Öğretmenler İle İlgili Kompozisyon, Öğretmen Konulu Kompozisyon Örnekleri

25
Advertisement

Öğretmenler ve öğretmenlerin önemi, öğretmenler günü, öğretmen sevgisi ile ilgili kompozisyon örneği. Kompozisyon örnekleri.

Öğretmenler İle İlgili Kompozisyon

Öğretmenler İle İlgili Kompozisyon

VAR OLMANIN ÖNCÜSÜ
Gözümü açıp annemi gördüm. Yaşamak için yemeği yürümeyi konuşmayı O öğretti. Hiçbir şey bilmeden okula gidip orada da okumayı, yazmayı, gerçek yaşamı öğreten saygıdeğer öğretmenlerimizdir.

Güzel yüzlü, tatlı öğretmenim; bizim bilinçsiz yaramazlıklarımıza nasıl tahammül ederdi? Kollarını açarak, bıkmadan güzel sözlerle, hayalimizle baktığımız kitapları, konuşabilen birer dost yaptılar. Biz büyüdükçe çabaları daha da arttı. Yükseklere çıkarmak için daima elbirliği yapıyorlar. Tanrı onlara ayrı bir güç vermiş; Sabırla, istekle, yorulduklarını ve üzüldüklerini belli etmeden kendi yüceliklerine ulaştırmanın sevincindeler.

Hakkını ödeyemediğimiz fedakar anne babalarımız bir veya bir kaç çocukla uğraşırken, okul dolusu yavrularına ışık tutan ve geleceğini hazırlayan fedakar öğretmenlerim … Kıymetinizi asla hiçbir değerle ölçemem.

Bizler çok şanslıyız. Cumhuriyet sonrası saygın, güneş gibi bilgi saçan öğretmelerimize kavuştuk. Bu parlak ışık altında insan olduğumuzu anlıyoruz.

Advertisement

Soğuk ve sıcak demeden, dinlenmeden, bıkmadan bizi biz yapan; mutluluğumu, acımı paylaşan öğretmenlerim. Güzel, çirkin, kirli, temiz ayırmadınız. Bize kucak açtınız, bilginizle beslediniz, yarınlara yararlı kültürlü evlatlar hazırlamakla meşgulsünüz. Kazanıp da yiyeceğim her lokmamda sizin payınız var. Bunu bilmeyen kişiyi düşünemiyorum.

Kendinden evvel başkaları için yaşamak yalnızca sizlere özgü bir düşüncedir. Sonu gelmeyen emeklerinizi ve hakkınızı helal edin öğretmenlerim.

Kompozisyon – 2

Öğretmen İle İlgili Kompozisyon

Öğretmen

İlkokula başladığım o ilk günün heyecanı düşününce hala içimi pırpır ettirir. Her şey çok büyük, çok korkutucu görünmüş, başaramama korkusu içimi kaplamıştı. Taa ki ilk öğretmenimin, kocaman bir gülümseme ve samimi bakışlarla yanıma gelip beni cesaretlendirdiğin ana kadar.

Okul hayatımız boyunca birçok öğretmen gelir, hayatımızda silinmez izler bırakır. Özellikle ilkokul öğretmenimiz okulla, derslerle hatta hayatla tanıştığımız o ilk anda elimizi tutar ve bizimle beraber yürür. Bu yürüyüş bizim artık yalnız yürüyebileceğimiz ana kadar sürer. Tökezlediğimizde kaldırır, bilmediğimizi anlatır, korktuğumuzda cesaretlendirir, yanlışlarımızı düzeltir. Kısaca biz onun ellerinde birer hamur gibi şekil alır, işleniriz. O anlamda ilkokuldaki ilk öğretmenlerimizin etkileri inanılmazdır.

Kendini öğretmenler gibi diğer insanların gelişimine adamış meslek grubu yoktur. Annelerin gönül rahatlığıyla en sevdikleri varlıkları olan çocuklarını öğretmenlerden başka kimlerin eline teslim edebilirler ki? Gelecekte nasıl insanlar olacağımız üzerinde sadece bilgi anlamında değil, aynı zamanda değerlerimizi de etkileyerek söz sahibi olanlar öğretmenlerdir. Bu sebepten görevleri önemlidir, bu sebepten işini hakkıyla yapan her öğretmen kutsaldır.

Bu fedakar meslek grubunun üyeleri hususunda bizlere düşen nedir peki? Bizler de öğretmenlerimizin işlerini yapmalarında yardımcı olmalı, onları üzmemeli, bizim için çabalamalarını taktirle karşılamalıyız. Onların bu çabalarına layık olmak için çalışmalı ve bizden beklendiği üzere vatana, millete hayırlı insanlar olmalıyız. Bu konudaki çabaların için çok teşekkür ederim tüm öğretmenlerim.

Advertisement

Kompozisyon – 3

Öğretmen ve Öğretmenliğin Önemi

Öğretmenler bir topluma ışık tutan topluma yön veren yegane insanlardır. Bizleri hayata bağlayan ama daha da önemlisi bizleri hayata hazırlayan kişilerdir öğretmenler ve boşu boşuna öğretmenlik mesleği kutsaldır da denilmemiştir.

