Norman Joseph Woodland Kimdir? Barkodun Mucitlerinden Birinin Hayatı

0

Norman Joseph Woodland kimdir ve ne yapmıştır? Norman Joseph Woodland’ın hayatı, barkod sistemleri üzerine yaptığı çalışmalar hakkında bilgi.

Norman Joseph Woodland

Norman Joseph Woodland (6 Eylül 1921 – 9 Aralık 2012), Ekim 1952’de patent aldığı barkodun mucitlerinden biri olarak bilinen Amerikalı bir mucitti. Daha sonra IBM tarafından istihdam edilen ürün etiketleme ve çıkış standlarının her yerde bulunan Evrensel Ürün Kodu (UPC) haline gelen formatı geliştirdi.

Norman Joseph Woodland

Biyografisi

Woodland, 6 Eylül 1921’de Atlantic City, New Jersey’de iki erkek çocuğu olan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Atlantic City Lisesi’nden mezun olduktan sonra Woodland, II. Dünya Savaşı’nda, Oak Ridge, Tennessee’deki Manhattan Projesi’nde teknik asistan olarak askerlik yaptı. Woodland, 1947 yılında Drexel Üniversitesi’nden (daha sonra Drexel Teknoloji Enstitüsü olarak anılır) Makine Mühendisliği alanında lisans diploması aldı. 1948-1949 yılları arasında Drexel’de makine mühendisliğinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1948 yılında, Woodland ile yüksek lisans öğrencisi olan Bernard Silver, Enstitünün kasada ürün bilgilerinin otomatik olarak nasıl yakalanacağını belirleyip belirleyemeyeceğini soran bir süpermarket yöneticisine kulak misafiri oldu. Dekan isteği geri çevirdi, ancak Silver sorunu Woodland ile paylaştı. Bazı ön fikirler üzerinde çalıştıktan sonra Woodland, uygulanabilir bir ürün yaratabileceklerine ikna oldu.

Norman Joseph Woodland

Woodland öğretim işini bıraktı ve büyükbabasının Florida’daki dairesine taşındı. Plajdayken Woodland, Boy Scout eğitiminden Mors kod noktalarının ve çizgilerinin elektronik olarak bilgi göndermek için nasıl kullanıldığını hatırlayarak sorunu tekrar ele aldı. Mors kodunda kullanılan şekillere benzer şekilde kuma noktalar ve çizgiler çizdi. Onları parmaklarıyla aşağıya doğru çekerek, çizgilerden noktalardan ve kalın çizgilerden kaynaklanan ince çizgiler ürettikten sonra, iki boyutlu, doğrusal bir Mors kodu kavramı geliştirdi. Düşüncelerini Silver ile paylaştıktan ve optik ses filmi teknolojisini adapte ettiler. 7 Ekim 1952’de hem doğrusal barkodu hem de dairesel boğa gözü (bulls-eye) baskı tasarımlarını kapsayan ABD Patenti 2,612,994 Sınıflandırma Aparatı ve Yöntemi alan 20 Ekim 1949’da patent başvurusunda bulundular.

Woodland, IBM tarafından 1951’de istihdam edildi ve Woodland ve Silver, IBM’in teknolojiyi geliştirmesini istese de, ticari olarak uygun değildi, bu yüzden patenti 1952’de Philco’ya 15.000 dolara sattılar. Daha sonra 1952’de RCA’ya sattılar. RCA 1969’da patenti sona erene kadar 1960’lı yıllarda ticari uygulamalar geliştirmeye çalıştı.

Barkod sistemleri ile taranan ilk madde 1974 yılında bir Ohio süpermarkette bir sakız paketiydi.

Woodland, 9 Aralık 2012’de Edgewater, New Jersey’de Alzheimer hastalığı sebebiyle öldü.


Leave A Reply