Oksikodon İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Oksikodon ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Oksikodon yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Oksikodon neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Oksikodon

Oksikodon

Oksikodon nedir?

OxyContin (oksikodon) bazen narkotik olarak adlandırılan bir opioid ağrı kesici ilaçtır.

Oksikodon, opioid olmayan ağrı ilaçları veya anında salınım gibi diğer ağrı tedavileri için, gün boyunca, opioid ile uzun süreli tedaviyi gerektirecek kadar şiddetli ağrıyı yönetmek için bir opioid ilacı gerektiğinde kullanılan güçlü bir reçeteli ilaçtır. Opioid ilaçlar ağrınızı yeterince iyi tedavi etmez veya onlara tahammül edemezsiniz.

Önemli bilgi

Şiddetli astım veya solunum problemleriniz veya midenizde veya bağırsaklarınızda tıkanma varsa Oksikodon kullanmamalısınız.

OKSİKONTİN YANLIŞ KULLANIM BAĞIMLILIK, AŞIRI DOZ ÖLÜMÜN NEDEN OLABİLİR. İlacı, başkalarının ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

Advertisement

Hamilelik sırasında oksikodon almak, yenidoğanda hayatı tehdit eden yoksunluk semptomlarına neden olabilir. Oksikodon’i alkolle veya uyuşukluğa neden olan veya nefesinizi yavaşlatan diğer ilaçlarla kullanırsanız ölümcül yan etkiler ortaya çıkabilir.

Bu ilacı almadan önce

 • Oksikodona alerjiniz varsa Oksikodon kullanmamalısınız:
 • şiddetli astım veya solunum problemleri; veya
 • midenizde veya bağırsaklarınızda bir tıkanıklık.
 • Zaten benzer bir opioid ilacı kullanmadığınız ve buna tolerans göstermedikçe Oksikodon kullanmamalısınız.
 • Oksikodon, 11 yaşından küçük bir çocuğa verilmemelidir.

Bu ilacın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, aşağıdaki durumlar varsa doktorunuza söyleyin:

 • solunum problemleri, uyku apnesi;
 • kafa travması veya nöbetler;
 • uyuşturucu veya alkol bağımlılığı veya akıl hastalığı;
 • karaciğer veya böbrek hastalığı;
 • idrara çıkma sorunları; veya
 • safra kesesi, pankreas veya tiroid ile ilgili sorunlar.

Hamileyken Oksikodon kullanırsanız, bebeğiniz ilaca bağımlı hale gelebilir. Bu, doğumdan sonra bebekte hayatı tehdit eden yoksunluk belirtilerine neden olabilir. Opioidlere bağımlı olarak doğan bebeklerin birkaç hafta boyunca tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir.

Emzirmeyin. Oksikodon anne sütüne geçebilir ve emziren bir bebekte uyuşukluğa, solunum problemlerine veya ölüme neden olabilir.

Oksikodon’i nasıl kullanmalıyım?

Oksikodon’i tam olarak reçete edildiği gibi alın. Reçete etiketinizdeki talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını okuyun. Asla oksikodonu daha büyük miktarlarda veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Daha fazla oksikodon alma dürtüsünün arttığını düşünüyorsanız doktorunuza söyleyin.

Advertisement

Opioid ilacı asla başka biriyle, özellikle de uyuşturucu bağımlılığı veya bağımlılığı öyküsü olan biriyle paylaşmayın. YANLIŞ KULLANIM BAĞIMLILIK VEYA ÖLÜME NEDEN OLABİLİR. İlacı, başkalarının ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Opioid ilaç satmak veya vermek yasalara aykırıdır.

Uzun süreli salınımlı Oksikodon kullanmaya başladığınızda, diğer tüm gün boyunca narkotik ağrı kesici ilaçları almayı bırakın.

Ölümcül olabilecek bir aşırı doza maruz kalmamak için, uzatılmış salimli tableti bütün olarak yutun. Ezmeyin, çiğneyin, kırmayın veya çözmeyin.

Tozu solumak için bir Oksikodon tableti asla ezmeyin veya kırmayın veya ilacı damarınıza enjekte etmek için bir sıvıya karıştırmayın. Bu ölümle sonuçlanabilir.

