Neil Armstrong Kimdir? Ay’da Yürüyen İlk İnsanın Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Neil Armstrong kimdir? Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrong hayatı, biyografisi, Ay yolculuğu ve başarıları hakkında bilgi.

Neil Armstrong

Astronot, askeri pilot ve eğitimci Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969’da ayda yürüyen ilk insan olarak tarih yazdı.

Neil Armstrong

Neil Armstrong kimdi?

Neil Armstrong, 5 Ağustos 1930’da Wapakoneta, Ohio’da doğdu. Kore Savaşı’nda görev yaptıktan ve ardından üniversiteyi bitirdikten sonra, daha sonra NASA olacak organizasyona katıldı. Armstrong, 1962’de astronot programına girdi ve 1966’da ilk görevi Gemini VIII’de komuta pilotu oldu. İlk insanlı ay görevi olan Apollo 11’in uzay aracı komutanıydı ve ayda yürüyen ilk insan oldu. Armstrong, 2012’de Cincinnati, Ohio’da kalp ameliyatı geçirdikten kısa bir süre sonra öldü.

Askeri Hizmeti

Armstrong, erken yaşta uçuşa ilgi duydu ve 16 yaşındayken öğrenci pilot lisansını aldı. 1947’de Armstrong, ABD Donanması bursuyla Purdue Üniversitesi’nde havacılık mühendisliği eğitimine başladı. Armstrong, 1949’da bursunun bir parçası olarak Donanmada pilot olarak eğitim aldı. İki yıl sonra Kore Savaşı’nda aktif hizmet görmeye başladı ve bu askeri çatışma sırasında 78 savaş görevinde uçmaya devam etti. 1952’de aktif görevden ayrıldıktan sonra Armstrong üniversiteye döndü.

NASA’ya Katılması

Birkaç yıl sonra Armstrong, daha sonra Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) olacak olan Ulusal Havacılık Danışma Komitesi’ne (NACA) katıldı. Bu devlet kurumu için, test pilotu ve mühendis olmak da dahil olmak üzere bir dizi farklı alanda çalıştı. Saatte 4.000 mil azami hıza ulaşabilen X-15 de dahil olmak üzere birçok yüksek hızlı uçağı test etti.

Advertisement

Astronot Programı

1962’de Armstrong, NASA astronot programına girdi. O ve ailesi Houston, Teksas’a taşındı ve Armstrong ilk görevi Gemini VIII için komuta pilotu olarak görev yaptı. O ve astronot arkadaşı David Scott, 16 Mart 1966’da dünyanın yörüngesine fırlatıldılar. Yörüngedeyken, uzay kapsüllerini Gemini Agena hedef aracına kısa bir süre kenetleyebildiler. Bu, iki aracın uzaya başarılı bir şekilde yanaştığı ilk seferdi. Ancak bu manevra sırasında bazı sorunlar yaşadılar ve görevlerini yarıda kesmek zorunda kaldılar. Görevin başlamasından yaklaşık 11 saat sonra Pasifik Okyanusu’na indiler.

Neil Armstrong

Kaynak: wikipedia.org

Aya iniş

Armstrong, 1969’da daha da büyük bir zorlukla karşı karşıya kaldı. Michael Collins ve Edwin E. “Buzz” Aldrin ile birlikte, NASA’nın aya ilk insanlı misyonunun bir parçasıydı. Üçlü, 16 Temmuz 1969’da uzaya fırlatıldı. Misyonun komutanı olarak görev yapan Armstrong, 20 Temmuz 1969’da Aldrin’le birlikte Ay Modülünü ay yüzeyine yönlendirdi. Collins, Komuta Modülünde kaldı.

Saat 22:56’da Armstrong, Ay Modülünden çıktı. Ay’a ilk ünlü adımını atarken “Bu bir insan için küçük, insanlık için dev bir adım” dedi. Yaklaşık iki buçuk saat boyunca Armstrong ve Aldrin örnekler topladı ve deneyler yaptı. Ayrıca kendi ayak izleri de dahil olmak üzere fotoğraflar çektiler.

