On Ayaklılar ve On Bacaklılar (Decapoda) Hakkında Bilgi

0
Advertisement

On ayaklılar (Decapoda) nelerdir? On ayaklılar, on bacaklılar hayvan sınıfının üyeleri ve özellikleri nedir, on ayaklıların yapıları hakkında bilgi.

Onayaklılar (Decapoda)

On Ayaklılar (Decapoda) Hakkında Bilgi

Onayaklılar, (Lat. Decapoda). Eklembacaklı hayvanlardan Gerçekeklembacaklılar alt dalının Kabuklular sınıfına giren bir takım. Denizlerde ve tatlı sularda yaşarlar. Yapılan çok gelişmiş kabuklulardır. Yengeç, karides ve istakoz gibi bir kısım kıskaçlı, beş çift bacağı olan kabuklular bu takıma girer. Vücutları bir kabukla korunur, baş ve göğüs bölümlerinden oluşur. Genellikle birinci yürüme bacaklarının ucunda makas biçiminde iri kıskaçlar bulunur. Öteki dört çift bacağı yürümek için kullanırlar.

karides

Onaayaklılar ayn eşeyli hayvanlardır. Başla göğüs kaynaşık bir kitle halindedir ve sağlam bir kabukla kaplıdır. Karın bölümü ya istakozda olduğu gibi uzun ya da yengeçte olduğu gibi kısadır. Petek gözeleri saplar üzerinde bulunur. Etçil hayvanlardır. Yüzer kabuklulur ve sürüngen kabuklular olmak üzere iki bölüme ayrılırlar. Karides, yüzer kabuklulara örnektir. Sürünen kabuklular karın bölümünün biçimine ve büyüklüğüne göre üçe ayrılırlar: Kuyruklu kabuklular (tatlısu yengeci, ıstakoz, langust), kuyruksuz kabuklular (pavurya), kısa kuyruklu kabuklular (yengeç).

Sınıflandırma

Decapoda sınıfına göre sınıflandırma solungaçların ve bacakların yapısına ve larvaların gelişimine bağlı olarak iki alt sınıfa ayrılır: Dendrobranchiata ve Pleocyemata. Dendrobranchiata, “beyaz karides”, Litopenaeus setiferus gibi “karides” olarak adlandırılan pek çok türü içeren karideslerden oluşur. Pleocyemata, “gerçek karides” dahil olmak üzere kalan grupları içerir. Genellikle yüzmekten çok yürüyen gruplar (Stenopodidea ve Caridea hariç Pleocyemata) Reptantia adında bir bölüm oluşturur.

Advertisement

Leave A Reply