47 dakikalık çaba yetmedi

Los Angeles’taki Staples Center salonunda konser turu için prova yaptı. Ertesi sabah kalktığında vücudunu taşıyamayacak hale gelmişti. Ağrılarını dindirmek için yine ilaçlara sarıldı, ardından bir doz Demerol’ü vücuduna enjekte etti. Baygınlık geçiren Jackson’ın nabzı hafifledi ve solunumu yavaşladı. Yardımcıları hemen ambulans çağırdı. Yardım görevlileri 8 dakika sonra eve geldiğinde Jackson nefes almıyordu. Suni teneffüs sonuç vermedi. Hastaneye kaldırılan pop yıldızı 47 dakika boyunca uğraşılsa da kurtarılamadı. Jackson ailesinin avukatı Brian Oxman, “Eğer Anna Nicole Smith’in aşırı dozda ilaçtan öldüğünü düşünüyorsanız Anna’nın aldıkları, Michael Jackson’ınkilerin yanında hiç kalır” dedi.

İnternet bile yavaşladı

Daily Mail gazetesi, geçen ay Jackson’ın borçlarını ödeyebilmek için 100 milyon dolar gelir getirmesi beklenen bu konserlere muhtaç olduğunu, Londra’da geçirdiği 4.5 saatlik muayenenin ardından sağlıklı olduğuna karar vererek konserler için start verdiğini yazmıştı. Times gazetesi ise “Orta yaşlı bir adam bu büyük konser turundan sağ çıkabilecek mi” diye haber yapmıştı. Hayatı boyunca tam 13 Grammy ödülü alan şarkıcının, toplam albüm satışlarının şimdiye kadar 300 milyonu bulduğu tahmin ediliyor. 2005 yılında çocuk tacizi suçlamasıyla yargılandıktan sonra inzivaya çekilen Michael Jackson’ın sağlığı konusundaki endişeler uzun süredir dile getiriliyordu.

Jackson’ın ölüm haberi interneti bile çökertti. İnternette aynı anda milyonlarca kişi Michael ile ilgili arama yapınca Google bilgisayarları bunu bir saldırı zannederek otomatik olarak Jackson aramalarını durdurdu. Twitter’da Jackson ile ilgili saatte 220 bin mesaj yayınlandı. Hayranları Jackson’ın evinin önü ve Beverly Hills’teki Şöhretler Kaldırımı’nda anma törenleri düzenledi.

Advertisement
Dünyaya siyah geldi, beyaz gitti

29 Ağustos 1958’de ABD’nin Indiana eyaletinin Gary kasabasında doğan Michael Jackson, 9 çocuklu bir ailenin 7’nci çocuğuydu. 4 erkek kardeşi ile birlikte ilk kez sahneye çıktığında 6 yaşındaydı. Girdikleri yetenek yarışmasından birincilikle çıkan Jackson kardeşler bir anda çok satan bir grup haline geldi. Kendilerine Jackson Five adını verdiler. Michael, ilk solo albümünü 1972’de çıkardı ve 1982’deki “Thriller” albümü ile şöhretin zirvesine ulaştı. ABD’de 21 milyon satan albüm, dünya çapında da 27 milyonluk satışa ulaştı. Ertesi yıl Billy Jean şarkısı ve kendisiyle özdeşleşen “ay yürüyüşü” (moonwalk) hareketini ilk kez, NBC televizyonundaki bir programda yaptı.

Başarısız evlilikler

Müzik kariyeri kadar özel hayatı da medyaya konu oldu. 1994’de Elvis Presley’in tek çocuğu olan kızı Lisa Marie Presley ile evlendi ancak evlilikleri 1996’da boşanma ile bitti. Jackson aynı yıl Debbie Rowe ile evlendi ve bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu. İsimlerini Prince Michael I ve Paris Michael koydu. Çift 1999’da ayrıldı. 2003 yılında kimliği halen belli olmayan bir taşıyıcı anneden Prince Michael II adını verdiği bir oğlu daha oldu.