24 Temmuz 1969’da geri dönen Apollo 11 gemisi, Hawaii’nin batısındaki Pasifik Okyanusu’na indi. Mürettebat ve araç U.S.S. Hornet ve üç astronot, üç hafta boyunca karantinaya alındı.

Çok geçmeden, üç Apollo 11 astronotu eve sıcak bir şekilde karşılandı. Kalabalıklar, şeritli bir geçit töreninde onurlandırılan ünlü kahramanları neşelendirmek için New York şehrinin sokaklarını doldurdu. Armstrong, çabaları için Özgürlük Madalyası ve Kongre Uzay Onur Madalyası da dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı.

Sonraki Katkılar

Armstrong, 1971 yılına kadar havacılıktan sorumlu yardımcı yönetici olarak görev yaparak NASA’da kaldı. NASA’dan ayrıldıktan sonra, Cincinnati Üniversitesi fakültesine havacılık ve uzay mühendisliği profesörü olarak katıldı. Armstrong, üniversitede sekiz yıl kaldı. 1982-1992 yılları arasında Havacılık Bilişim Teknolojileri A.Ş.’nin başkanlığını yürüttü.

Advertisement

Zor bir zamanda yardım eden Armstrong, 1986’daki uzay mekiği Challenger kazasıyla ilgili Başkanlık Komisyonu’nun başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Komisyon, 28 Ocak 1986’da, öğretmen Christa McAuliffe da dahil olmak üzere mürettebatının hayatını kaybettiği Challenger patlamasını araştırdı.

Armstrong, tarihin en ünlü astronotlarından biri olmasına rağmen, halkın gözünden büyük ölçüde kaçındı. 2005’te 60 Minutes haber programı için bir röportajda, röportajı yapan Ed Bradley’e ayı tarif etti: “O güneş ışığında parlak bir yüzey. Ufuk size oldukça yakın görünüyor çünkü eğrilik burada dünyadakinden çok daha belirgin. . İlginç bir yer. Tavsiye ederim.”

Armstrong, son yıllarında bile uzay araştırmalarına bağlı kaldı. Basından çekinen astronot, ABD uzay programında yapılan değişikliklerle ilgili endişelerini dile getirmek için 2010 yılında tekrar gündeme geldi. Kongre’de, Başkan Barack Obama’nın aya başka bir görev içeren Constellation programını iptal etme kararına karşı ifade verdi. Obama ayrıca özel şirketleri uzay yolculuğu işine katılmaya ve daha insansız uzay görevlerinde ilerlemeye teşvik etmeye çalıştı.

‘İlk İnsan’ Kitabı ve Filmi

İkonik astronotun yetkili biyografisi First Man: The Life of Neil A. Armstrong 2005’te yayınlandı. Armstrong’un yanı sıra ailesi, arkadaşları ve ortaklarıyla röportajlar yapan James R. Hansen tarafından yazıldı.

Kitap daha sonra bir biyografik filme uyarlandı ve First Man 2018’de vizyona girdi. Yönetmenliğini Damien Chazelle’in üstlendiği filmde Armstrong rolünde Ryan Gosling, yardımcı rollerde ise Claire Foy, Jason Clarke ve Kyle Chandler rol aldı.

Neil Armstrong

Kaynak: wikipedia.org

Ölüm ve Tartışma

Armstrong, Ağustos 2012’de Cincinnati, Ohio’daki bir hastanede kalp bypass ameliyatı geçirdi. İki hafta sonra, 25 Ağustos 2012’de, 82 yaşındaki Armstrong, ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle öldü.

Ölümünden kısa bir süre sonra ailesi bir bildiri yayınladı: “Neil’i onurlandırmak için ne yapabileceklerini soranlardan basit bir isteğimiz var. Onun hizmet, başarı ve alçakgönüllülük örneğini onurlandırın ve bir dahaki sefere dışarı çıktığınızda berrak gece ve ayın size gülümsediğini görün, Neil Armstrong’u düşünün ve ona göz kırpın.”