Ülkemizde Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk‘ün izinden gidecek ve her zaman bilimin ve aklın ışığını tercih edip onu takip edecek bireyler yetiştirme görevi öğretmenlerin omuzları üzerindedir. Öğretmen görmemiş çocuk ışık ve su almamış bir çiçek gibidir. O çiçeğin boy vermesi büyümesi için ve en sonunda da renkli mis kokulu bir çiçek verebilmesi için mutlaka ona yön veren eğitim veren bir öğretmene ihtiyaç bulunmaktadır.

Öğretmenlik zor da bir meslektir. Sadece büyük kentlerde ulaşımın ve konforun olduğu yerlerde değil aynı zamanda çetin ve ulaşımı zor bölgelerde de öğretmenler vardır. Hatta dünya üzerindeki coğrafyaları incelediğimizde en yoğun savaşların ve yıkımların yapıldığı bölgelerde bile insanlara umut ışığı olabilmek adına görev yapan öğretmenlerin sayısı az değildir. Hatta bu öğretmenlerin büyük bir kısmı her hangi bir maddi çıkar beklemeyen gönüllü öğretmenlerdir. Bu tarz öğretmenler tarihin yazmadığı isimsiz kahramanlardandır.

Öğretmen bir dünyadadır öğretmen bir cennettir. Onu değerlendirmesini bilen öğrenci ise o cennetin bir meleği olur. Öğretmensiz bir dünya olur ancak öğretmensiz bir medeniyet bir bilim asla ama asla olamaz. İnsanların bilgi birikimlerini diğer nesillere aktarabilmesinin yegane yolu eğitim öğretimdir işte bu işi yapan kişilerde bizlerin canım öğretmenleridir.

Kompozisyon – 4

24 Kasım Öğretmenler Günü Hakkında Kompozisyon

Bugün gerçekten inanılmaz heyecanlıyım. Kalbim kıpır kıpır yerinde duramıyor resmen… Sabah oldukça erkenden kalkıp gidip aldığım çiçekler ellerimde ve bu dünyada en çok sevdiğim kişilerden birine bu güzel çiçekleri vermek üzereyim…

Onun o hep şefkatli güler yüzünü, o beni hep sakinleştiren ve dikkatimi ona vermemi sağlayan sesi… Onu ilk gördüğüm günden beridir ki o hep öyle ve sanırım hep öyle kalacak. Bizler için her seferinde doğruları düşünen bize doğruları gösteren, bizi aklın ve bilimin yoluna sokmak için seslenen o güzel sesi hep kulaklarımda. O kim mi…Tabi ki benim bir tanecik canım öğretmenim. Benim için dünyanın en fedakar insanlarından birisi. Onu o kadar çok seviyorum ki inanılmaz.

Bana okumayı yazmayı öğreterek insanoğlunun binlerce yılda biriktirdiği bilgi dağarcığına ulaşmamı sağlayan, benim kişiliğimin oturmasını sağlayan, beni bir birey haline getiren canım öğretmenim seni o kadar çok seviyorum ki… Düşünüyorum da sen olmasaydın halim ne olurdu. Aynı binlerce yıllık insanlık tarihinde olduğu gibi insanlar onlara yol gösteren ve öğreten kişiler olmasaydı neler olurdu. Sadece içgüdüleri ile hareket eden basit birer canlıdan öteye geçebilir miydik acaba? Düşünmek ve düşünmenin sonunda icraata geçmek bir şeyler başarmayı öğretmenler olmasaydı nasıl başarabilecektik. istisnai bir kaç bilim insanı haricinde hangi mucit, kaşif, ressam, sanatçı bir öğretemenin elinden geçmemiş ki?

Şimdi ona gidiyorum. Atatürk’ün bizler için çizdiği yoldan gitmemi sağlayan, kendimi bir birey olarak hissetmemi sağlayan, toplumu eğiten o özel kişiyi çok seviyorum. Ona sadece çiçekler vermek, ellerini öpmek ise yetmiyor. Onun istediği gibi bir insan olmak en büyük hayalim. Sadece ülkeme değil tüm insanlığa hizmet edecek bir şeyler yapmak için yanıp tutuşuyorum.

Seni çok seviyorum öğretmenim. Öğretmenler günün kutlu olsun.


25 yorum

 1. Eşin yok dünyada teksin
  Lale gibi güzelsin
  İyi kalpli öğretmensin
  Fedakarlığı seversin

 2. Kim Yazmışsa HELAL OLSUN YENİN EDİYORUM Çok Güzel Bütün Öğretmenleri Ağlatacağına Eminimm… 🙂

 3. Yaa gerçekten çok güzel. Ben bunu ödevim için araştırıyordum. İzniniz olursa alabilir miyim? İzin verirseniz tabi…

 4. Yaa süper cidden duygulandım. Yani hayatımda duyduğum en güzel yazı diyebilirim ellerinize sağlık. Süper Süper ve SÜPERR:D

 5. Ya gerçekten çok güzel ellerinize sağlık ödevim için çok yarayışlı olacak ödev dışında öğretmenlerimi de çok duygusallandıracak

 6. İlmin anahtarını aldın mı eline
  İrfanın kapısını açarsın öğretmenim
  Kelamın sırrı dolanır dilime
  Hem öğretir hem öğrenirsin öğretmenim

  Cahillik başa geçtiğinde
  Zorba diller konuştuğunda
  Hakikat surda kaldığında
  Adaleti sağlarsın öğretmenim.

Leave A Reply