Nötron Bombası Nedir? Kısaca

0
Advertisement

Nötron bombası nedir? Nötron bombasının etkileri ve özellikleri nelerdir? Nötron bombası ve zararları nelerdir, hakkında bilgi.

Nötron Bombası Nedir? Kısaca

Nötron bombası, nötronla çekirdek bölünmesi ilkesinden yararlanılarak yapılan nükleer silahtır. Nötron bombasının yarattığı çarpma ve yüksek ısı etkileri görece dar bir bölgeyle sınırlı kalır. Ama bu bölge içinde yayılan ve canlı dokular için son derece zararlı olan yoğun nötron ve gamma ışınımı dalgası zırhlı araçların içine ya da yerin birkaç metre altına kadar ulaşabilir. Yüksek tahrip gücünün kısa erimli olması ve uzun erimde etkili olmaması nedeniyle, nötron bombası zırhlı birliklere karşı bir taktik silah ya da birkaç kilometre uzaklıktaki yerleşim merkezlerini tehlikeye sokmayacak bir muharebe alanı silahı olarak düşünülmüştür. Bomba bir “Lance” füzesinde taşınabileceği gibi 20 cm’lik bir havan topu ya da bir saldın uçağı aracılığıyla da atılabilir.

Stratejik açıdan nötron bombasının caydırıcı bir niteliği olduğu varsayılmıştır; buna göre nötron bombalı bir karşı saldırı olasılığı nedeniyle zırhlı araçlarla saldırıya girişmekten çekinilecektir. Çünkü nötron bombası düşman tankçılarını birkaç dakika içinde etkisiz duruma getirmekte ve ışınıma maruz kalanlar birkaç gün içinde ölmektedir.


Leave A Reply