Nandu (Rhea) Hayvanı Hakkında Bilgi, Nerede Yaşar? Genel Özellikleri Nelerdir?

5
Advertisement

Amerika Devekuşu (Rhea americana) olarak da bilinen Nandu hayvanı ile ilgili genel bilgiler. Nandu ile ilgili genel özelliklerini de içeren bilgiler ve resmi.

nandu

Kaynak: pixabay.com

Nandu, Güney Amerika’ya özgü paleognatik bir kuştur. Devekuşuna benzerler; bununla birlikte, boylarının daha küçük olması, boylarının 1,50 ile 1,80 metre arasında olması (dişi biraz daha küçük) veya devekuşunun sadece iki parmağı varken her bir ayağında üç parmağın bulunması gibi belirgin farklılıkları vardır.

Biyolojik Özellikleri

Nandu uçamaz, ancak tüm vücudu tehlikedeyse yüksek hızda koşmaya adapte edilmiştir, zıplamada beceriksizdir. Ancak bir su yolunu geçmesi gerekiyorsa iyi bir yüzücüdür. Sürü halinde yaşayan hayvanlardır, sonbahar ve kış aylarında 20 ila 30 kişiden oluşan büyük gruplar oluştururlar, ancak 50’ye kadar bireye kadar birlikte görülmüşlerdir; Bu gruplar, üreme mevsiminin başında, erkeklerin çiftleşme hakkı için kendi aralarında tartışmaya başlaması nedeniyle daha az sayıda gruplara ayrılır. Bu hayvanlar açıkça çok eşlidir, çok eşlilik ve çok eşlilik uygularlar.. Üreme zamanlarında, bir erkek ve birkaç dişiden oluşan gruplar ve çiftleşmek için dişileri elde edemeyen yavrular ve erkeklerden oluşan üreme dışı gruplar buluruz. Düz çizgilerde saatte 80 kilometrenin üzerine çıkabilen harika koşucular ve dünyanın en hızlı hayvanlarından biridir. Kaçınma manevrası olarak sıklıkla kullandığı, koşarken aniden yön değiştirme yeteneğine sahiptir.

Beslenmeleri çimen , tohum , meyve , böcek , sürüngen ve hatta küçük memelilerden oluşur . Yılanlara olan düşkünlüğü onu özellikle faydalı kılmaktadır. Çok güçlü enzimlere sahip bir midesi vardır ve açgözlülüğü iyi bilinir.

Temmuz ve Ağustos ayları arasında üreme mevsimine girerler. Yuvalama için az bitki örtüsü olan açık arazileri seçerler; dişi, yerdeki küçük çöküntülerde 6 gün arayla 40’tan fazla yumurta bırakır. Yumurtalar iri (9 x 13 cm) ve zamanla beyazımsı bir renge dönüşmelerine rağmen sarımtırak renklidir. Erkek, yaklaşık 37 ila 38 gün süren, ancak minimum tepe noktası 30 ila 45 gün olan kuluçkadan sorumlu tek kişidir.


Kaynak – 2

Nandu, (Lat. Rhea americana). Nandugiller familyasından bir kuş türü. Orta Amerika bozkırlarında yaşar. Tepe yükekliği 140-150 cm, ağırlığı 20 kg’dır. Tüyleri üst kısımlarda siyah, boyun ortasında sarımsı kahverengi, gırtlak ve yanakta gri mavi, göğüs ve kanatlarda kahverengimsi kül rengi, öteki bölümlerde kirli beyazdır. Gri gözleri, et rengi tüysüz yüz bölümleri, kahverengi gagası ve 3 parmaklı gri ayakları belirgin özelliğidir.

Advertisement

Nandugiller, (Lat. Rheidae). Amerika Kıtası’nda yaşayan kuş familyası. İyi koşan, kısa kanatlı, düz göğüslü kuşlardır. Çok eşlidirler. Dişiler 12 tane ve her biri 600 gr ağırlığındaki yumurtalarını ortak yuvalara koyarlar. Kuluçka süresi 34-35 gündür. Küçük sürüler halinde su kenarlarındaki düzlük ve açıklık alanlarda gezerler. Nandu iyi bilinen türüdür.


5 yorum

Leave A Reply