Narkolepsi Nedir? Narkolepsi Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Belirtileri Tedavisi

0
Advertisement

Narkolepsi kronik bir uyku bozukluğudur, gündüz uyku hallerinizin nedeni olabilir. Belirtiler, nedenler ve tedaviler hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

uyuyakalma

Narkolepsi nedir?

Narkolepsi, beyninizin uykuyu düzenleyen kısmını etkileyen kronik bir nörolojik hastalıktır. Sonuç olarak, gündüz aşırı uyku hali ve çalışma veya ders çalışma gibi normal gündüz aktiviteleri sırasında uykuya dalmanıza neden olan ani bir kas kontrolü kaybı (katapleksi denir) yaşayabilirsiniz. Bu bölümler genellikle güçlü duygular tarafından tetiklenir. Kısa sürebilir, sadece birkaç saniye sürecek olsalar da, korkutucu, utanç verici olabilir ve hayatınızda ciddi bozulmalara neden olabilirler. Araba kullanmak, yemek yapmak, hatta yürümek gibi sıradan günlük aktiviteler tehlikeli hale gelebilir ve gündüz aşırı uyku hali iş, okul ve yakın ilişkiler üzerinde baskı yaratabilir.

Narkolepsi ayrıca hafıza ve konsantrasyon problemleri yaratabilir ve benlik saygınıza ve zihinsel sağlığınıza zarar verebilir.

Narkolepsi, tahmin edebileceğinizden daha yaygındır – yaklaşık 2,000 kişiden 1’ini etkiler – henüz bir tedavi olmasa da, semptomları azaltmanın birçok yolu vardır. Yaşam tarzı değişiklikleri, kendi kendine yardım stratejileri, danışmanlık ve tıbbi desteğin bir kombinasyonu narkolepsiyi yönetmenize, uyanıklığınızı iyileştirmenize ve dolu ve aktif bir yaşamın tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Narkolepsinin etkileri

 • Fiziksel refah ve güvenlik – Uykuya dalmak veya beklenmedik bir şekilde kas kontrolünü kaybetmek meydana geldiğinde, yemek pişirmek ya da yürümek gibi birçok günlük etkinlik çok tehlikeli olabilir.
 • Ruh sağlığı – Narkolepsi, depresyon ve endişeye neden olabileceği için yaşamınızı bozabilir.
 • Sosyal ve profesyonel ilişkiler – Ne yazık ki, ani uykuya dalmalar genellikle narkolepsiye aşina olmayanlara komik gelir. Bazı insanlar sizin tembel, kaba olduğunuzu ve hatta numara yaptığınızı düşünebilir.
 • Özel ilişkiler – Kişisel ilişkileriniz, özellikle romantik ilişkileriniz, narkolepsi sonucu sık sık acı çekebilir. Aşırı uykululuk düşük cinsel dürtü ve iktidarsızlığa neden olabilir.
 • Hafıza ve dikkat – Narkolepsi, hatırlama ve konsantre olmada sorunu yaşamanıza ve günlük aktivitelerinizde daha fazla aksamaya neden olabilir.

uyku

Advertisement

Narkolepsinin belirti ve semptomları

Narkolepsili çoğu insan ilk semptomlarını 10 ila 25 yaşları arasında yaşar ve özellikle okul, kolej veya kariyerlerinin erken aşamalarındaki zorluklarla karşı karşıya kalan çocuklar veya gençler için çok zor olabilirler. Semptomlar bir kişiden diğerine büyük ölçüde değişebilse de, ana narkolepsi belirtileri aşırı gündüz uykululuk hali (ani uyuyakalmalar olsun veya olmasın) ve anormal REM uykusudur. Diğer narkolepsi belirtileri, halüsinasyonlar, uyku felci ve katapleksi (ani kas kontrolü kaybı) dir.

En sık görülen narkolepsi semptomlarından ikisi – aşırı gündüz uykusu ve katapleksi – genellikle duygusal durumunuza bağlıdır. Kahkaha, üzüntü, sürpriz ya da hayal kırıklığı gibi yoğun duygularla karşılaştığınızda bu semptomları sergileme eğiliminde olabilirsiniz.

