Mungo Park Kimdir?

0
Advertisement

Mungo Park kimdir? İskoçyalı Nijer Irmağına yapmış olduğu keşif gezileri ile bilinen Mungo Park’ın hayatı hakkında kısa bilgi.

Mungo Park Kimdir?

Mungo ParkMungo Park (d. 10 Eylül 1771, Fowlshiels, Selkirk, İskoçya – ö. y. Ocak 1806, Bussa [bugün Nijerya’da] yakınları, Nijer Irmağı), Nijer Irmağına düzenlediği araştırma gezileriyle tanınan İskoç kâşif.

Edinburgh Üniversitesi’nde tıp öğrenimi gördü. 1792’de Batı Hint Adalarına sefer yapan bir ticaret gemisinde hekim olarak çalışmaya başladı. Sumatra’nm bitki ve hayvan varlığına ilişkin başarılı çalışmaları sayesinde Nijer Irmağına yapmayı düşündüğü keşif gezisi için Afrika Derneği’nin desteğini kazandı. 21 Haziran 1795’te Gam-bia Irmağının ağzından yola çıkan Park zorlu bir yolculuktan sonra 20 Temmuz’da Segou’ya (bugün Mali’de) ulaştı. Akıntıyı izleyerek yaklaşık 120 km uzaktaki Silla’ya kadar yol aldıktan sonra yanında yeterli yiyecek kalmadığını görünce daha güneydeki bir yoldan yaya olarak geri dönmek zorunda kaldı. Dağlık bölgeyi geçtikten sonra Mandingo bölgesindeki Kamalia’ya ayak bastı.

Orada hastalanarak yedi ay yattı ve sonunda bir köle tüccarının yardımıyla 10 Haziran 1797’de Pisania’ya ulaştı. Daha sonra İngiltere’ye dönerek, gezilerini anlattığı Travels in the Interior Districts of Africa (1797; Afrika’nın İç Bölgelerinde Yolculuk) adlı kitabını yazdı. Park birkaç yıl sonra, İngiliz hükümetinin isteği üzerine Nijer Irmağına ikinci bir keşif gezisi düzenledi. Ama, 40 kişilik keşif grubundan Nijer Irmağı kıyısındaki Bamako’ya (bugün Mali’de) yalnızca 11 kişi ulaşabildi (19 Ağustos 1805). Yolculuğu kanoyla sürdürerek Segou’ ya ulaşan Park, 19 Kasım 1805’te sekiz arkadaşıyla birlikte Sansanding’den ırmağın ağzına doğru yola çıktı. Kısa bir süre sonra Yerlilerin saldırısına uğradığı ve boğularak öldüğü haberi geldi.


Leave A Reply