Nijni Tagil Nerededir? Nijni Tagil Tarihi Konumu Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Nijni Tagil Nerededir? Rusya’da bulunan Nijni Tagil şehrinin konumu, özellikleri, tarihçesi, kültürel yapısı hakkında bilgi.

Nijni Tagil

Nijni Tagil

Nijni Tagil, Rusy’da, Sverdlovsk Yönetim Birimi’nde kenttir. Ural Dağları’nın doğu eteklerinde, Sverdlovsk’un 129 km kuzeyinde yer alır. Endüstri etkinlikleri (maden ergitme ve işleme, kimya, demiryolu araç-gereçleri) yoğun bir kenttir. Yöresinde zengin demir filizi, bakır, altın madeni yatakları vardır.

Nizhny Tagil’in tarihi, 1696 yılında Vysokogorsky demir cevheri ocağının açılmasıyla başlar. Yataklar özellikle zengindi ve saf manyetik demir parçaları içeriyordu. Çevredeki manzara, başarılı ve verimli bir madencilik ve ergitme operasyonu için gereken her şeyi sağladı

Coğrafi Özellikleri

Nehirler ve göletler şehrin topraklarının üçte birini kaplar. Nizhny Tagil kuzeyden güneye 22 kilometre (doğudan batıya) 21 kilometre (13 mil) uzanır. Şehrin rakımı 170 ila 380 metre (560 ila 1,250 ft) arasında değişir.

Şehir, sönmüş yanardağ Lisya Dağı’nın etrafına inşa edilmiştir. Tepesinde bir gözetleme kulesi bulunan bu dağ, şehrin sembolüdür. Başka bir tepe, Medved-Kamen [ru], şehrin kuzey kesiminde 288 metre (945 ft) rakımda yer almaktadır. Komşu şehirler güneyde 130 kilometre (81 mil) Yekaterinburg, kuzeyde Serov ve Priobye, batıda Perm ve doğuda Alapayevsk ve Verkhnyaya Salda’dır.

Advertisement

Kültürü

Nizhny Tagil dekoratif tepsileriyle tanınır. Demidovs’un kültür alanındaki girişimleri, Tagil topluluğunun Uralların en önemli kültür merkezine gelişmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahipti. 19. yüzyılda bir kütüphane ile doğal tarih ve antik müze açıldı. Şehir, her yıl 75.000 okuyucuya hizmet veren 28 kütüphane ağına sahiptir.

Tagil müzeleri arasında eski bölgesel tarih müzesi, Güzel Sanatlar müzesi ve 1990’larda açılan bir dizi yeni müze bulunmaktadır: tepsi resim sanatı müzesi, yeni bir etnografik kompleksin başlangıç ​​noktasını temsil eden yaşam tarzı ve el sanatları müzesi.

Şehirde yeni bir kültürel ve tarihi proje olan Demidov Park’ın inşa edilmesi planlanıyor. Nizhny Tagil, uluslararası Urallar’ın Endüstriyel Miras konferanslarına ve atölyelerine ev sahipliği yapmak üzere seçildi.

Şehir tiyatro hayatı üç profesyonel tiyatro ile temsil edilmektedir: Ulusal DN Mamin-Sibiryak Akademik Drama Tiyatrosu, bir kukla tiyatrosu, topluluk tiyatroları ve Nizhny Tagil ve oblast için aktörler ve aktrisler yetiştiren Nizhny Tagil Sanat Okulu’nun aktör bölümü iki yıl boyunca sahneler.


Leave A Reply