Aniden Oksikodon kullanmayı bırakmamalısınız. Dozunuzu azaltmak için doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Oda sıcaklığında, ısı, nem ve ışıktan uzakta saklayın. İlacınızı takip edin. Oksikodonu kimsenin ilacınızı yanlış veya reçetesiz kullanıp kullanmadığını bilmeniz gerekir.

Artık opioid ilaçlarını saklamayın. Sadece bir doz, bu ilacı yanlışlıkla veya yanlış kullanan bir kişide ölüme neden olabilir.

Oksikodon yan etkileri

Oksikodon’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Opioid ilacı nefesinizi yavaşlatabilir veya durdurabilir ve ölüm meydana gelebilir. Nefeste uzun duraklamalar, mavi renkli dudaklarla yavaş nefes alıyorsanız veya uyanmakta zorlanıyorsanız acil tıbbi yardım almalıdır.

Aşağıdakiler varsa derhal doktorunuzu arayın.

 • gürültülü nefes alma, iç çekme, sığ nefes alma, uyku sırasında duran nefes alma;
 • yavaş bir kalp atış hızı veya zayıf nabız;
 • karışıklık, olağandışı düşünceler veya davranışlar;
 • nöbet (konvülsiyonlar); veya
 • düşük kortizol seviyeleri – mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, baş dönmesi, kötüleşen yorgunluk veya halsizlik.
 • Serotonin sendromu belirtileri varsa, derhal tıbbi yardım alın: ajitasyon, konfüzyon, ateş, terleme, hızlı kalp atış hızı, göğüs ağrısı, nefes darlığı hissi, kas sertliği, yürüme zorluğu veya bayılma.

Ciddi yan etkiler yaşlı erişkinlerde ve yetersiz beslenen veya zayıflamış olanlarda daha olası olabilir.

Advertisement

Opioid ilacının uzun süreli kullanımı, erkeklerde veya kadınlarda doğurganlığı (çocuk sahibi olma yeteneği) etkileyebilir. Doğurganlık üzerindeki opioid etkilerinin kalıcı olup olmadığı bilinmemektedir.

Sık görülen Oksikodon yan etkileri şunları içerebilir:

 • uyuşukluk, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk; veya
 • kabızlık, mide ağrısı, bulantı, kusma.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değildir ve başka yan etkiler de oluşabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın.

Başka hangi ilaçlar Oksikodon’ı etkiler?

Diğer bazı ilaçları almaya başlar veya bırakırsanız, solunum problemleriniz veya yoksunluk belirtileriniz olabilir. HIV veya hepatit C tedavisinde antibiyotik, antifungal ilaç, kalp veya tansiyon ilacı, nöbet ilacı kullanıyorsanız doktorunuza söyleyin.

Opioid ilacı diğer birçok ilaçla etkileşime girebilir ve tehlikeli yan etkilere veya ölüme neden olabilir. Ayrıca şunları kullanıp kullanmadığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun:

 • soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, bronkodilatör astım / KOAH ilacı veya diüretik (“su hapı”);
 • hareket hastalığı, irritabl bağırsak sendromu veya aşırı aktif mesane için ilaçlar;
 • diğer narkotik ilaçlar – opioid ağrı tıbbı veya reçeteli öksürük ilacı;
 • Valium – diazepam, alprazolam, lorazepam, Xanax, Klonopin, Versed ve diğerleri gibi bir yatıştırıcı;
 • sizi uykulu yapan veya nefesinizi yavaşlatan ilaçlar – uyku hapı, kas gevşetici, ruh hali bozukluklarını veya akıl hastalığını tedavi etmek için ilaç; veya
 • vücudunuzdaki serotonin seviyelerini etkileyen ilaçlar – bir uyarıcı veya depresyon ilacı, Parkinson hastalığı, migren baş ağrıları, ciddi enfeksiyonlar veya bulantı ve kusma.

Bu liste tam değildir ve diğer birçok ilaç oksikodon ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Tüm olası ilaç etkileşimleri burada listelenmemiştir.

Oksikodon kullanırken nelerden kaçınmalıyım?

Alkol kullanmayın. Tehlikeli yan etkiler veya ölüm meydana gelebilir.

Oksikodonun sizi nasıl etkileyeceğini öğreninceye kadar araç kullanmaktan veya makine kullanmaktan kaçının. Baş dönmesi veya şiddetli uyku hali, düşmelere veya diğer kazalara neden olabilir.


Leave A Reply