Parasetamol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Parasetamol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Parasetamolün yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Parasetamol neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

parasetamol

Parasetamol

Kullanımları

Bu ilaç hafif ila orta derecede ağrıyı (baş ağrılarından, adet dönemlerinden, diş ağrılarından, sırt ağrılarından, osteoartrit veya soğuk algınlığı / grip ağrılarından ve ağrılarından) ve ateşi azaltmak için kullanılır.

Parasetamol Tablet nasıl kullanılır?

Bu ürünü talimatlara uygun olarak ağızdan alın. Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Parasetamol birçok marka ve form mevcuttur. Parasetamol miktarı ürünler arasında farklı olabileceğinden, her ürün için dozaj talimatlarını dikkatlice okuyun. Önerilenden daha fazla Parasetamol almayın.

Bir çocuğa Parasetamol veriyorsanız, çocuklar için tasarlanmış bir ürün kullandığınızdan emin olun. Ürün paketinde doğru dozu bulmak için çocuğunuzun kilosunu kullanın. Çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, yaşını kullanabilirsiniz.

Süspansiyonlar için, her dozdan önce ilacı iyice çalkalayın. Bazı sıvıların kullanılmadan önce çalkalanmasına gerek yoktur. Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Doğru doza sahip olduğunuzdan emin olmak için sıvı ilacı verilen doz ölçüm kaşığı / damlalık / şırınga ile ölçün. Ev kaşığı kullanmayın.

Advertisement

Hızlı çözünen tabletler için, dil üzerinde çiğneyin veya çözünmesine izin verin, sonra su ile veya su olmadan yutun. Çiğneme tabletleri için, yutmadan önce iyice çiğneyin.

Uzun süreli salınan tabletleri ezmeyin veya çiğnemeyin. Bunu yapmak, tüm ilacı bir kerede bırakabilir ve yan etki riskini artırabilir. Ayrıca, bir skor çizgisi olmadıkça ve doktorunuz veya eczacınız size bunu söylemedikçe tabletleri bölmeyin. Bütün veya bölünmüş tableti ezmeden veya çiğnemeden yutun.

Efervesan tabletler için, dozu önerilen miktarda suda çözün, sonra için.

Ağrı ilaçları, ilk ağrı belirtileri ortaya çıktıkça kullanılırsa en iyi sonucu verir. Semptomlar kötüleşene kadar beklerseniz, ilaç da işe yaramayabilir.

Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı 3 günden fazla ateş için almayın. Yetişkinler için, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ürünü 10 günden fazla (çocuklarda 5 gün) ağrı için almayın. Çocuğun boğaz ağrısı varsa (özellikle yüksek ateş, baş ağrısı veya bulantı / kusma ile), derhal doktora danışın.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse veya yeni semptomlar geliştirirseniz doktorunuza bildirin. Ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen tıbbi yardım alın.

Advertisement

Yan etkiler

Bu ilacın genellikle hiçbir yan etkisi yoktur. Olağandışı etkileriniz varsa, derhal doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Parasetamol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de karaciğer hastalığı, düzenli alkol kullanımı.

Sıvı ürünler, çiğnenebilir tabletler veya çözünen / efervesan tabletler şeker veya aspartam içerebilir. Diyabet, fenilketonüri (PKU) veya diyetinizde bu maddeleri sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir. Bu koşullardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünleri güvenle kullanmasını isteyin.

Bu ilacı kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza söyleyin.

Parasetamol anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: ketokonazol.

Advertisement

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply