Ölü Ozanlar Derneği Kitap Özeti, Konusu, Karakterleri, N.H. Kleinbaum

0
Advertisement

N.H. Kleinbaum’un filme de çevrilen ünlü kitabı Ölü Ozanlar Derneği’nin konusu, kitabın özeti, karakterlerinin analizi. Ölü Ozanlar Derneği hakkında bilgi.

Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği N.H. Kleinbaum tarafından yazılmış, 1989 yılında Peter Weir tarafından beyaz perdeye aktarılmış bir kitaptır. Filmde Robin Williams baş rolde oynamıştır.

Ölü Ozanlar Derneği

Kitap Özeti

1959’da utangaç Todd Anderson, lise son sınıfına, Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir hazırlık okulu olan seçkin yatılı okul Welton Academy’de başlar. Welton’daki en umut verici öğrencilerden biri olan Neil Perry, Todd’un oda arkadaşı olarak atanır ve Todd, hızlı bir şekilde Perry’nin arkadaş çevresine girer; aralarında yaramaz Charlie Dalton, romantik Knox Overstreet, yüksek başarılara imza atan Richard Cameron ve en iyi arkadaşları Gerard Pitts ve Steven Meeks de vardır. Derslerin ilk gününde, yeni İngilizce öğretmenleri eski Welton mezunu Bay Keating’in hem eğlenceli hem de alışılmışın dışında olduğunu görünce şaşırırlar. Bay Keating öğrencilerini, hayatlarını sıradışı yaşamaya teşvik eder ve bu duyguyu onlara Latince “carpe diem” (günü yakala) sloganı ile özetler. Maalesef bu, geleneksel bir yaşam sürmenin sıra dışı bir yaşam sürmeye tercih edildiği okulun politikasının tam tersidir.

John Keating’in ilham verici dersleri arasında, öğrencilerine hayata farklı bir perspektiften bakmaya çalışmaları gerektiğine dair bir örnek olarak sınıfta masasının üstüne çıkması ve onlara şiir kitaplarının giriş bölümünü yırtıp atmalarını söylemesi de vardır. Ayrıca onları birey olmaya teşvik etmek için avluda kendi yürüyüş tarzlarını yaratmalarını söyler. Bireysellik, Welton’a terstir ve bu öğretim yöntemleri sert bir müdür olan Gale Nolan’ın dikkatini çeker.

Neil Perry, Bay Keating’in Welton’da öğrenciyken bir zamanlar gizli ve onaylanmamış bir topluuk olan “Ölü Ozanlar Derneği” nin bir üyesi olduğunu keşfeder. Neil kulübü yeniden başlatır ve her gece arkadaşları ile birlikte izinsiz olarak kampüsten ayrılır ve şiir okudukları bir mağaraya gider, kendi bestelerini yazıp ezberden okurlar. Okul yılı ilerledikçe, Bay Keating’in dersleri ve Kulüp ile olan ilgisi, öğrencilere hayatı kendi şartlarına göre yaşamaları için ilham vermeye devam eder. Knox Overstreet, bir futbolcuyla çıkan bir kız olan Chris Noel’in peşine düşer. Neil Perry oyunculuk tutkusunu keşfeder ve soğuk ve otoriter babasının tiyatroya karşı olmasına ve onun yerine tıp fakültesine gitmesini istemesine rağmen, Shakespeare’in bir oyununda başrolü alır. Bay Keating, Todd’un kabuğundan çıkmasına yardım eder ve potansiyelini fark etmesine yardımcı olmak için kendini ifade etme egzersizi yaptırır. Bu egzersiz, Todd’un sınıfın önünde kendiliğinden bir şiir yazmasıyla sonuçlanır.

Advertisement

Ne yazık ki, Charlie Dalton okul gazetesinde Ölü Ozanlar Derneği yazarı altında kızların Welton’a kabul edilmesini talep eden bir makale yayınlar. Okul müdürü Nolan, Charlie’yi kulübe başka kimin üye olduğunu söylemeye zorlamak için fiziksel ceza kullanır, ancak Charlie reddeder. Nolan ayrıca Keating’i, öğrencilerini otoriteyi sorgulamaktan caydırması gerektiği konusunda uyarır.

Neil’in intiharı ve sonrası

Neil’in babası, Neil’in tiyatroda oynadığını keşfeder ve ilk performansının arifesinde oyunu bırakılmasını ister. Neil yıkılır ve tavsiye almak için Keating’e gider. Öğretmeni ona, oyunculuk konusundaki ciddiyetini göstermek için, tavrını korumasını ve babasına karşı çıkmasını ve onunla konuşmasını tavsiye eder. Ertesi gün Keating, Neil’e babasıyla konuşup konuşmadığını sorar ve Neil yalan söyler. Okul ödevlerinin zarar görmemesi koşuluyla oyunculuk kariyerine devam etmesine izin verdiğini söyler, oysa konuşmamıştır. Yalan, Neil’in babasının beklenmedik bir şekilde gösteride görünmesi, oğlunu eve götürmesi ile ortaya çıkar. Neil’in babası oğlunu Harvard’a gidip tıp okuyabilmesi için askeri okula gitmeye zorlar. Babasının kendisi için çizdiği yol konusunda dehşete düşen Neil, ne yapacağını bilemeyerek intihar eder.

Müdür Gale Nolan, Perry ailesinin isteği üzerine intiharla ilgili bir soruşturma başlatır. Ölü Ozanlar Derneği’ndeki üyeliğinden dolayı cezadan kaçmaya çalışan Richard Cameron, Nolan’a Neil’in ölümünün tamamen Keating’in hatası olduğunu söyler. Overstreet, Meeks, Pitts, Anderson, Dalton ve Perry’yi diğer üyeler olarak ele verir. Charlie onunla Cameron’la yüzleşir, ancak Cameron diğerlerini suçu Bay Keating’e yüklemeye çağırır. Charlie, Cameron’a karı çıkar ve yumruk atar. Bu da onun okuldan kovulmasına neden olur. Çocukların her biri, Cameron’ın olayların doğru olduğunu onaylayan bir mektubu imzalamak için Nolan’ın ofisine çağrılır. Todd’un sırası geldiğinde imzalamak istemez, ancak diğerlerinin zaten imzaladığını görünce imzalar.

Keating kovulur ve Nolan onun yerine sınıfa derse girer. Keating, masasından bazı kişisel eşyalarını almak için dersi yarıda keser. Keating sınıfa geldiğinde Todd masasının üzerine çıkar ve Keating’e “Kaptan! Kaptanım!” diye seslenir. Knox, Steven, Gerard ve sınıfın yarısından fazlası aynı şeyi yapar. Todd, mektubu imzalamaya zorlandıklarını ve Neil’in ölümünün Bay Keating’in hatası olmadığını haykırır. Bu hareketten derinden etkilenen Keating öğrencilere teşekkür eder.

Karakterler

Bay Keating

Welton Akademisi’ne katılan alışılmadık bir İngilizce öğretmeni olan John Keating, okulun eski bir öğrencisidir. Öğrencilerin dikkatini “Oh kaptan, kaptanım” diye hitap etmelerini isteyerek çeker. Öğrencileri sıralarının üzerine çıkmaya, ders kitaplarını yırtmaya ve kendi yürüyüş tarzlarını geliştirmeye teşvik ederek fakültenin dikkatini çekiyor. Bay Keating, öğrencilerini İngilizceyi ve şiiri sıradan bir okul dersinden çok yaşam için gerekli bir şey olarak görmeye çağırıyor. Bay Keating alışılmadık fikirleri 1950’lerin New England’ında reddedilen ilerici fikirleri temsil ediyor.

Neil Perry

Neil, oyuncu olmayı arzulayan ancak taş kalpli babasıyla yüzleşme cesaretinden yoksun, son derece yetenekli ama korkak bir genç çocuktur.

Advertisement
Todd Anderson

Todd, ağabeyinin ayakkabılarını doldurmak için Welton Akademisi’ne gönderilen içe dönük yeni bir öğrencidir. Todd, arzularını ailesinin önünde ifade etme yeteneğinden yoksundur ve güçlü bir ilişkisi yokmuş gibi görünmektedir. Neil, Todd’a ulaşmaya ve kendisini savunması için onu cesaretlendirmeye karar verir.

Richard Cameron

Richard Cameron, Bay Nolan’ın gelenekçi görüşlerini putlaştıran Welton’daki birkaç öğrenciden biridir Cameron körü körüne itaat ve geleneğe uyumu özetlemektedir.

Charlie Dalton

Zengin bir bankacının oğlu olan Charlie, Welton’daki pozisyonunu umursamayan, mutlu ve şanslı bir asidir. Arkadaşlarının aksine, Keating’den şüphelenmez ve yeni öğretmeninden hoşlanıyor.

Knox Overstreet

Knox, Ölü Ozanlar Derneği’nin bir üyesidir ve Bay Keating’i desteklemektedir, ancak zamanının çoğunda aşık olduğu Chris’i düşünerek geçirmektedir.

Bay Gale Nolan

Welton’un gelenekçi müdürüdür. Keating’in alışılmadık yöntemleri kendi idealleriyle çelişirken, Bay Keating’i paslandırmanın bir yolunu aramaya çalışır. Nihayetinde, Bay Keating’i Neil Perry’nin intiharının günah keçisi yaparak ve Ölü Ozanlar Derneği’nin tüm üyelerini olanlardan kendisinin sorumlu olduğunu doğrulamaya zorlayarak başarılı olur.

Stephen Meeks

Meeks, grubun ineği olarak görülebilir. Arkadaşlarının eylemlerini destekliyor ancak tek başına konuşma cesaretinden yoksundur.


Leave A Reply