Moby Dick Kitabının Özeti Konusu Karakterleri, Herman Melville

0
Advertisement

Herman Melville’in Moby Dick isimli ünlü romanının konusu nedir? Moby Dick kitap özeti, karakterleri, hakkında bilgi.

moby dick

Moby Dick

Moby-Dick, Herman Melville tarafından yazılan bir romandır. İlk kez 1851’de yayınlandı. Hikaye, İsmail adında bir denizci tarafından anlatılıyor. Pequod adında bir gemiyle balina avcılığına yelken açıyor. Ahab, geminin kaptanıdır. Moby Dick adında beyaz bir balinayı öldürmek istiyor. Balina bacağını ısırmış. Kitap karışık eleştiriler aldı. Moby-Dick’in şimdiye kadar yazılmış en büyük romanlardan biri olduğu düşünülüyor.

Kitabın Özeti

Bölüm 1-3

İsmail (anlatıcı) bir gemide balina avcılığında çalışmak istemektedir. Massachusetts kıyılarının açıklarında bir ada olan Nantucket’e varır ve orada Queequeg ile tanışır. Queequeg Kokovoko’daki Maori şefinin oğludur ve o da bir balina gemisinde çalışmak istemektedir. İkisi iyi arkadaş olurlar. Ahab adında tek bacaklı bir kaptanı olan bir balina avlama gemisinde çalışmak üzere başvurular. Geminin adı Pequod’dır. Denizde geçen üç hafta sonra, Kaptan Ahab mürettebata Moby Dick’i öldürmek istediğini söyler. Moby Dick bacağını ısıran beyaz balinanın adıdır. Balinayı ilk gören adamına altın vereceğini duyurur. Herkes Mobu Dick’i aramaya koyulur ancak Starbuck adındaki çalışan, Kaptan Ahab’ın planını çılgınca bulur.

Bölüm 4–6

İsmail’in bir balinayla ilk karşılaşması başarılı olmaz ancak Kaptan Ahab’ın adamları yalnızca Moby Dick’e odaklanmıştır. Gemide birçok balina yakalanır ve öldürülür, ancak Yüzbaşı Ahab, Moby Dick’i hiç unutamaz. Hatta gemileri, Albatros ve Samuel Enderby gibi diğer gemilerle karşılaştıklarında onlara Moby Dick’i sorarlar. Kaptan Ahab Moby Dick’i öldürmeye kararlıdır. Fedallah gemide çalışan ve medyumuk yeteneği olan bir adamdır. Bir gece, Fedallah Moby Dick’i görür. Yüzbaşı Ahab mutludur ve mürettebat balinayı takip etmelerini söyler, ancak onu kaybederler.

moby dick

Advertisement
Bölüm 7-8

Bir gün varillerin bazılarıyla ilgili bir sorun çıkar. Varillerin bazılarından sıvı yağ sızıntısı vardır. Starbuck, Kaptan Ahab’ı Moby Dick konusunda takıntılı olmakla suçlamaktadır. Gemideki adamların ailelerine geri dönemeyebileceklerinden endişe ediyordur. Varilleri tamir ettikten sonra, Queequeg hastalanır ve öleceğini düşünür. Diğer adamlardan ona bir tabut yapmalarını ister. Ishmael ve diğer adamlar çok üzgündür, ama daha sonra, Queequeg bir şekilde daha ölemeyeceğini anlar. Tabutu uzağa taşırlar.

Bölüm 9–10

Yüzbaşı Ahab, Fedallah’a gördüğü kötü bir rüyayı anlatır. Fedallah ona öldüğünde bir tabutu olmayacağını söyler. Üstelik Kaptan bir ip vasıtasıyla ölecektir. Ayrıca Fedallah, Kaptandan daha önce öleceğini söyler. Kaptan Ahab, Moby Dick’i yakalamak konusunda çaresidir. Geminin haritaları atar ve dönmeye çalışan herkesi öldürmekle tehdit eder. Önce Moby Dick bulunup, öldürülecektir. Kaptan Ahab, kaybolan oğlunu arayan Rachel isimli geminin kaptanına yardım etmeyi dahi reddeder.