Çocuk tacizi davaları

Jackson’ın adı hep çocuklarla haber oldu. 1993’te 13 yaşındaki bir erkek çocuğunu taciz ettiği iddiası üzerine polis Jackson’un California’daki Neverland adını verdiği çiftliğini bastı. Jackson taciz ve sübyancılık davasından çocuğun ailesine yüklü bir tazminat ödemeyi kabul ederek kurtuldu. Aynı yıl planladığı dünya turunu iptal etti ve morfin bağımlısı oldu. Daha sonra hakkında birçok taciz davası açıldı, tümünde de karşı tarafla anlaşarak yüklü tazminatlar ödedi. 2002’de Berlin’de otel balkonundan oğlunu sarkıttığı kare tüm dünyada olay yarattı. Bu görüntüden sonra kendisine “Wacko” (Kaçık) ismi takıldı. Son olarak 2005 yılında bir davadan beraat ettikten sonra inzivaya çekildi. İrlanda ve Fransa’da bir süre yaşadıktan sonra Bahreyn Prensi’nin himayesi altında Bahreyn’e yerleşti ve Müslüman olduğu iddia edildi. Konser turuna çıkma kararının ardından yeniden ABD’deki evine döndü.

Estetik bağımlılığı

Afrika kökenliler arasında milyonda bir olarak görülen ve ciltte renk kaybına neden olan “vitiligo” hastalığına yakalandığını söylese de Jackson’ın, 1980’li yıllarda bir dizi estetik ameliyat sayesinde siyah tenini beyaza çevirdiği biliniyor. Bunun yanısıra yüzüne de bağımlılık derecesinde defalarca estetik yaptıran yıldız ismin burun ve kulak kıkırdağını zedelediği ve bu iki organın düşmek üzere olduğu belirtiliyordu. Jackson, hayatı boyunca evden dışarı çıktığında kendisi ve çocuklarına maske takıyor, evinde de bir oksijen çadırının içinde uyuduğu belirtiliyordu.

Cenazesini imam mı kaldıracak?

Michael Jackson’ın, 2005’te çocuklara taciz davası düşünce Bahreyn Prensi Abdullah bin Hamid El Halifa’nın himayesinde bu ülkeye yerleşti. Tüm masrafları kraliyet tarafından karşılandı. Hatta Jackson’ın Müslüman olup “Mikail” adını aldığı öne sürüldü. Bahreyn sokaklarında çarşaf giymiş şekilde gezerken fotoğrafları yayınlandı. Ama Prens’le arasının bozulmasının ardından bu ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Prens, 7 milyon dolar alacak davası açtı. Şimdi Jackson’ın İslamiyet’e göre mi yoksa Hristiyan töreniyle mi defnedileceği tartışılıyor. Ailesinin Müslüman gibi gömülmesine izin vermeyeceği belirtiliyor.

Ünlüler çocuklarına bakmak için yarışıyor

Michael Jackson hayatı boyunca çocukları Paris Michael Katherine (orta), Prince Michael(sol) ve Prince Michael II’nin yüzlerini basından gizlemek için uğraş verdi. Çocuklarıyla dışarı çıktığında mutlaka yüzlerini bir tül ya da maskeyle kapattı. Basın, sadece son 1 yıldır çocuklarını yüzü açık bir şekilde görüntülemeyi başardı. Şimdi başta Madonna olmak üzere birçok yıldız isim Jackson’ın çocukları ile ilgilenmeye söz verdi.

Advertisement
Türkiye’de en çok satan yabancı şarkıcı
 • 750 MİLYON
 • Jackson’ın zirve yaptığı 90’larda 750 milyon dolar kişisel serveti bulunuyordu.
 • 300 MİLYON
 • Albümleri, toplam 300 milyon sattı. 1982’deki Thriller albümü 110 milyonla tüm zamanların en çok satan albümü oldu.
 • 1.5 MİLYON
 • Michael Jackson’un 7 albümü, Türkiye’de toplam 1.5 milyon sattı. Bad albümü ise toplam 560 bin satış rakamını yakaladı. Türkiye’deki gelmiş geçmiş en başarılı yabancı şarkıcı oldu.
 • 500 BİN
 • Michael Jackson’ın 1988’de Wembley’de 7 gün süren konserlerini toplam 500 bin kişi izledi.
 • 13
 • 13 Grammy Ödülü ve listelerde 1 numara olan 13 şarkısı ile tüm zamanların en başarılı şarkıcılarından.


