Okuma İle İlgili Kompozisyon – Okumanın Önemi Nedir?

16
Advertisement

Okuma ile ilgili kompozisyon. Dünyanın en önemli konularından birisi olan Okumanın önemi ve değeri ile ilgili yazı kompozisyon.

Okumayı Sevmek, Okumanın Önemi İle İlgili Kompozisyon - Yazı Örneği

Okuma günlük hayatımızın, çalışmamızın, eğlencemizin en başta gelen işlerinden biridir. Bir doktor, bir öğrenci, bir hukukçu, bir iş adamı, bir yazar düşünelim. Nasıl ki öğrenci derslerini okuyup çalışmadan başarı kazanamazsa, bir doktor da yeni yayınları okumadan mesleğinde ilerleyemez. Hukukçu, iş adamı hiç olmazsa kendi mesleğiyle ilgili haberleri okumak zorundadır. Bir yazarın ise en büyük silahı, okumaktır. Çünkü okumadan yazılmaz. Çok çeşitli konuları bilmeden bu konularda ileri sürülen çeşitli fikirleri öğrenmeden başka yazarların eserlerini okumadan ne araştırma yazısı, ne roman, ne de hikaye, şiir yazılabilir.

Okul hayatında öğrencinin en büyük aracı en yakın dostu okumadır. Öğrenilecek şeylerin esası okumaya dayanır. Yalnız ders kitaplarını değil. Daha başka faydalı kitapları okumanın da öğrenimde büyük payı vardır.

Özellikle son dönemde kitap fiyatlarının aşağılara inmesi internetin yayılması ile birlikte okumaya ayırdığımız zaman ister istemez çoğalmaktadır. Okuma en basit anlamı ile insanın ufkunu genişletmektedir. Bir roman bizi yazarın hayal aleminde gezmemize bir araştırma ve ya bilgi kitabı ise o yazarın belki de yıllarını vererek oluşturduğu bilgi dağarcığına hemen ve zahmetsizce ulaşmamızı sağlar.

Okumak İle İlgili Hikaye

Advertisement

Bilgi çağında yaşadığımız bu dönemde eğer ki toplum olarak ilerlemek istiyorsak öncelikle teknolojik ve bilimsel gelişmelerden geri kalmamamız gerekiyor. Bunun içinde araştırma ve çalışma gereklidir. Bunları yapabilmek içinde ister istemez okuma yapmak zorundayız.

Ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede artık zaman darlığından ve büyük bilgi yığınları sebebi ile hızlı okuma kursları düzenlenmektedir. Hızlı okuma kursları ile bir romanın olmasa bile bir araştırma raporunun ve ya internet üzerinde bulduğumuz bir makaleyi hızlı bir şekilde anlayarak okumamız amaçlanmaktadır. Bu tarz çalışmaların yapılmasının tek bir sebebi vardır o da okuma olmadan insanoğlunun asla ilerleyememesidir.

Antik çağlarda dahi büyük kitaplıkları ve kütüphaneleri olmayan milletlerden günümüze ulaşan hemen hemen hiçbir şey kalmamıştır. İlerleme ve yakaladığımız döneme damga vurmak istiyorsak okuma alışkanlığını hayatımızın normal alışkanlıklarından biri haline getirmeliyiz.

NOT: Bu yazı nkfu.com sitesi için yazılmış ve telif hakkı bulunan bir yazıdır. Yazının izinsiz olarak diğer web sitelerinde yayınlanması yasaktır. Kopyalayan web siteleri hakkında kanuni işlem yapılacaktır.


16 yorum

  1. allah razı olsun performans ödevimi ve sınavdaki kompozisyonumu bu yazıdan yazdım ve 100 aldım

    • ıyı bunu aklında tutup sınavda yazmıssın xd xd xd xd
      kısa sey sonucta herkes bunu aklında tutabılır :))))

  2. Emly houst on

    Love gülüzar iğdi 😍😍😍😍😍😍😍😍😘😘😘😘💏💏💏💏💏💏💚💛💛💛💛💝💝💝👙👙👙👙

Leave A Reply