Nautilus (Notilus) Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri, Yaşam Ortamı, Beslenmesi

0
Advertisement

Nautilus (Notilus) nasıl bir hayvandır? Nautilus (Notilus) nerede yaşar, özellikleri, beslenme, üremesi, derine dalma şekli, hakkında bilgi.

nautilus

Kaynak: pixabay.com

Nautilus (Notilus) Hakkında Bilgi

Nautilus; Güney Pasifik’in derin sularında yaşar. Kabuklarına Malayi Adaları sahillerinde bol rastlanır. Helezon şekilli kabukları odacıklıdır. Bölümler ince çeperlerle ayrılmıştır. Hayvan en büyük olan son bölümde yaşar. Diğer odalar salgıladığı bir gaz ile doludur. Arka kısmından uzanan ince bir şerit bölümlerden geçerek en son odacığa kadar ulaşır. İki çift solungaçları vardır. Ağız etrafında doksan kadar kola sahiptir. Odacıklardaki gaz su basıncını dengeleyerek hayvanın su içinde yüzmesini ve alçalıp yükselmesini ayarlar.

Bir denizaltı sadece 400 metre dibe dalabilirken Nautilus için 450 metre derinliğe dalmak son derece kolaydır. Bu, pek çok canlı için oldukça tehlikeli bir derinliktir. Ancak buna rağmen Nautilus bu durumdan hiç etkilenmez, kabuğu basınçtan parçalanmaz yada vücudunda herhangi bir zararlı etki görülmez. Denizaltılarda bulunan dalış tanları suyla dolunca gemi sudan daha ağır bir hale gelir ve dibe dalar.Eğer tanktaki su, basınçlı hava ile boşaltılırsa denizaltı tekrar su yüzüne çıkar. Nautilus da hareket ederken aynı yöntemi kullanır.

Nautilusun vücudunda 19 cm. çapında, salyangoz kabuğu biçiminde spiral bir organ vardır. Bu organda birbiriyle bağlantılı 28 tane “dalış hücresi” bulunur. Ancak bu, suyun boşaltılması için yeterli değildir; takviye olarak basınçlı havaya da ihtiyaç vardır. Nautilusun vücudunda biyokimyasal yolla özel bir gaz üretilir ve bu gaz, kan dolaşımı ile hücrelere aktarılarak hücrelerden suyun çıkması sağlanır. Bu sayede Nautilus avlanırken ya da düşmanlarından kaçmak istediğinde daha derine inebilir veya yüzeye çıkabilir.

Nautilus

Kaynak: pixabay.com

Nautilus Hakkında İlginç Gerçekler

 • Nautilus, 8 ila 10 inç çapa ulaşabilir. Kabuğu beyaz ila turuncu renktedir ve kahverengi çizgilerle kaplıdır. Kabuğun iç tarafı incidir.
 • Kabuk odalara bölünmüştür. Nautilus 4 ile doğar, ancak bir ömür boyu oda sayısını arttırır. Yetişkin nautilus genellikle 30’dan fazla odaya sahiptir. Hayvan, en yeni ve en büyük odada bulunur.
 • Kabuğun odaları gaz ve su ile doldurulur. Nautilus, gaz miktarını değiştirerek yüzdürme özelliğini ayarlar.
 • Nautilus jet ile hareket ediyor. Bir sifon vasıtasıyla büyük miktarda suyu dışarı atar. Sifonun konumu, nautilus’un hangi yönde hareket edeceğini belirler: geri, ileri, yukarı veya aşağı.
 • Nautilus, kabuğun dışında bulunan 90 uzun dokunaçlara sahiptir. Dokunaçlar, avın manipülasyonunu kolaylaştıran çıkıntılar ve oluklarla kaplıdır.
 • Nautilus, yiyecekleri kabaca dilimleyen papağan benzeri bir gagaya sahiptir. Radula adı verilen başka bir organ, yutmadan önce yiyeceği öğütür.
 • Nautilus yengeçleri, karidesleri ve balıkları avlar ve yer. Aynı zamanda ölü hayvanlarla da beslenir.
 • Diğer kafadanbacaklıların aksine, nautilus zayıf görüşe sahiptir. Gözler ışığı karanlıktan ayırt edebilir. Neyse ki, koku alma duyuları iyi gelişmiştir ve yiyecek bulmak için kullanılır.
 • Nautilus günü denizin dibinde geçirir. Güneş battığında yiyecek bulmak için sığ suya doğru hareket eder.
 • Nautilus’un ana yırtıcıları köpekbalıkları, kaplumbağalar ve ahtapotlardır. Tehlike durumunda, nautilus kabukta saklanacak ve deri gibi bir başlık ile kapatacaktır. Ne yazık ki, büyük yırtıcılar kabuğa girebilirler.
 • Nautiluslar yılda bir kez çiftleşir. Erkeklerde birkaç dokunaç, sperm paketlerini dişinin vücuduna ulaştıran cinsel organ görevi görür.
 • Dişi yumurtaları döller ve arka arkaya bırakır. Yumurtalar büyük (1 inç çapında) tür. Kuluçka dönemi 9 ila 12 ay sürer.
 • Erkeklerin sayısı doğada daha fazladır (erkeklerin% 75’i, dişilerin% 25’i). Bilim adamları bunun neden olduğundan emin değiller.
 • Nautiluslar yaşayan fosillerdir. Görünüşlerinde herhangi bir değişiklik olmadan 500 milyon yıldır gezegende yaşıyorlar. Nautiluslar, dinozorlar ortaya çıkmadan 265 milyon yıl önce Dünya’da yaşadı.
 • Nautilus’un uzun bir ömrü var. Vahşi doğada 15 yıldan fazla yaşayabilir.

Advertisement

Leave A Reply