Yaygın narkolepsi belirtileri şunlardır:

 • Katapleksi (kas kontrolü kaybı). Genellikle narkolepsi, uyanık iken genellikle gülme veya ağlama gibi güçlü duygular tarafından tetiklenen ani kas kontrolü kaybına neden olabilir.
 • Halüsinasyonlar. Narkolepsili bazı insanlar, uykuya dalarken veya uyanırken canlı, bazen korkutucu, görsel veya işitsel duyumlar yaşarlar.
 • Uyku felci. Uykunun başında veya sonunda hareket edemez veya konuşamazsınız.
 • Mikro uykular, Bir işle meşgulken de ortaya çıkabilen çok kısa süreli uykuya dalma halleridir.
 • Gece uyanıklığı. Narkolepsiden muzdaripseniz, sıcak basma, yüksek kalp atış hızı ve bazen yoğun uyanıklık ile geceleri uyanıklık dönemleriniz olabilir.
 • REM uykusuna hızlı giriş. Narkoleptikler, uykuya daldıktan hemen sonra REM’e veya uykunun rüya aşamasına girebilecekleri benzersiz uyku döngülerine sahipken çoğu insanın REM’e girmesi yaklaşık 90 dakika sürer. Bu nedenle, REM uykusunu (canlı rüyalar ve kas felci) özelliklerini uykunun başında deneyimlerler.

Narkolepsinin nedenleri

Araştırmacılar narkolepsinin temel nedenini aramaya devam ederken, genel fikir birliği, örneğin bir virüs gibi çevresel bir tetikleyici eşliğinde genetiğinizin beyin kimyasallarınızı etkileyebileceği ve narkolepsiye neden olabileceğidir.

Bilim adamları, narkolepsili insanların beyinde uyarılmayı aktive eden ve uykuyu düzenleyen bir kimyasal olan hypocretin’de (oreksin da denir) bulunmadığını keşfettiler. Narkoleptikler genellikle, uyuyakalma eğilimlerini ifade eden uyanıklığı tamamen kontrol etme yeteneklerini engelleyen, Hcrt hücrelerine (hipokretin salgılayan nöronlar) sahip değildir. Bilim adamları, narkolepsi semptomlarını azaltmak için hipokretin seviyelerini desteklemek için tedaviler geliştirmeye çalışıyorlar.

Narkolepsinin teşhisi

Narkolepsi sıklıkla tanı konmamış olabilir. Narkolepsili insanlar genellikle doktora başvurmak için beklerler; çünkü en yaygın (ve bazen tek olan) semptom, gündüz aşırı uyku halidir, birçok durumun göstergesi olabilecek bir semptomdur. Ek olarak, narkolepsi belirtileri sıklıkla diğer uyku bozukluklarına veya tıbbi koşullara (depresyon veya epilepsi gibi) atfedilir.

Narkolepsinin tek benzersiz belirtisi katapleksi olduğundan (ani kas kontrolü kaybı), durumun teşhisi uzun zaman alabilir. Narkolepsiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, yaşadığınız belirtilerin TÜMÜ hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Advertisement

Belirtiler listenizle birlikte doktorlar ve uyku uzmanları narkolepsiyi teşhis etmek için aşağıdaki yöntemleri kullanır:

 • Gece polisomnogramı – Bu gece boyu yapılan test, beyninizin ve kalbin elektriksel aktivitesini ve kaslarınızın ve gözlerinizin hareketini ölçer.
 • Çoklu uyku gecikme testi (MSLT) – Bu test, gün içinde uykuya dalmanın ne kadar sürdüğünü ölçer.
 • Spinal sıvı analizi – Beyin omurilik sıvısında hipokretin eksikliği narkolepsi için bir belirteç olabilir. Spinal sıvının incelenmesi narkolepsi için yeni bir tanı testidir.

Narkolepsi tedavisi

Narkolepsi için henüz bir tedavi bulunmamasına rağmen, tedavilerin bir kombinasyonu narkolepsi semptomlarınızı kontrol etmenize ve birçok normal aktivitenin keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Sizin için en uygun tedavi spesifik narkolepsi semptomlarınıza göre değişecektir, ancak muhtemelen danışmanlık, ilaç ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunu içerecektir.

Narkolepsisi olanların depresyondan muzdarip olması çok yaygındır. Pek çok narkolepsi belirtisi – özellikle uyku saldırıları ve katapleksi – büyük utançlara neden olabilir ve normal bir yaşam sürdürme yeteneğinize zarar verebilir. Ani kontrol eksikliğinden dolayı bunalımlı olabilirsiniz. Uykuya dalma veya aniden çökme korkusu, bazı kişilerin münzevi ve geri çekilmelerine yol açar. Bir psikoloğa, danışmana veya narkolepsi destek grubuna ulaşmak, hastalığın etkileriyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Ulaşmak ilk başta çok zor görünebilir, ancak aynı sorunlarla karşı karşıya kalan diğer insanlarla birlikte olmak, tecrit duygunuzu azaltmanıza ve hissedeceğiniz sıkıntıyı gidermenize yardımcı olabilir. Ayrıca deneyimleri paylaşmak ve başkalarının narkolepsi semptomlarıyla nasıl başa çıktıklarını öğrenmek ilham verici olabilir.


Leave A Reply