Naktong Nehri Nerededir? Güney Kore’nin En Uzun Nehri Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Güney Kore’de bulunan Naktong Irmağı hakkında kısa bilgi. Güney Kore’nin en uzun nehri konumunda yer alan Naktong hakkında bilgiler.

Naktong Irmağı

Naktong Irmağı

Naktong Irmağı, Güney Kore de ırmak. Uzunluğu 525 km. Doğuda denize koşut uzanan Taeback Dağlarından doğar, önce batı doğrultusunda akar, Sangju yakınlarında güneye kıvrılır. Sürekli aynı yönde akışını sürdürür, Pusan’ın batısında bir delta oluşturarak Sarı Denize (Kore Boğazı’na) dökülür.

Nakdong Nehri veya Nakdonggang Güney Kore’deki en uzun nehirdir ve Daegu ve Busan gibi büyük şehirlerden geçer. Kore’nin Üç Krallık Dönemi’nde adını Gaya konfederasyonunun doğu sınırının isim babası olarak belirlenmiştir.

Coğrafi Özellikleri

Nakdong, Taebaek Dağları’ndan Kore’yi Japonya’dan ayıran Güney Denizi veya Kore Boğazı’na akar. Nehir, Gangwon eyaleti, Taebaek şehri Dongjeom-dong’daki Cheolamcheon ve Hwangjicheon derelerinin birleşmesinden kaynaklanmaktadır. Nehrin genişliği, üst kısımlarında sadece birkaç metre iken aşağılara doğru inildikçe birkaç yüz metreye ulaşabilmektedir.

Büyük kollar Yeong, Geumho ve Nam nehirlerini içerir. Nakdong kolları ile birlikte, Kuzey Gyeongsang ve Güney Gyeongsang eyaletlerinin çoğunu ve Kuzey Jeolla, Güney Jeolla ve Gangwon’un küçük bölümlerini boşaltır. Toplam havza 23.384 kilometre karedir.

Tarih.

Nakdong Nehri, Kore tarihi boyunca önemli bir rol oynamıştır. Nehir havzası, insanlar Kore yarımadasında yaşadığı sürece tercih edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Vadide çok sayıda Neolitik kalıntı bulunmuştur.

Advertisement

1. yüzyılda vadinin, Byeonhan konfederasyon kabileleri tarafından yaşandığına inanılıyor. Üç Krallık döneminde, Gaya konfederasyonu 562 yılında Silla tarafından istila edilene kadar vadiyi kontrol etti. Bu devletler, nehrin navigasyon ve ticaret potansiyelini kullanarak Yamato dönemi Japonya da dahil olmak üzere komşu ülkelerle zırh ve silah ticareti geliştirdi. Silla, Goryeo ve Joseon dönemleri boyunca nehir Gyeongsang bölgesinde büyük bir ulaşım koridoru olarak hizmet etmeye devam etti. Özellikle uskumru gibi taze deniz mahsullerinin denizde taşınmasında, tuzlanmalarını ve bozulmalarını önlemek için kurutuldu. Andong şehri, balığın kötüleşmeden önce getirilebildiği en uzak ülke olduğu için, Joseon Hanedanlığı döneminde balık yemek için birçok kişi akın etti.

Harekete engel teşkil eden Nakdong Nehri, Kore Savaşı sırasında ani bir önem kazandı. Nehrin güney uzunluğu, BM kuvvetlerinin 1950 sonbaharında korumak için savaştığı Pusan ​​Çevresinin batı bölümünü oluşturdu. Waegwan’daki Nakdong Nehri üzerindeki köprü, Kuzey’i önlemek için 3 Ağustos 1950’de havaya uçuruldu. Kore güçleri Daegu üzerinde ilerliyor. Patlamada çok sayıda Güney Koreli mülteci öldürüldü. [6] Bazı Kuzey Kore kuvvetleri Nakdong Nehri’ni yerlerde geçse de, çoğunlukla nehir hala en uzak ilerlemesini işaret ediyor.

Festival

Nakdong Nehri Bisiklet Festivali – Nakdong Nehri Kültür Merkezi, herkesin yerel sakinlerin sağlıklı eğlence kültürünün tadını çıkarabileceği bisiklet festivalleri düzenlemektedir. Eulsukdo ve Nakdong Nehri Kültür Merkezi civarında 20km civarında düz kurslardan oluşmaktadır.


Leave A Reply