moby dick

Bölüm 11–13

Balina görünür ve Kaptan Ahab mürettebatını balinayı zıpkınlarla öldürmek üzere küçük teknelerle denize yollar. Starbuck Pequod’a göz kulak olmak için gemide kalır. Moby Dick ile mücadele üç gün sürer. İlk gün, Kaptan Ahab balinaya zıpkınla vurur ama teknesi alabora olur. İkinci gün balina savaşında, Kaptan Ahab balina kemiği bacağını kaybeder, teknesi gene alabora olur ve Fedallah öldür. Üçüncü gün, Kaptan Ahab, Fedallah’ın vücudunun iplerle Moby Dick’in üzerinde sarılmış olduğunu görür. Kaptan Ahab balinaya zıpkınla vurur. Moby Dick, gemiye çarpar ve gemi batmaya başlar. Çılgınca bir hamleyle, Kaptan Ahab Moby Dick’te başka bir zıpkınla saldırır ama ipe dolanır ve balina ile denize sürüklenir. Sadece İsmail hayatta kalmayı başarmıştır. Hala oğlunu aramakta olan Rachel gemisinin kaptanı tarafından kurtarılır.

Karakterler

İsmail

İsmail hikayenin anlatıcısıdır. Huzursuzluk ve depresyon duygularına tepki olarak denize açılmaya karar veren genç bir adamdır. Yol boyunca Queequeg’de bir arkadaş edinerek Manhattan’daki evinden Nantucket, Massachusetts’e doğru ilerliyor.

Kaptan Ahab

Kaptan Ahab, Pequod’un gizemli ve takıntılı kaptanıdır. Yüzbaşı Ahab ölümcül bir kusuru olan trajik kahramanıdır. Pequod yelken açtıktan birkaç gün sonra, Kaptan Ahab sonunda kamarasından çıkar. Balina kemiğinden yapılmış bir bacak, uzun, çirkin bir yara izi onu çevreleyen gizeme katkıda bulunur. Pequod gemisindeki herkesin kaderi Ahab’ın çılgın görevinin sonucuna bağlı olduğundan, Ahab’ın Beyaz Balina’ya karşı kibirli intikam arayışı, komplonun olaylarını yönlendirir.

Advertisement

moby dick

Moby Dick

Moby Dick yaşlı bir ispermeçet balinasıdır ve Kaptan Ahab’a göre kötülüğün vücut bulmuş halidir. Moby Dick, Ahab’ın bacağını alan ve Ahab’ın intikam almak istediği “Beyaz Balina” dır. Ahab, Moby Dick’in kötülüğün ve kötülüğün fiziksel biçimi olduğuna inanır, ancak sembolik olarak Beyaz Balina Tanrı’nın bilinmeyen doğasını, doğal dünyanın mutlak gücünü ve kaderin kaçınılmazlığını temsil eder.

Queequeg

Queequeg, İsmail’in arkadaşıdır, gemide çalışır. Queequeg, korkunç dövmelerine ve zıpkınıyla gündelik faaliyetlerini gerçekleştirme eğilimine rağmen, İsmail’in arkadaşı olur. Gemideki görevlerini, tehlikeli olduklarında bile şikâyet etmeden yerine getirir ve zıpkıncılığa heveslidir. Bir pagan ve yamyam olarak, İsmail ile olan dostluğu, maneviyat ve kültür hakkında fikirlerin gelişmesine yardımcı olur.

Starbuck

Starbuck, gemi çalışanıdır. Kaptan’ın takıntılı olduğunu ve çılgınca davrandığını düşünmektedir. Bir Quaker ve Pequod’da Ahab’ın arayışı hakkında ciddi ahlaki çekinceleri olan tek kişi olarak, Starbuck’ın Ahab’ın intikam takıntısından kaynaklanan artan rahatsızlığı, kaptanını neredeyse öldürmesine neden olur. Karısının ve çocuğunun ahlaki çekincelerine ve düşüncelerine dayanarak geri çekiliyor. Nihayetinde cinayet işlemekten çekinmesi trajediye yol açar.


Leave A Reply