Milos Raonic Kimdir? Kanadalı Genç Tenisçinin Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

Milos Raonic kimdir? Karadağ doğumlu Kanada tarihinin belkide en başarılı tenisçilerinden birisi olan Milos Raonic hayatı ve kariyeri.

Milos Raonic

Milos Raonic’in hayatı

Milos Raonic, 7 Aralık 1990 tarihinde Montenegro’nun Podgorica şehrinde dünyaya gelmiştir. Kendisi Kanada asıllı bir tenisçidir ancak esas olarak Sırp kökenli olmasına karşın 1994 senesinde Kanada’ya taşınmıştır. 2016 Wimbledon tek erkekler turnuvasının finalinde İskoç asıllı tenisçi Andy Murray’le karşı karşıya gelen Raonic, bu turnuvanın sonucunda ikinci olarak kariyerinin en büyük sayılabilecek başarısına imza atmıştır.

Milos Raonic şuanda Kanada’nın tarihindeki gelmiş geçmiş en başarılı tenisçi olarak anılmaktadır. 10 temmuz 2016 tarihinde oynanan final maçında rakibi Andy Murray’i hem 6-4, hem 7-6, hem de tekrardan 7-6’lık setlerle mağlup etmesiyle sonuçlanmıştır. Milos Raonic, aynı zamanda da 1990’lı yıllarda doğup ATP Dünya Turnuvası’nda herhangi bir başarı elde edebilen ve bu başarısıyla ilk 10 ismin sıralamasına giren tek tenisçi ünvanını taşımaktadır.

Milos Raonic’in tenis kariyeri

Profesyonel olarak tenis kariyerine 2008 senesinde başlamış olan Raonic, aslında çok küçük yaşlarından itibaren; yani 8’li yaşlarından beri Ontario’nun Blackmore Tenis Kulübü’nde oynamıştır. Ailesinin eğitim konusunda çok özverili ve hassas davranması sebebiyle profesyonel tenis kariyerine başladığı senede de Kanada’nın Athabasca Üniversitesi’nde finans bölümüne ait dersleri almaya devam etmiştir.

İlk kez profesyonel tenisçiler birliği (genelde ATP olarak adlandırılmaktadır) zaferini tenis kariyerine başladıktan üç sene sonra. 2011 yılında SAP Open turnuvasında kazanmıştır. Bu turnuvada dördüncü etaba kadar çıkabilen Raonic, 3 hafta sonrasında ilk kez ATP başarısını almış ve tenis dünyasının “yeni yıldızı” ünvanını kazanmıştır.
Bunun dışında profesyonel tenisçiler birliği tarafından “Yılın En İyi ve En Yeni Oyuncusu” ödülünün de sahibi olmuştur. Bu başarıdan sonra dünya klasmanında 37. sıraya kendi ismini yükseltmiş. Kanada’nın en başarılı tenis oyuncusu ünvanını da aynı zamanda kendisine ait olarak bilmiştir.

Advertisement

2011 senesinden sonra hızla kazanmaya devam ettiği başarıları ile Kanada’daki tüm erkek tenisçilerin sahip oldukları toplam ATP zaferlerinden daha fazla zafere sahip olan Milos Raonic. 2012 yılının Ağustos ayından itibaren dünya klasmanında ilk 20 isim arasındaki yerini korumaktadır. 2016 yılından itibaren toplam 8 adet ATP dünya turu başarısına imza atan Milos Raonic. En büyük başarıları arasında 2014 ve 2016 Wimbledon Şampiyonası’da Grand Slam finalini kazanmak. 2016 Avustralya Açık şampiyonalarında Grand Slam yarı finallerine kadar çıkabilmek bulunmaktadır.

2012 senesinde Milos Raonic, Londra Olimpiyatları sırasında Jo-Wilfried Tsonga’ya karşı oynadığı 3 saat 57 dakikalık maç ile, en uzun tenis maçı olimpik rekorunu kıran isim olmuştur.

Fakat bu rekoru 3 gün sonra Roger Federer’e karşı kaybetmiştir. Londra 2014 ATP Sezon Sonu Turnuvası’nda ise finallerde sakatlanmış olması nedeniyle herhangi bir mücadeleye katılamayacağını açıklayarak turnuvadan çekilmiştir.

Raonic’in antrenörleri Wimbledon’ın 1981, 1983 ve 1984 yılları şampiyonu olan ABD’li John McEnroe ile 1998 yılında Fransa Açık’ta şampiyon olan İspanyol asıllı Carlos Moya’dır.

Bunun dışında tenis dünyasında güçlü servis tekniğiyle tanınmış olan Milos Raonic. Bugüne kadar servis atışı yaptığı oyunların yüzde doksan birini kazanmıştır. Bu klasmanda da dünya üçüncüsüdür.

Ödülleri arasında 2011 yılı Tennis Canada ödülü. 2011 yılı QMI Agency yılın oyuncusu ödülü. 2014 yılı Toronto’daki Kanada kulübünden “Yılın Kanadalısı” ödülü. 2016 yılı Toronto Sports Hall of Honour’dan “Yılın En İyi Erkek Sporcusu” ödülü yer almaktadır.

Milos Raonic, özel hayatında da 36 yaşındaki tenisçi model Paula Kalini ile beraberdir.

Advertisement


Leave A Reply