Onuora Nzekwu Kimdir?

0
Advertisement

Onuora Nzekwu kimdir ve ne yapmıştır? Onuora Nzekwu hayatı, biyografisi, eserleri nelerdir, Onuora Nzekwu hakkında bilgi.

Onuora Nzekwu Kimdir?

Onuora Nzekwu; (d. 19 Şubat 1928, Kafanchan, Nijerya, ö. 21 Nisan 2017, Onitsha, Nijerya), Batı eğitimi almış İboların geleneksel kültür karşısında yaşadığı iç çatışmaları ele alan Nijeryalı yazardır.

1946’da öğretmen okulunu bitirdikten sonra dokuz yıl öğretmenlik yaptı. Nigeria Magazine’in önce yayın yönetmeni yardımcısı, 1962’de de yayın yönetmeni oldu. 1970’te Haberleşme Bakanlığı’nda müdür yardımcılığına getirildi.

Onuora Nzekwu Eserleri

İlk romanı Wand of Noble Wood’ da (1961; Soylu Ağacından Büyülü Değnek) Afrikalıların geleneksel dinsel inançlarından kaynaklanan sorunları Batı’nın pragmatık yaklaşımıyla ele almanın geçersizliğini etkileyici bir üslupla anlatır. Blade Among the Boys (1962; Bıçkın Delikanlı) adlı romanının kahramanı için, geleneksel inanç ve uygulamalar Batı’nın ve Hristiyanlığın sindirilememiş değerlerinden daha ağır basar. Nzekwu’nun ayrıca Highlife for Lizards (1965; Kertenkeleler İçin Lüks Yaşam) adlı bir romanı ve Michael Crowder’la birlikte yazdığı Eze Goes to School (1963; Eze Okula Gidiyor) adlı bir çocuk romanı vardır.

Advertisement

Leave A Reply