Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir

0
Advertisement

Ömer Bedrettin Uşaklı kimdir? Ömer Bedrettin Uşaklı’nın hayatı, eserleri ve sanat yaşamı hakkında bilgi.

Ömer Bedrettin UşaklıCumhuriyet devrinde yetişmiş bir şairimizdir. Uşak’ta doğdu. Yurdun çeşitli yerlerinde kadılıklarda bulunan Lütfi Efendi’nin oğludur. İlk öğrenimini Uşak’ta orta öğrenimini Sivas ve İstanbul Kabataş liselerinde yaptı. 1927 yılında Siyasal Bilgiler Okulu’nu tamamlayarak idari hayata atıldı. Bir süre Bursa’da maiyet memuru olarak çalıştıktan sonra Manavgat Kaymakamlığına tayin olundu.

Ünye, Şavşat, Ovacık, Artvin, Edremit kaymakamlıklarında bulunarak yurdun çeşitli yerlerini dolaştı. Daha sonra Mülkiye Müfettişliği yaparak memleket gerçeklerini ve güzelliklerini yakından tanıma imkanına kavuştu. 1943 yılında Kütahya Milletvekilliğine seçildi. 24 şubat 1946 tarihinde Ankara’da öldü.

Ömer Bedrettin Uşaklı eserlerinde memleket renklerini ve manzaralarını yansıtan lirik bir şairdir. Zevk, şekil, kalıp ve vezin yönlerinden “Hecenin Beş Şairi”‘ni bunlardan da özellikle Faruk Nafiz Çamlıbel’i izlemiştir. Saf aşk, doğa temaları ve sıla özlemi şiirlerinin başlıca malzemesidir. Duru ve temiz bir dille aşırı sanatçılığa özenmeyen içli ve özden bir söyleyişi vardır. Eserlerinde derin anlamlardan fazla sade bir güzellik göze çarpmaktadır.

Şiirlerini toplayan kitapları şunlardır: Deniz Sarhoşları, Yayla Dumanı, Sarıkız Mermerleri.

Advertisement

Leave A Reply