Nils Holgersson’un Serüvenleri Kitap Özeti Konusu Karakterler, Selma Lagerlöf

0
Advertisement

Nils ve Uçan Kaz olarak da bilinen Nils Holgersson’un Serüvenleri kitabının konusu nedir? Nils Holgersson’un Serüvenleri özeti, karakterleri, kitap hakkında bilgi.

Nils Holgersson'un Serüvenleri

Nils Holgersson’un Serüvenleri

Nils’in Harika Maceraları (orijinal Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige; kelimenin tam anlamıyla Nils Holgersson’un İsveç’teki harika yolculuğu), edebiyatta Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın olan İsveçli yazar Selma Lagerlöf’ün bir kurgu eseridir. İlk olarak 1906 ve 1907 olmak üzere iki kitapta yayınlandı ve ilk olarak İngilizce olarak The Wonderful Adventures of Nils (1907) ve The Next Adventures of Nils (1911) olarak yayınlandı.

Kitabın Özeti

“Nils Holgersson’un Serüvenleri ” kitabı, Selma Lagerlof tarafından yazılan ve 1906’da yayınlanan bir hikayedir. İsveçli okul çocuklarına ülkenin coğrafyasını tanıtmak için yazılmış iki ciltlik bir hikayedir. Yazar kitabın içindeki bilgileri çok verimli bir şekilde yerleştirmiş. Hikaye, bir kaz sürüsüyle İsveç üzerinden uçan ve kültürü öğrenen ve sonunda kendini daha iyi bir insana dönüştüren bir çocuk hakkındadır.

Kitap, “en büyük zevki yemek yemek ve uyumak olan ve bundan sonra en çok yaramazlık yapmaktan hoşlanan” genç bir delikanlı olan Nils Holgersson hakkındadır. Ailesinin çiftliğinde hayvanlara zarar vermekten büyük zevk alır. Nils, ailesi kilisedeyken bir tomte yakalar (tomte; iskandinav kültüründe insansı efsanevi bir yaratık). Oysa ailesi Nils’i İncil’den bölümleri ezberlemesi için eve bırakmıştır. Tomte, Nils’e, eğer onu serbest bırakırsa büyük bir altın para vereceğini söyler. Nils teklifi reddeder ve tomte Nils’i bir tomte’ye dönüştürür. Böylece Nils küçülür. Çocuğun küçüldüğünü görmekten heyecan duyan, öfkeli ve intikam için bekleyen, aç olan hayvanlar etraftadır. Tüm bunlar olurken, çiftliğin üstünden göç etmekte olan yaban kazları uçmaktadır ve çiftliğin beyaz kazı Martin, yaban kazlarına katılmaya karar verir. Nils, ailesi geri dönmeden önce kurtulmak için Martin’in boynunu yakalar, üstüne çıkar ve başarılı bir şekilde havalanıp yaban kazlarına katılır.

Nils ve bir evcil kazın yanlarında olmasından yaban kazları hiç memnun olmazlar. Onları İsveç’in tüm tarihi yerlerini, doğal özelliklerini ve ekonomik kaynaklarını uçarken gözlemleyebilecekleri maceralı bir yolculuğa çıkarırlar. Evcil kazın yaban kazlarına, deneyimli yaban kazları gibi uçma yeteneği olduğunu kanıtlaması gerekir. Nils ise kazlara, kötü başlangıçlarına rağmen yararlı bir arkadaş olacağını kanıtlaması gerekir. Yolculuk sırasında Nils, daha iyiye doğru değiştiğini kanıtlarsa, tomte’nin onu normal boyutuna geri döndüreceğini öğrenir.

Advertisement

Kitap ayrıca hayatlarına bir şekilde Nils ve yaban kazları tarafından dokunulan insanlar ve hayvanlarla ilgili çeşitli alt konuları da içeriyor. Örneğin, bir bölüm başkent Stockholm’de kendini yalnız ve yabancılaşmış hisseden taşralı bir adama odaklanıyor. Yaşlı beyefendi karakterlerimize (ve okuyucuya) şehrin tarihini anlatıyor. Ancak daha sonra bu adamın kılık değiştirerek parkta yürüyüşe çıkan İsveç Kralı olduğu ortaya çıkıyor.

Kitap, kaz ve oğlanın Halland eyaletinde hiç durmadığı için eleştirildi. 53. bölümde Scania’ya dönerken Halland’ın üzerinden uçarlar, ancak manzaradan etkilenmezler ve durmazlar. Ancak, kitabın bazı çevirilerine böyle bir bölüm eklenmiştir. Orijinal İsveç baskısında beyaz bir şapka takmış olarak tanımlandığı için bu hatalı olmasına rağmen, tasvirlerde Nils genellikle kırmızı bir şapka takıyor.

Karakterler

Nils Holgersson

Kitabın baş karakteri Nils elbette kötü, vahşi, yemekten ve uyumaktan başka hiçbir şeyi sevmeyen, kötü bir mizacı ve katı bir kalbi olan hayvanlara karşı acımasız olan 14 yaşındaki tembel bir çocuk. Ve kendi ailesinin onun hakkında söylediği şey bu! Bir gün kötü niyetini keşfettiği bir elfi yakalamaya yöneltir, ancak elf onu küçülttüğünde işler tersine döner. Harika maceraları, bir kazın sırtında seyahat ettiği İsveç’in uzunluğu ve genişliği boyunca gerçekleşir.

Kaz

O kaz, babasına ait evcil bir kuştur ve tepelerinde uçan yaban kazları sürüsüne hasretle şaşkınlıkla bakar. Büyüklüğünü unutan Nils, geyiklerin uçup göçe katılmasını engellemek için bir girişimde bulunur, ancak bunun yerine yalnızca gezintiye çıkmayı başarır.


Leave A Reply