Nishiyama Sōin Kimdir?

0
Advertisement

Nishiyama Sōin kimdir ve ne yapmıştır? Nishiyama Sōin hayatı, biyografisi, şiirleri ve eserleri hakkında bilgi.

Nishiyama Sōin

Nishiyama Sōin; (d. 1605, Higo – ö. 5 Mayıs 1682, Kyoto?, Japonya), erken Tokugava dönemi (1603-1867) renga (zincirleme dize) şairidir. Haikai (komik renga) türüne incelikli bir anlatım kazandıran Danrin okulunun kurucusudur. Haikai’leri, Matsunaga Teitoku’nun zekice yazılmış hafif haikai’leriyle Matsuo Başo’ nun daha ciddi ve estetik haiku’ları arasında bir köprü oluşturur.

Gençliğinde Küşülü bir büyük toprak sahibine samurai (savaşçı) yetiştiren Soin, bir süre sonra efendisinin yüreklendirmesiyle edebiyata yöneldi. 1622’de Kyoto’ya gitti. 1633’e gelindiğinde, bir renga ustası olarak adını duyurmuştu. Zamanla haikai türüne de ilgi duydu ama ilk haikai derlemesi Soin senku’yu (Soin’den Bin Dize) ancak 1673’te yayımlayabildi.

Soin senku’daki şiirler Teitoku tarzında yazılmış olmakla birlikte, o zamana değin yazılmış haikai’lerden çok daha incelikli bir anlatıma sahipti. Soin, eski haikai okulunu yetersiz bulan İhara Saikaku ve Okanişi İçu gibi genç şairlerin etrafında toplanması üzerine 1675’te Danrin okulunu kurdu. Çok sayıdaki şiir kitabı arasında Soin gohyakku (1676; Soin’den Beş Yüz Dize) ve Baio Soin hokku şu (1681; Yaşlı Ay Soin’in Haiku Derlemesi) yer alır.

Advertisement

Leave A Reply