Mihail Glinka Kimdir?

0
Advertisement

Mihail Glinka kimdir? Mihail Glinka hayatı, biyografisi, eserleri ve besteleri hakkında bilgi.

Mihail Glinka

Mihail Glinka Kimdir?

Mihail Glinka; (1803 – 1857) tanınmış bir Rus bestecisidir. Milli Rus müziğinin kurucularındandır. Smolensk’te doğdu. Küçük yaşta, dinlediği halk şarkılarının etkisi altında kalarak bu tatlı parçaları birer büyük eser haline getirmeyi düşündü. 13 yaşında Petersburg’da zengin Glinka ailelerinin çocuklarının alındığı yatılı bir okula verildi. Burada John Field’den müzik dersleri aldı: John Field, Rusya’da yerleşmiş İrlandalı bir besteciydi.

Glinka, 17 yaşında çeşitli şarkılar bestelemeye başladı. 1824’ten 1828’e kadar memurluk yaptı. Matematik bilgisi çok kuvvetliydi. Gerek bilim, gerek sanat çevrelerinde adı sık sık geçiyordu. Birçokları onu yeni yetişen bir bilgin olarak tanıyorlardı.

Glinka 1830’da İtalya’ya gitti, orada kendini tamamen müziğe verdi. Eski ve yeni bütün İtalyan bestecilerinin eserlerini inceledi. Fakat İtalyan müziğinin fazla etkisi altında kalmadı; Rus halk müziğini ölümsüzleştirmeye başladı. İlk operası «Çar İçin Bir Hayat» 1836’da Petersburg’da oynandı.

Bu operanın sahneye konması, Glinka’nın hayatında olduğu kadar Rus müziğinde de önemli bir dönüm noktası oldu. Milli Rus müziği hayali gerçekleşmiş oluyordu. Operanın konusu da bir kahramanlık hikâyesinden alınmıştı. Çok geçmeden Glinka Petersburg Operası’na müdür oldu. Bestecinin ikinci operası «Russlan’la Ludmila» 1842’de sahneye kondu. Eserin konusu Puşkin’in aynı adı taşıyan bir şiirinden alınmıştı.

Advertisement

Glinka 1844’te Paris’e gitti, orada ünlü besteci Berlioz’la tanıştı. İki sanatçı da birbirine hayran olmuş, aralarında kuvvetli bir dostluk kurulmuştu. Glinka, Petersburg’a döndükten sonra orkestra müziği üzerinde de denemeler yaptı. Bu eserler arasında «Kamarinskaya» pek beğenildi, ünü bütün dünyaya yayıldı. Glinka 1852’de üçüncü defa seyahate çıktı. Kendi hayatını yazmaya başlamıştı. Bir yandan da Gogol’un «Taras Bulba» adındaki eseri üzerine bir senfonik eser bestelemeyi düşünüyordu. Fakat birdenbire dini müziğe merak sarmıştı. Eski devirlerin kilise müziği üzerinde çalışmalar yapmak üzere Berlin’e gittiği sırada öldü.


Leave A Reply