Nunivak Adası Nerededir?

0
Advertisement

Nunivak Adası Nerededir? Nunivak Adası’nın coğrafi konumu, özellikleri nelerdir? Alaska’da bulunan Nunivak Adası hakkında kısa bilgi.

Nunivak Adası Nerededir?

Nunivak Adası, Bering Denizi nin ikinci büyük adasıdır. Yüzölçümü 4.209 km2, uzunluğu 97, genişliği 64 km. Güneybatısındaki Alaska ve Nelson Adası’ndan Etolin Boğazı ile ayrılır, 167° batı boylamı üzerinde yer alır.

Nunivak Adası

Volkanik kökenli bir adadır. Hafif eğimli tepelerle kaplıdır. Tundralar, çayırlıklar, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Misk sığırı ve ren geyiği yetiştiriciliğiyle geçinen küçük bir Eskimo topluluğu dışında yerleşim yoktur. Yılın büyük bölümü yoğun bir sis tabakasıyla örtülüdür. Adada yaşayan yabanıl hayvanlar, kuşlar, koruma altına alınmıştır.

Yerleşim

Nunivak’ın kuzey kıyısında, yaklaşık 200 kişinin yaşadığı tek bir kalıcı yerleşim yeri olan Mekoryuk vardır. 1880 Amerika Birleşik Devletleri’nin Sayımında, Ivan Petrof adadaki dokuz köyde 702 sakin kaydetmiştir. 1900 yılında yaşanan salgın ada nüfusunu azalttı. Adadan göç sebebiyle nüfus artmaz. Nunivak’ı ziyaret edenlerin içinde: fotoğrafçı Edward S. Curtis, antropolog Margaret Lantis ve Anne Murepeace ve sanatçı Muriel Hannah vardır.

Nunivak Adası halkının büyük ölçüde geçim kaynağı avcılığına ve ayrıca anakaradaki ticari balıkçılık ve endüstriyel çalışmalara dayanmaktadır.

Advertisement

HARİTASI:


Leave A Reply