Oleaceae Nedir?

0
Advertisement

Oleaceae Nedir, nasıl bir bitkidir? Oleaceae (zeytingiller) familyasının özellikleri, ekonomik değeri nedir, nerede yetişir, hakkında bilgi.

Oleaceae

Oleaceae (zeytingiller), Oleales takımından, 29’u aşkın cins ile 600 kadar odunsu bitki türünü kapsayan familyadır. Adını önemli bir ekonomik bitki olan zeytinden (Olea europaea) alan bu familya, zeytinin yanı sıra ekonomik açıdan değerli başka pek çok bitkiyi de içerir.

Arktik bölge dışında dünyanın hemen her yerine dağılmış olan bu familyanın üyeleri genellikle iki erkekorganı ve birleşik iki meyveyaprağından yapılmış tek bir dişiorganı bulunan borumsu çiçekleriyle ayırt edilir. Bazı ayrıksı örnekler (örn. yasemin türleri) dışında türlerin çoğunun karşılıklı dizilen yaprakları ve başlıca etli (örn. zeytin), odunsu kapsül (örn. Schrebera), kanatlı (örn. dişbudak) ya da iki loplu üzümsü (örn. yasemin) meyveleri vardır.

Altınçağı (Forsythia), yasemin (Jasminum), leylak (Syringa), Osmanthus ve Chionanthus başta olmak üzere Oleaceae familyasının pek çok üyesi hoş kokulu, albenili çiçeklerinden ötürü süs bitkisi olarak yetiştirilir. Kore’ye özgü bir tür olan Abeliophyllum distichum baharın ilk günlerinde açan çan biçimli çiçekleriyle tanınır; ortalarında san lekeler bulunan beyaz çiçeklerinin hepsi birden açılınca bitki uzaktan bakıldığında beyaz tepecikleri andırır. Afrika’da yetişen Schrebera alata mor lekeli beyaz çiçek kümeleri ve beş parçalı, kanatlı yapraklarıyla ilginç bir çalıdır. Hindistan çevresinde rastlanan Nyctanthes arbortrista’nın gece açan, bal kokulu ve beyaz renkli küçük çiçekleri vardır. Hinduların dinsel törenlerinde kullandıkları bu çiçeklerden, Budacı rahipler de giysilerini boyamada yararlanırlar. Akçakesme (Phillyrea) ve kurtbağrı (Ligustrum) türleri ise çit ve süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Advertisement

Leave A Reply