Ölçü Nedir? Ölçüler Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ölçü nedir? Ölçüler ile ilgili kısa ve temel bilgiler

ÖlçülerÖlçüler, bir miktarı herhangi bir birim yada karşılaştırma terimi olarak alınmış aynı cinsten bir miktara oranla değerlendirme. Doğada yer alan tüm büyüklükleri değerlendirebilmek için bir birim sistemi oluşturulmuştur. Ölçüde, temel olarak kabul edilen bir büyüklükte ölçülmek istenen büyüklük karşılaştırılır. Temel kabul edilen büyüklüğün alt ve üst katları saptanır. Ölçülecek büyüklüğe göre temel alınan birimler değişik olur. Cisimlerin doğada kapladıkları yere göre çeşitli ölçümleri vardır. Örneğin, uzunluk ölçüsü metre; ağırlık ölçüsü gram; alan ölçüsü metre kare; hacim ölçüsü metre küp; zaman ölçüsü saat; sıvı ölçüsü litre vb birçok örnek vardır. Günümüzde tüm dünyanın kullandığı ortak bir ölçüler sistemi olmasına karşın, ulusların kendilerine özgün ölçüleri de vardır.

Örneğin Osmanlı döneminde ağırlık ölçüsü olarak okka ve batman gibi ölçüler kullanılırdı. Örneğin uzunluk ölçmek için çeşitli ağırlıkta gramlar, sıvıları ölçmek için çeşitli ölçekteki kaplar, zamanı ölçmek için saatler vb kullanılır. Yukarıda sözü edilen ölçülerin dışında teknolojide kullanılan birçok ölçü birimi vardır. Örneğin elektrik akımının şiddetini ölçmek için amper, ısıyı ölçmek için santigrat ya da fahrenhayt vb ölçüler kullanılır.

Günümüz dünyasında metre sisteminin yanı sıra yaygın bir biçimde kullanılan bir başka ölçü sistemi de İngiliz ölçü sistemidir. Bu ölçü sistemiyle metre sistemini karşılaştırmak için karşılıklı listeler düzenlenir.


Leave A Reply