Ön Raffaeloculuk Nedir? Ön Raffaeloculuk Akımı Sanatçılar

0
Advertisement

Ön Raffaeloculuk Nedir? Ön Rafafaeloculuk sanat akımının özellikleri nelerdir ve ön Raffaelocular kimlerdir? Ön Raffaeloculuk Akımı Sanatçıları

Ön Raffaeloculuk

Ön-Raffaelocular, 19. yüzyılın ortalarında Kraliyet Akademisi’nin yaratıcılıktan uzak geleneksel tavrına karşı çıkan bir grup genç İngiliz ressamına verilen addır. Ön-Raffaelocular yüksek Rönesans öncesi sanatın doğrudan anlatımına hayranlık duyuyor ve Raffaello’nun klasikçiliğini idealize eden akademik geleneğe karşı çıkıyorlardı.

Grup, 25 yaşından küçük akademi öğrencileri Dante Gabriel Rossetti, William Hol-man Hunt ve John Everett Millais tarafından 1848’de kuruldu. Daha sonra ressam James Collinson, ressam ve eleştirmen F. G. Stephens, heykelci Thomas Woolner ve Dante Gabriel’in kardeşi eleştirmen W. M. Rossetti gruba katıldılar.

Ön-Raffaellocular maddeciliğe ve toplumsal baskıya duydukları tepkiyle kendilerine sanatsal devrimciliğin ötesinde görevler yüklüyorlardı. Özellikle ahlaki ve dinsel içerikli resimlerinde temalarını dönemin adalet anlayışına karşı çıkan ve geçmişteki değer yargılarını yücelten ortaçağdan, Rönesans’tan ve romantik dönemden kalma edebiyat yapıtlarından seçiyorlardı. Rossetti’nin net olmayan çizgileri ve buğulu atmosferine karşılık, grubun öbür üyeleri parlak ışıklı, birçok fotografik ayrıntıyla dolu bir grafik üslup geliştirdiler.

Yapıtlarını topluluğun adının baş harfleri olan PRB ile (Pre-Raphaelite Brotherhood) imzaladılar ve bir süre anonim kalabilmeyi başardılar. 1850’de kimlikleri ve yaşları ortaya çıkınca hem kabul görmüş ideal güzellik kuramlarına karşı çıktıktan, hem de dinsel temalara yeni, gerçekçi bir bakış açısı getirdikleri için ağır eleştirilere uğradılar. Dönemin önde gelen sanat eleştirmeni John Ruskin grubun en önemli savunucusu oldu. Ön-Raffaellocuların kuramsal olarak yapaylığı reddetmelerine karşın, geçmişe duydukları özlemin aşın duygusallığı yadsınamaz bir yapaylık yaratmıştı. En önemli özellikleri, yapıtlanndaki canlılık ve getirdikleri yeni bakış açışıydı.

Advertisement

Etkinlikleri yalnızca 10 yıl kadar sürmekle birlikte, İngiliz resmi ve dekoratif sanatları üzerindeki etkileri çok güçlü olmuştu. Dante Gabriel Rossetti 1850’lerin sonlarında genç ressamlardan Edward Burne-Jones ve William Morris ile ilişki kurdu ve romantik bir kaçışa yöneldi. Millais önemli akademik başarılar kazandı. Hunt ise tüm yaşamı boyunca topluluğun ilkelerine bağlı kaldı.

Ön Raffaeloculuk Akımı Sanatçılar

John William Waterhouse
John Everett Millais
Edward Burne-Jones
William Morris
William Holman Hunt
Elizabeth Siddal
Ford Madox Brown
Arthur Hughes
Dante Gabriel Rossetti
Evelyn De Morgan
Frank Cadogan Cowper
Frederick Sandys
Marie Spartali Stillman
James Collinson
Simeon Solomon
May Morris
John Brett
Henry Walls
Maria Zambaco
Walter Deverell
Charles Allston Collins
Phillip Hermogenes Calderon
Thomas Seddon
Lucy Madox Brown
Robert Braithwaite Martineau
William Lindsay Windus
James Smetham
Catherine Madox Brown
Richard Burchett
Henry Stacy Marks
Rosa Brett
Violet Oakley
Louis Davis
Fidelia Bridges
Clara Elsene Peck
Kate Faulkner
Gustav Pope
Edith Martineau
William Laurel Harris
Lucy Faulkner Orrinsmith


Leave A Reply