Opus Vermiculatum Nedir?

0
Advertisement

Opus Vermiculatum nedir, ne demektir? Opus Vermiculatum mozaik türünün özellikleri nelerdir? Opus Vermiculatum tarihçesi, hakkında bilgi.

Opus Vermiculatum

Opus Vermiculatum; taş, cam, seramik ya da daha başka sert bir malzemeden yapılmış çok küçük küplerin (tessera) bir yüzey üstüne çok sık ve dalgalı bir çizgi oluşturacak gibi dizilmesiyle yapılan ve özellikle Helenistik dönemle Roma döneminde çok kullanılan figürlü mozaiktir. Desendeki en ince kıvrımlara ve renk ayrımlarına olanak verir. Opus vermiculatum çoğunlukla bir yapıtın ortasında yer alan önemli figürlerde kullanılır, çevresi de daha büyük küplerin kullanıldığı opus tessellatum tekniğinde geometrik ya da figürlü bir süslemeyle çevrilir. Opus vermiculatum bazen de opus tessellatum tekniği ile yapılmış mozaiklerde figürlerin yüzlerinde ya da ince ayrıntı gerektiren yerlerinde kullanılır.

Opus vermiculatum’un bilinen en eski örneği İÖ y. 200 dolaylarından kalan ve İskenderiye kentini gösteren bir mozaiktir (Yunan-Roma Eserleri Müzesi, İskenderiye, Mısır). İÖ 1. yüzyılda Romalılar da bu tekniği benimsediler ya da en azından Yunanistan’dan getirttikleri sanatçılara bu türün uygulamalarını yaptırdılar. Pompei’ de bu dönemden kalmış pek çok mozaik bulunmuştur. Büyük İskender ile Pers kralı III. Dareios arasındaki İssos Çarpışması’nı gösteren ünlü mozaik de (Ulusal Arkeoloji Müzesi, Napoli) bunlardan biridir. Bu mozaiğin İÖ 4. yüzyılda yapılmış bir Yunan resminden kopya edildiği sanılmaktadır.

İS 1. yüzyıldan başlayarak gittikçe daha az kullanılmasına karşın opus vermiculatum Roma sanatında 4. yüzyıla değin ince mozaik işlerinde en önde gelen teknik olmayı sürdürdü. Bu tarihten sonra mozaikte, daha iri küplerle yapılan, kullanılan taşın ve camın rengini daha iyi yansıtan ve büyük duvar yüzeylerinde daha etkileyici bir görünümü olan opus tessellatum yeğlendi.

Advertisement

Leave A Reply