38 yorum

 1. michael jacksonun vefat ettiğine inanamıyoruım yokıldım mükemmel ve çok yakışıklıydı onun kadar mükemmel bir star yok onun danslkarını bize yiğit yaşatacak ama yine onun gibi olmuycak onu görmediğim için çok pişmanım allah rahmet eylesin

 2. o nun nasıl uldunu hala aklım almıyor amam bızlerı brakıp gıtmesı cook kutu oldu keşke onu dunyaya getımek ucun bır yol olsaydı
  senı hep kalbımızde saklayacaz

 3. ya benim hala aklım almıuyor Michael jackson nın öldüğüne yani tek ben inanmıyorum ve anlamıyorum hepimizin başı savsun ailesinide acil şifalar diliyorum ailesi üzüldüğünü biliyorum ama üzülmeyin lütfen michael jackson ve benim için ağlamayın ben zaten çok büyük hayranıydım yani ben de herkesin sevdiği kadar seviyordum michael jACKSON A ALLAH RAHMET EDERSİN

 4. michael jackson nun ölümü beni çok şaşırttı çok üzüldm mekanı cennet olsn seni hiç unutmayacağız MİCHAEL JACKSON…

 5. gerçeği söylemek gerekirse ben michel jakson ın hayatta olduğunu gerçekten bilmiyordum ben şu anda 4. sınıfa geçtim
  ve şunuda biliyorumki michel jakson ın olümü hayranlarını ve ailemi yıktı
  rak dünyası yetim kaldı

 6. michael jackson seni nasıl kaybettik hayatımdaki en cok sevdigim şarkıcıydın tmm peki öldünde bu koca pop kralı o küçücük tabuta nasıl sığdı inanamıyorum seni çok seviyorum michael jackson ALLAHTAN RAHMET DİLİYİORUM!!!

 7. mıchael jackson sen her zaman kalbimizdesin seni hiç ama hiç unutmuycaz SENİ ÇOK SEVİYORUM!! ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANIN CENNET OLSUN!!!!!!

 8. michael keşke bizi bırakıp gitmeseydin ama oldu bikere sen hep bizim kalbimizde yaşayacaksın allah mekanını cennet eylesin

 9. michael jackson ın öldüğünü duyunca resmen şoke oldum..bu kadar iyi şartlarda yaşayan bir adamın ve trilyonluk bir adamın nasıl öldüğüne hiç aklım ermedi.. ben lisa maria presleyin ve dabbie rowwun yerinde olsaydım eşimden asla boşanmazdım..büyük tartışsak bile o kadar iyi yürekli bir adamla ömür boyu evli kalırdım..allah mekanını cennet etsin michael..ailene baş sağlığı diliyorum..

 10. ben 6.sinifa gectim.ama hala aklim almiyor michael jackson bizi nasil biraktin seni bennnn cokkk seviyorum……bunuda söyleyim vallahaaa ben hergün agliyorum sarkilarini dinliyorum resimlerineee bakiyorumm…seni cokk seviyorummmm sen benim hep kalbimdesin sen hic bir zaman yanliz olmicaksin ben senin hep yaninda olucammmm……cok iyi bir insandin temiz kalbliydin…ALLAH RAHMET EYLESIN MEKANIN CENNET OLSUN…..ailene bas sagligi diliyorum…….seni cok seviyorummmmm

 11. aydın altay on

  michael jackson bence dünyanin en büyük insanıydı bence sahnede onun kadar performans gösteren bir sanatcı yok tu ve hiç olmadı bence ben michael jackson’ni 6 yasında tanıdım onun sarkılarıyla büyüdüm ve o bu dünyadan göçdügünde ben yıkılmiştım adeta sanki ben bu dünyaya veda etmişim gibi oldum ben michael jackson’ni satırlara ve kitaplara sıgdıramam bence king of pop michael jackson ve ben ölene kadar bu böyle kalacak bana arkadaşlarım michael jacksonu neden bu kadar sevdigini sordular bende bu cevabı verdim sizde hayatınızda birini sevmişinizdir bende de nefes aldıgım sürece michael jacksonu sevecegim dedim onlar buna inanmadılar ama ben michael sarkılarını dinledigimde ve videolarını izledigimde onun ölmedigini ve hep kalbimde oldugunu tüm arkadaşlarıma gösterecegim ve emin olun bunu yaptımda seni çok seviyorum michael jackson I love you michael ruhun sad bekanin cennet olsun ::::

 12. michael jackson dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarındandır bunu onu tanımayanlar için söylüyorum.