Armstrong’un ölüm haberi hızla tüm dünyaya yayıldı. Başkan Obama, merhum uzay öncüsüne övgülerini sunanlar arasındaydı ve şöyle dedi: “Neil, yalnızca kendi zamanının değil, tüm zamanların en büyük Amerikan kahramanlarından biriydi.”

Aldrin şunları ekledi: “Gerçek bir Amerikan kahramanının ve tanıdığım en iyi pilotun ölümünün yasını tutan milyonlarca kişinin bana katıldığını biliyorum. Arkadaşım Neil, dünyayı değiştiren ve sonsuza dek böyle hatırlanacak olan küçük ama dev bir adım attı. insanlık tarihinde bir dönüm noktası.”

Temmuz 2019’da, aya inişin 50. yıldönümünü kutlamak için yapılan kutlamalardan kısa bir süre sonra The New York Times, astronotun ölümüyle ilgili daha önce bilinmeyen bir tartışmayı bildirdi. The Times’a göre, Armstrong, Ağustos 2012’de kalp hastalığı semptomlarıyla Mercy Health – Fairfield Hastanesi’ne başvurduktan sonra, doktorlar şüpheli bir karar vererek hemen bypass ameliyatı yaptılar. Daha sonra, bir kalp pili için geçici tellerin çıkarılması iç kanamaya neden olduğunda, Armstrong’u doğrudan ameliyathane yerine bir kateterizasyon laboratuvarına götürmek için başka bir şüpheli hareket yapıldı.

Hastane sonunda, tıbbi bakım ve yerleşimi çevreleyen ayrıntıların gizli kalması şartıyla, Armstrong’un hayatta kalan ailesiyle 6 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı.

Advertisement

Kaynak 2

Neil Armstrong; ABD’li astronot, Ay’a ilk ayak basan insan (Wapakoneta 1930 – 25 Ağustos 2012).

1946’da pilotluk brövesi aldı. 1949-1952 arasında ABD Deniz Kuvvetleri’nde pilotluk yaptı. 1952’de Kore Savaşı’na katıldı. Purdue Üniversitesi Havacılık Mühendisliği Bölümü’ nü bitirdikten (1955) sonra Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde okudu. 1962′ ye kadar deneme pilotluğu yaptı ve aynı yıl ABD Uzay Bilimleri Enstitüsü tarafından verilen O. Chanute Ödülü’nü kazandı. Yine aynı yıl ordudan ayrıldıktan sonra ilk sivil astronot seçildi. Mart 1966’da Angena roketiyle fırlatılan Gemini 8 kapsülünün komutanlığını yaptı. Kapsülün itici aygıtlarında sıkışma olunca arkadaşı D. Scoot ile birlikte arızayı gidermeyi başardı ve zamanından önce dünyaya döndü. 15 Temmuz 1969’da Greenwich saatiyle 13.32’de Satürn V roketiyle fırlatılan Apollo 11 uzay aracında, Michael Collins ve Edwin Aldrin ile birlikte Ay yolculuğuna başladı. Altı gün sonra da (21 Temmuz) Greenwich saatiyle 06.17’de ay modülü Eagle’i Ay’ın Sessizlik Denizi bölgesine indirdi. Ay Modülü’nden çıkarak Ay’a ilk ayak basan insan oldu. Edwin Aldrin ile birlikte Ay’dan örnekler toplayarak, resimler çekerek ve deney araçları yerleştirerek ayrıldı.

1971 yılında NASA’dan ayrılan Armstrong, Cincinati Üniversitesi’nde, uzay mühendisliği bölümünde profesör olarak görev yapmaya başladı. 1986 yılında, Challenger kazasının araştırma komisyonunda da hizmet verdi. 7 Ağustos 2012’de tıkanan kalp damarlarının açılması için ameliyat olan Armstrong, 25 Ağustos 2012’de hayata gözlerini yumdu.


Leave A Reply