Novara Nerededir? Novara Şehrinin Tarihi Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

İtalya’da bulunan Novara hakkında kısa bilgiler. Novara şehri ne zaman ve kimler tarafından kuruldu. Tarih boyunca Novara ve bölgesinde neler yaşanmıştır?

Novara - İtalya

Novara – İtalya

Novara, İtalya’nın kuzeybatısında kent, Piemonte Bölgesi’nde, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi. Po Irmağı vadisinde, Milano’nun 45 km batısında yer alır. Milano-Torino Demiryolu üzerinde, canlı bir tarım (pirinç, tahıl, pamuk), ticaret endüstri merkezidir. Başta besin (özellikle, dünyaca ünlü Gorgonzola peyniri) olmak üzere, kimya, demir işleme, petrol arıtma, ayakkabı, ipekli dokuma, şapka, konfeksiyon, kiremit-tuğla, önde gelen endüstri etkinlikleridir.

Şehrin futbol kulübü Novara Calcio şu anda milli futbolun üçüncü kategorisi olan Serie C’de mücadele ediyor. Stadyumu, 17.875 seyirci kapasiteli Silvio Piola’dır.

Novara Tarihi

Novara, MÖ 89 civarında, yerel Galyalıların Roma vatandaşlığını aldığı Romalılar tarafından kuruldu. Adı, “yeni” anlamına gelen Nov ve Galyalıların çevredeki bölge için kullandığı ad olan Aria’dan oluşur.

Ligures ve Keltler dönemine tarihlenen Antik Novaria, bir belediyeydi ve Vercellae’den ( Vercelli ) Milano’ya ( Mediolanum ) giden yol üzerindeydi. Dik yollardaki konumu (bugün hala sağlamdır) Romalılar dönemine tarihlenmektedir. Şehir 386’da rakibi II. Valentinianus’u desteklediği için Magnus Maximus tarafından yıkıldıktan sonra I. Theodosius tarafından yeniden inşa edildi. Daha sonra Radagaisus (405’te) ve Atilla (452’de) tarafından yağmalandı.

Advertisement

Lombardlar döneminde Novara bir dükalık oldu. Novara özgür bir imparatorluk kentinin haklarından yararlanmaya başladı. 1110’da Henry V tarafından fethedildi ve yıkıldı, ancak 1167’de Lombard Ligi’ne katıldı. 12. yüzyılın sonunda, Milano’nun korumasını kabul etti ve pratikte Visconti’nin ve daha sonra Sforza’nın egemenliği haline geldi. 1513’teki Novara Savaşı’nda, Milano’nun Sforzaları için Novara’yı savunan İsviçreli paralı askerler, şehri kuşatan Fransız birliklerini bozguna uğrattı. Bu yenilgi, Cambrai Birliği Savaşı’nda Fransa’nın İtalya’yı işgalini sona erdirdi.

1706’da Filippo Maria Visconti tarafından Savoy Kralı VIII. Amadeus’a vaat edilen Novara, Savoyard birlikleri tarafından işgal edildi. Utrecht Barışı ile şehir, Milano ile birlikte Habsburg İmparatorluğu’nun bir parçası oldu . 1734’te işgal edildikten sonra Novara, ertesi yıl Savoy Hanedanı’na geçti.

Napolyon’un İtalya’daki seferinden sonra Novara, Agogna’nın başkenti oldu, ancak daha sonra 1814’te Savoy Hanedanı’na yeniden katıldı. 1821’de, düzenli Sardunya birliklerinin Piyemonte güçlerini yendiği bir savaşın yeriydi. 1849’daki daha da büyük Novara Savaşı’nda Sardunya ordusu, Mareşal Joseph Radetzky von Radetz’in Avusturya ordusu tarafından yenildi. Bu yenilgi Sardunyalı Charles Albert’in tahttan çekilmesine ve şehrin Avusturyalılar tarafından kısmen işgal edilmesine yol açtı. Sardunyalıların yenilgisi, İtalyan birleşme hareketinin başlangıcı olarak görülebilir.

1859’da bir kararname ile Novara eyaleti oluşturuldu ve bu eyalet daha sonra günümüz Vercelli , Biella ve Verbano-Cusio-Ossola eyaletlerini içeriyordu. Novara şehrinin nüfusu 1861’de 25.144’tü. 20. yüzyıldaki sanayileşme, şehrin nüfusunda 1981’de bir artışla 102.088’e ulaştı. Sonraki yıllarda şehrin nüfusu çok az değişti.

İtalya’nın eski cumhurbaşkanı ve ömür boyu İtalyan senatörü olan Oscar Luigi Scalfaro, 1918’de Novara’da doğmuştur.

Advertisement


Leave A Reply