Nauru Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Nauru – Nauru ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

nauru bayrağı

Kaynak: pixabay.com

NAURU;

  • Yüzölçümü: 21.3 km2.
  • Başkenti: Yaren.
  • Dil: İngilizce, Nauruca.
  • Din: Hristiyan (% 60 Protestan, % 30 Katolik).
  • Para birimi : 1 Avusturya doları = 100 cent.

Okyanusya’da ada devletidir. Bir ada cumhuriyeti olan ve Büyük Okyanus’ un orta bölümünde yer alan Nauru, ekvator çizgisinin yaklaşık 42 km güneyinde, Yeni Gine’nin 2.500 km batısında, Kribati’nin (eski Gilbert Adaları) 300 km doğusunda yer alır. Oval biçimli, yükselmiş bir mercan oluşumu olan adanın en geniş yeri 5.5 km’dir.

nauru

Kaynak: wikipedia.org

Yüzey Şekilleri;

Kumluk bir kıyı şeridiyle çevrili olan ada, kıyıdan başlayarak giderek yükselir ve genişliği 140-280 m arasında değişen düz bir kara parçası oluşturur. İç bölümde, mercan kayalıkları, deniz düzeyinin yaklaşık 30 m üstünde merkezi bir yayla görünümünü alır. Yükselti hiçbir yerde 70 m’yi aşmaz. Ada alanın yaklaşık % 60 ını kaplayan yayla, büyük ölçüde fosfat kayalıklarından oluşur. Adanın zenginlik kaynağı olan bu kayalar, büyük bir olasılıkla, çürümüş deniz canlılarından ve kuş gübresinden (guano) oluşmuştur.

Bazısı işlenerek tüketilen maden alanları, artık maddelerle dolmuş ve çalılarla kaplanmıştır. Yaylanın güneybatısına sığ bir iç göl olan Buada Lagünü uzanır. Hiç ırmak olmadığı gibi, ada, sular alçaldığında ortaya çıkan bir mercan resifiyle çevrelendiğinden, liman da yoktur.

İklim;

Ekvatora yakın olduğundan iklimi tropikaldir. Bununla birlikte, denizden esen rüzgâr, yıl boyunca yaklaşık 30°C dolayında olan sıcaklığı dengeler. Son derece değişken olan yağışlar nedeniyle, dönem dönem su sıkıntısı çekilir.

Yıllık ortalama yağış 1.860 mm’dir; ancak kimi yıllar yarıya düşen bu tutar, kimi yıllarda 4.600 mm’ye ulaşabilir. En çok yağış getiren rüzgârlar, kasım-şubat ayları arasında, batıdan esen nemli musonlardır. Öteki aylarda ise doğu alizeleri görülür.

Advertisement
nauru

Kaynak: wikipedia.org

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Yaylanın toprağı son derece gözenekli ve mineral yönünden yoksuldur; bu nedenle, kimi yerlerde bir tür kaba funda yetişirse de bitki örtüsü seyrektir. Adanın her yerinde, yağışın dengesizliği nedeniyle, bitki yaşamı sınırlıdır; kıyı kuşağında ve Buada Lagünü’ nü çevreleyen kara parçası üzerinde hindistancevizi ağaçlan ve çin ananası yetişir, ayrıca meyve ağaçlan da bulunur. Tarım ancak özenli bir sulamayla olasıdır. Hayvan varlığı yok denecek kadar azdır.

Ekonomisi;

Kıyı şeridinde meyve ve sebze yetiştirilmekle birlikte, besin maddelerinin çoğu dışarıdan sağlanır. Başlıca ürün hindistancevizidir. Aynca, küçük çapta balıkçılık da yapılır. Fosfat, hindistancevizi, başlıca dışsatım; mallarıdır. Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Hollanda en büyük ticaret ortaklarıdır. Komşu Okyanusya ülkeleriyle ulaşım, büyük ölçüde havayoluyla sağlanır.


Leave A Reply