 13. michael jaksonın son derecede hayranıyım bir aralar canlı yayında michaelin evinde kameranın diğer uzaklıkta olan duvardan bir gölge geçmiş ben inanıyorum hem evde kameraman ve spikerdan yani 2 kişiden başka birisi yokmuş bence olabilir olduğune üzüldüm burdan herkeze bir soru sorucam ben bu mailleri okuyorum şu soruyu kendinize sorun michael jakson önünüze çıktı ve size yada bir yere bakıyor beşinden sizmi koşarsınız yoksa bağırır herkez ile birliktemi koşarsınız lütfen yorum yazın

 14. michael jackson’ın ölmedi ve ölemez çünkü krallar ölmez. ölümünü duyunca gerçekten çok ama çok üzüldüm. ama dediğim gibi o ölemez dansın kralı hep yaşayacak :(((((((((((

 15. merve kaymak on

  michael jacksona bayılıyorum o harika birisi o ölmedi ölemez ölmeyecekte çünkü o bizi bırakıp biryere gitmez ben ona hayranım harika birisi o ölse bile kalbimizde yaşacak o benim en sevdigim ve tek sevdigim sanatcı ona bayılıyorum pop kıralı yıldız asla ölemez kral asla ölkmez

 16. nıchael jackson ölsede bizim hala kalbimizde yaşıyor.my ceksın ın brezilyada söylediği şarkıyı hala unutamıyorum

 17. michealjackson en sevdiğim sanatçı ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN …………. miheal jackson&muhammet

 18. bende micheal jackson hayranıyım ama onu öldükten sonra tanıdım ve tanımaya başladım onun dansları müzikleri dinledim gerçektende tam bir dans kralı unutmayacak unutulmayacak ölmedi ölemez hep sevdi hep sevildi mekanı CENNET olsun inşallah …

 19. şevval aşkın çiçekmekik on

  michael jackson seni çok seviyorum senin her gün şarkılarını izliyorum hastanedeki resmini bile gördüm çok kötü oldum biliyorumki sen ölmedin ölmezsinde ama tek şunu söylicemki seni çok seviyorum mekanın cennet olsun MİCHAEL JACKSON seni seviyorum ve unutmicamda

 20. michael jacksonu çok severdim onun resimleri duvarımda asılıydı öldüğüne çok üzüldüm mekanı cennet olsun

 21. mıcheal jackson_hayranı on

  Ya ‘Mıcheal Jackson’çok güzel biriydi bide hayleti ile konuşuluyor.bence çok gereksiz

 22. MJ hayranı on

  Onun sarkilarıyla büyüdüm benn hep kendime soruyorum neden öldü o coooook üzülüyorummm şarkıları ve dansıyla hep kalbimizdeydi

 23. mj sen hep bizim kalbimizdesin seni hiç unutmayacağım sen bizim poppçumuzsun allah rahmet eğlesin bir gün büyüyünce senin evine gitçem ve orda kapında sen ancam sen benim için hayla ölmedin hergün senin beat it şarkını dinliyorum

 24. michael sen hep beni şarkınla ve dansınla büyüledin seni çok seviyoruz michael ölzellikle de senin şarkıların çok dinleniliyo
  senin şarkılarından başka şarkı dinlemiyorum seni çok severim
  biz sana hep hayran kaldık haylada hayranız başka insanlar senin tahtına çıksa bile biz büyüyüp michael jacksonu yaşatıcaz ben böyönce michael jackson gibi dansçı olcam ve o taha oturcam ve şunu sölicem ben bu taha michael jacksonu sevdiğim için ve onun popülerliğini geri getirmek için oturdum deyeceğim sen bizim kalbimizde yaşıorsun michael seni çok seviyoruz

 25. ben peşinden koşarım ve ona sarılırım

  michael jackson senin hayranınım derim ve onu kendi yaşadığım yere getiririm

 26. Mıchael jackson; Sesı, sarkıklrı, dansı… O her seyyle mukemmeldı halada oyle. Mj’nın sarkılrnı, wıdeolrnı, klıplrnı… Hc bırını ızlmktn, dınlmktn wazgecmıcm… Muthıs bırısydı “ALLH RAHMT EYLESN”

 27. MICHEAL JACKSON SENİ HİÇBİR ZAMAN UNUTMIYACAĞIM ODAMIN HER YERİ JACKSON BÜTÜN HERŞEYİM SEN BENIM KALBIMDE KALCAKSIN İLK BAŞTA ÖLDÜĞNE İNAMADIM SONRA İNANDIM VE AĞLADIM 🙁 ELVEDA BÜYÜK KRAL ALLAH RAHMET EYLESİN NUR İÇİNDE YAT EFEAKN & JACKSON

 28. gerçekten michaelin çocuk tacizcisi olduğuna inanıyormusunuz.o kişi her klibinde ne kadar iyi biri olduğunu, sadece kliplerinde değil yaptığı bağışlarla ne kadar iyi biri olduğunu kanıtlamıştır.çocuk tacizcisi değil o bu bir yalan onu kötülemek için yapılan bir komplo.

Leave A Reply