Moskova Nerededir? Rusya’nın Başkenti Moskova’nın Özellikleri ve Tarihi

0
Advertisement

Moskova hangi ülkededir? Moskova ilinin özellikleri,  nerededir, tarihçesi, Rusya Moskova hakkında bilgi.

Moskova

Moskova; Rusya Federasyonu’nun başkenti; aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Avrupa Rusyası’nın ortabatısında, Moskova Irmağı‘nın her iki kıyısı üzerindedir. Ülkenin en büyük kenti, politik, ekonomik, kültürel, ulaştırma merkezidir. Kara ve demiryollarının kavşak noktası olmasının yanı sıra, 1937’ de ulaşıma açılan, Moskova Irmağı’nın Yukarı Volga’ya bağlayan Moskova-Volga Kanalı da önemli bir kara içi suyoludur. Makine, metalürji, petrol arıtma, yapı gereçleri, kimya, orman ürünleri, kâğıt, dokuma, konfeksiyon, ayakkabı, besin, boya önde gelen endüstri dallarıdır.

moskova

Kaynak : pixabay.com

Ülke endüstri üretiminin % 10’unu karşılayan Moskova, aynı zamanda basın-yayın, sinema etkinliklerinin odak noktasıdır. Genelde Moskova Irmağı’nın sol kıyısında genişleyen kentte, yerleşim alanları, merkezi oluşturan Kremlin çevresinde halkalar biçiminde yayılır. Geniş bulvarlar, sokaklar, merkezden çevreye ışınsal olarak açılır. Ünlü Kızıl Meydan, adını, batısında uzanan kızıl renkli Kremlin Duvarı’ndan alır. Kremlin Sarayı, yapılan eklerle 1961’den bu yana Rusya Parlamentosu olarak kullanılır. 1534’te kurulan Kitaigorod (Beyaz Kent, günümüzde devlet görevlileri ve yabancı ülkelerin diplomatik temsilcileri bu bölümde oturur), Zemlyanovgorod (Toprak Kent), merkez, dışa doğru, yukarıda sözü edilen Kremlin çevresindeki öteki başlıca halkaları (yerleşim alanlarını) oluşturur.

moskova

Kaynak : pixabay.com

Kent içi ve yöre kentlerle ulaşım, büyük ölçüde 64 km uzunluğundaki Moskova Metrosu (1935-1960) ve 11 hatlı demiryoluyla sağlanır. Uluslararası Şeremetyevo Havaalanı (24 km kuzeybatısında) ve Unukova (25 km güneybatıda), Domododvo (30 km güneyde) havaalanları, Moskova ile yabancı başkentler, büyük merkezler ve ülkenin her yöresiyle bağlantı sağlar.

Kent yalnız ülkenin değil, dünyanın önde gelen tarih, sanat, kültür merkezlerinden biridir: İki yüz kilise, çok sayıda katedral, saray, müze (Tretyakov Sanat Galerisi (1880), Doğu Kültürleri Müzesi, Devlet Tarih Müzesi, Lenin Müzesi ve Kitaplığı), M. Vladmir Lomonosov Devlet Üniversitesi (1775), yabancı öğrencilerin okuduğu Lumumba Üniversitesi (Halkların Dostluğu Üniversitesi, 1960), Rusya Bilimler Akademisi, Moskova Gözlemevi (1886), 90 yüksekokul, 450 bilimsel araştırma enstitüsü, Tarım Fuarı, Moskova Sanat Tiyatrosu, Bolşoy Opera ve Balesi, Gorki Parkı, İzmailovo Parkı, Sokolniki Parkı, Moskova Hayvanat Bahçesi, Lenin Merkez Stadyumu, Moskova Olimpiyat Köyü, vb.

moskova

Kaynak : pixabay.com

Tarih:

Kent, 1156’da Suzdal Prensi Yuri Dolgorukiy’nin yaptırdığı ahşap kale (Kremlin) çevresinde gelişti. 1271’de Suzdal-Viladmir Dükalığı, 1341’de Moskova Prensliği, 1346’da Rus Ortodoks Kilisesi’nin merkezi oldu. Büyük Dük III. Ivan döneminde (1462-1505), Novgorod Prensliği’nin en güçlü rakibi oldu. III. İvan, Litvanya Prensliği’ni de Moskova Büyük Prensliği topraklarına kattı. VI. Ivan’ın (Korkunç İvan, 1533-1584), 1547’de Rus çarı olarak taç giymesiyle, tüm Rusya’nın başkenti durumuna geldi, bu konumunu 1712’ye kadar sürdürdü. 1589’da Moskova Patrikliği kuruldu. 1610-1612 arasında Polonya işgaline uğradı.

Advertisement
moskova

Kaynak : pixabay.com

Büyük Petro döneminde (1682 -1725) ayaklanmaların sürüp gitmesi, reformlara karşı çıkılması üzerine, Petrograd (1703’te Petro tarafından yaptırıldı) yeni başkent seçildi. Bu tarihten sonra eski önemini yitirdiyse de, kültürel gelişimini sürdürdü. Napolyon’un Moskova Seferi’nde (14 Eylül – 19 Ekim 1812), Fransız işgalinde kaldı. Ancak, işgalin ilk gününde, kent ateşe verildi. 19. yüzyılda ve ticaret etkinlikleri açısından, Petrograd’dan sonra Rusya’nın ikinci büyük merkezi durumuna geldi. 1831 ‘de Moskova-Petrograd Demiryolu ulaşıma açıldı. Ekim 1917 Devrimi’nin, 16 Kasım 1917’de Petrograd’da başarıya ulaşması üzerine, Moskova’da da ayaklanan işçiler, Sovyet yönetimin benimsediler.

Moskova Domodedovo Havalimanı

Moskova Domodedovo Havalimanı

Yeni Sovyet hükümeti ve parti merkez komitesinin Petrograd’dan Moskova’ya taşınmasıyla, 206 yılık bir aradan sonra bu kez yeni rejimin, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin başkenti oldu. İkinci Dünya Savaşı’nda, Ekim 1941’de kente 30 km kadar yaklaşan Alman zırhlı birliklerince kuşatıldı. Alman hava akınlarından büyük zarar gördü. 1980 Olimpiyat Oyunları Moskova’da düzenlendi. 1991’de SSCB’nin dağılmasından sonra Rusya Federasyonumun başkenti oldu. 1996’da, kentin kuruluşunun 850 yıldönümü parlak törenlerle kutlandı.


Leave A Reply